
Już po raz piętnasty Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza do udziału w Festiwalu Jazzu Tradycyjnego – Jazzowy Rynek. Zaplanowany został na trzy kolejne piątki lipca, począwszy od 1.07. Organizatorzy zapowiedzieli moc muzycznych atrakcji. Każdy z koncertów rozpocznie się o godzinie 19.15. Wydarzenie jest biletowane. Wejściówki można kupić na stronie internetowej TCK lub w kasie biletowej Amfiteatru Letniego w dniu imprezy.

Koncerty poprzedzi dobrze już znana mieszkańcom barwna parada nowoorleańska. To roztańczony korowód, który o godzinie 18.45 wyruszy z Placu Sobieskiego w Tarnowie aby dotrzeć do Amfiteatru Letniego, gdzie rozpocznie się muzyczna zabawa. Podczas tegorocznego „Jazzowego Rynku” usłyszymy cenione w środowisku jazzowym polskie zespoły oraz solistów m.in. RB Dixie Five, Old Boys Band. Nie zabraknie także gospodarza – zespołu Leliwa Jazz Band, który zawładnie sceną.

Uwaga! Przed każdą paradą nowoorleańską na rynku wystąpi, w ramach Starówka Jazz Festiwal (organizator: Rada Osiedla Starówka), jedna z grup muzycznych, która zagra także w Amfiteatrze. Tamże, po każdej z parad nowoorleańskich, usłyszymy dodatkowo kolejno Big Band Universal, Five O’Clock oraz Old Boys Band (Tarnów). Te koncerty są już odpłatne. Bilety w cenie 15 zł. Wydarzenia z rynku zapoczątkują nową formułę imprez pt. Starówka Jazz Festival.

Poniżej informacje o wykonawcach (wg kolejności występowania):
Leliwa Jazz Band
Założony przez bandżystę zespół Leliwa Jazz Band powstał w 1978 roku i działa przy Tarnowskim Centrum Kultury. Nazwa zespołu pochodzi od herbu „Leliwa” przynależnego założycielom miasta Tarnowa. Początkowa nazwa Ragtime Capella podkreślała preferowanie ragtime, lecz z czasem repertuar rozszerzono o standardy jazzu lat 20 i 30. Aranżacje utworów nawiązują do najlepszych tradycji tego gatunku – jazzu nowoorleańskiego, szczególnie zespołów Hot Five i Hot Seven Louisa Armstronga.

Jest laureatem m.in. nagrody „Złota Tarka 2005” zdobytej na XXXV Old Jazz Meeting w Iławie. Wyróżniony nagrodą „Uskrzydlony – 2005” za wkład w promocję miasta Tarnowa. Doroczne ankiety miesięcznika Jazz Forum pn. Jazz Top klasyfikują tarnowian w połowie pierwszej dziesiątki zespołów tradycyjnych.
Zespół LJB corocznie bierze udział w wielu festiwalach w kraju i za granicą. W 2006 roku zespołowi przypadł zaszczyt reprezentować polski jazz tradycyjny na Euro Jazz Festival – Rueil-Malmaisone pod Paryżem. Zaproszony do udziału w 44 International Dixieland Festival Drezden 2014. Jest gospodarzem dorocznego festiwalu „Jazzowy Rynek” w Tarnowie. Leliwa Jazz Band regularnie występuje w jazz-klubie Bombay Music w Tarnowie prowadzonym przez braci Partyków.

RB Dixie Five
Zespół założony przez multiinstrumentalistę Romana Bartnickiego. Wykonuje muzykę w typowym dla Nowego Orleanu i jego parad ulicznych składzie instrumentalnym. Na repertuar zespołu duży wpływ wywarła twórczość m.in. L. Armstronga, K.Ory, K. Oliviera. Muzycy RB Dixie Five są absolwentami klasycznych szkół muzycznych i wydziałów jazzowych. Zespół jest laureatem prestiżowego, międzynarodowego festiwalu jazzu tradycyjnego Old Jazz Meeting Złota Tarka 2015.

Enerjazzer
Grupa Jazzu Tradycyjnego z Gliwic założona w roku 2007 przez puzonistę Adama Solskiego. Od ponad dekady działa na jazzowej scenie, wykonując radosny jazz w stylach Ragtime, Blues, Dixieland, Now Orlean’s, Chicago oraz Swing. Członkowie to profesjonalni muzycy z wieloletnim doświadczeniem na rynku jazzu i muzyki rozrywkowej, zarówno w Polsce, jak w krajach europejskich, azjatyckich oraz w USA.
Ma w swym dorobku płytę pt.: „Polacy nie gęsi…”, która w całości oparta jest na muzyce polskiej, opracowanej w starych jazzowych stylach.

Old Boys Band Tarnów
Na podstawie materiałów organizatorów – R.Z.