
czyli
Z MIŁOŚCIĄ DO SZTUKI.
Teatr im. Wandy Siemaszkowej nie zwalnia tempa nawet w wakacje – rekomenduje nasza specjalna korespondentka Katarzyna Cetera, już od pięciu lat. Jak co roku, w ostatnim tygodniu sierpnia, mieszkańcy i goście miasta, będą mogli uczestniczyć w 05. Międzynarodowym Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE ’22, który rozpoczął się w ostatni piątek i potrwa aż do 28 sierpnia. Do udziału w tym wydarzeniu zaproszono instytucje kultury i artystów z 12 państw zrzeszonych w gospodarczo-politycznej inicjatywie Trójmorza. Przez 10 dni w Rzeszowie odbywać się będą spektakle dla dzieci i dorosłych, koncerty, wystawy i spotkania z artystami. Tym razem organizatorom nie przeszkodziła żadna pandemia.

Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE to rzeszowska propozycja na wakacje w mieście. Dzięki inicjatywie, która narodziła się w głowie i sercu Jana Nowary, dyrektora Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, będziemy mogli zapoznać się z dorobkiem kulturowym państw Trójmorza – tym razem będą to przedstawiciele Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier.
05. MFS TRANS/MISJE – TRÓJMORZE ’22 w swej formie i idei nawiązuje do międzynarodowej inicjatywy gospodarczo-politycznej skupiającej 12 państw Unii Europejskiej. Funkcjonująca w świadomości społecznej od 2015 roku inicjatywa Trójmorza, służy zacieśnianiu powiązań w regionie szerzej rozumianej Europy Środkowej (między Morzem Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym), tworzących trwałe podstawy dla rozwoju gospodarczego w zakresie energii, transportu, komunikacji cyfrowej i gospodarki. Rzeszowski Festiwal po raz kolejny stanie się platformą umożliwiającą wymianę doświadczeń kulturalnych i dorobku artystycznego zrzeszonych państw.

Poszczególne wydarzenia festiwalowe odbywać się będą w różnych przestrzeniach miasta. Adresowane są do wszystkich grup wiekowych. W programie przewidziano wiele spektakli, czyli to, co tygryski lubią najbardziej. Zobaczymy na przykład: SMAK WIŚNI – przedstawienie Narodowego Akademickiego Ukraińskiego Teatru Dramatycznego im. Marii Zankowieckiej we Lwowie – wspólną podróż kobiety po przejściach i mężczyzny z przeszłością, z zaskakującym akcentem w postaci tekstów… Agnieszki Osieckiej. Łotewski Teatr Liepāja zaprezentuje w Rzeszowie opowieść grozy inspirowaną baśniami braci Grimm w przedstawieniu GRIMMOWIE. Teatru Miejski w Brnie przyjedzie na festiwal ze spektaklem HRABAL I CZŁOWIEK W OKNIE – poetyckim obrazem o starszym ekscentryku a szekspirowski non-classic WESOŁE PŁACZKI przedstawi Teatr Narodowy Michaja Eminescu.

Teatr Credo z Sofii zawsze przedstawia w Rzeszowie ciekawe spektakle – tym razem będzie to PAMIĘTNIK WARIATA – wnikliwa analiza pacjenta – zdrowego czy chorego? Zobaczymy to dopiero podczas festiwalu. Osobliwy przypadek sławnego wojaka zostanie opowiedziany w spektaklu Teatru Studio w Wilnie TU MÓWI SZWEJK w reżyserii tarnowianina, Sławomira Gaudyna.
Podczas festiwalu pojawią się również propozycja familijna – będzie to DZIELNY OŁOWIANY ŻOŁNIERZYK – spektakl dla dzieci w wykonaniu Teatru Lalkowego w Koszycach. Nie zabraknie też akcentów kobiecych, tak jak w poruszającym najczulszą strunę przedstawienie MATKA NAJEMNICA w wykonaniu Akademickiego Regionalnego Ukraińskiego Teatru Dramatycznego im. I. Ozarkiewicza z Kołomyi.

Natomiast gospodarz festiwalu – Teatr im. Wandy Siemaszkowej, już pierwszego dnia festiwalu zaprezentuje premierę. Będzie to WIZYTA STARSZEJ PANI Friedricha Dürrenmatta, w reżyserii Roberta Czechowskiego. Oczywiście będę, oczywiście recenzja na naszych łamach już wkrótce.
Dobrą praktyką, godnym naśladowania festiwalowym zwyczajem będzie – ja co roku – otwarte forum dyskusyjne, które z aktorami i twórcami, poprowadzi krytyk teatralny – Tomasz Domagała. Rozmowy będą się odbywały po każdym przedstawieniu.
Program 05. MFS TRANS/MISJE – TRÓJMORZE ’22 posiada w repertuarze siedem wydarzeń muzycznych. Koncerty odbywać się będą na Scenie Dziedzińca Teatru i na Sali Kameralnej Filharmonii Podkarpackiej. Będzie to okazja, by posłuchać koncertu KWIATY ROMANTYZMU Romana Zaslavsky’ego z udziałem Niny Vitol, premierowego albumu OSTATNI DZIEŃ LATAzespołu Late Night Poems, Gaby Janusz i Multifolk Quartet, koncertu fortepianowego Johana Randvere’a, czy programu kwartetu smyczkowego Infra z Litwy. W klimatycznych Rzeszowskich Piwnicach zaprezentuje się natomiast z koncertem zespół MIRIIAM – będzie to wstęp do spotkania z poezją Ivana Hercega zatytułowanego CROATIANA – SŁOWA I DŹWIĘKI CHORWACJI.

Festiwal jest też zawsze okazją do obcowania z dokonaniami sztuk wizualnych. W czasie jego trwania będzie można podziwiać wystawę 18. Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego organizowanego przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej, wystawę plakatów cenionego węgierskiego artysty Istvana Orosza, czy wystawę fotografii i malarstwa Jurijusa Grigoroviciusa z Litwy. Nie lada gratką okaże się z pewnością pokaz słoweńskich filmów krótkometrażowych i spotkanie z ich autorami.
Podczas imprezy nastąpi również letnia odsłona Przestrzeni Sztuki. W ramach tego projektu zobaczymy trzy premierowe wydarzenia: FIGURA, TOR, PŁASZCZYZNA – spektakl ruchu, koloru i emocji w wykonaniu Teatru O.de.la z choreografią Marty Bury, przedstawienie Latającego Teatru Kantorowi JAK OBMYŚLIŁEM ŚWIAT w reżyserii Magdaleny Miklasz i OSTATNI DZIEŃ LATA – połączenie konwencji spoken word/jazz & poetry, z aktorską interpretacją tekstów twórcy Late Night Poems – Bartłomieja Skubisza, w interpretacji Roberta Żurka.
Szczegółowy program festiwalu znajdziemy na stronie https://teatr-rzeszow.pl/article/05-miedzynarodowy-festiwal-transmisje-trojmorze22. Bilety w cenie od 10 do 20 zł można nabyć przez Internet na stronie https://bilety.teatr-rzeszow.pl/MSI/mvc/pl oraz w kasach Teatru.
Warto się wybrać do Rzeszowa, przecież to blisko, po sąsiedzku.
Tekst – Katarzyna Cetera
Zdjęcia – organizatorzy
Tekst powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych przez Organizatora festiwalu – Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.
Organizacja 05. Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE ’22 jest możliwa dzięki finansowemu wsparciu Samorządu Województwa Podkarpackiego oraz Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego.