
W piątek 24 czerwca w Amfiteatrze Letnim odbyła się gala wręczenia Nagród Miasta Tarnowa w dziedzinie kultury oraz stypendiów artystycznych. Uroczystość była również okazją do przekazania odznaczeń przyznanych przez prezydenta RP, Andrzeja Dudę. Całość uświetnił koncert zespołu AllDęte. – Dzisiaj dziękujemy tym, którzy zasłużyli się dla miasta, dla kultury i całego środowiska. Są to wyróżnienie dla twórców jak i animatorów oraz mecenasów, którzy propagują kulturę. Chcemy też docenić niektóre osoby za całokształt ich działalności. Wręczamy także odznaczenia państwowe. A to wszystko z okazji święta miasta, imienin, dni Tarnowa, czyli Zdearzeń. To weekend mieszkańców, możliwość spotkania i degustacji wielu smacznych rzeczy, koncertów, tańców. Wiele się dzieje zarówno w przestrzeni publicznej jak i w salach koncertowych – mówił w czasie gali prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela. Niestety tę oficjalną narrację brutalnie zweryfikowała codzienność tegorocznego Święta Miasta. Było biednie, siermiężnie i nijako, by nie rzec byle jak. I nijak nie można tej organizacyjno-artystycznej wydmuszki tłumaczyć mizerią magistrackich finansów. Aliści powróćmy do naszych laureatów. Przypomnijmy, że zgodnie z regulaminem kandydaci nie mogą zgłaszać swoich kandydatur. Specjalnie powołana kapituła przedstawia radnym swoje propozycje osób i instytucji, które mogą zostać nagrodzone. Następnie uchwała jest głosowana podczas sesji Rady Miejskiej.

Nagroda za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej w tym roku przypadła Piotrowi Barszczowskiemu. To tarnowski artysta-plastyk i fotografik, projektant komunikacji wizualnej, teolog i pedagog. Wielokrotnie uczestniczył w międzynarodowych konkursach, wystawach i prezentacjach. W 2021 r. stworzył neowitraż „Ostatnia Wieczerza XXI”, który został nagrodzony złotym medalem na XIII Biennale Sztuki we Florencji i nagrodą publiczności.

Nagroda za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury trafiła do Katarzyny Wrony – dyrygentki Tarnowskiego Chóru GOS.PL oraz Chóru Oratoryjnego „Paradiso” działającego przy parafii księży Filipinów w Tarnowie, wiolonczelistki w kwartetach smyczkowych: Sun Day Quartet oraz Chilla Quartet oraz nauczycielki w ZSM w Tarnowie, gdzie uczy gry na wiolonczeli, teorii muzyki, kameralistyki oraz prowadzi Szkolną Orkiestrę Symfoniczną.

Nagrodą „Mecenasa Kultury Tarnowa” uhonorowano Ana Belle Patisserie, czyli Annę Daraż. Jej cukiernia w ramach Festiwalu Sztuki ArtFest przygotowała ciastka w kształcie piersi, które miały przypominać kobietom o profilaktyce raka piersi.

Nagrodę „Nadzieja Roku” dla wybitnie uzdolnionych młodych artystów otrzymał Robert Wypasek. Artysta gra na saksofonie, jest kompozytorem, studentem Akademii Muzycznej w Katowicach. Gra w wielu zespołach. Został nominowany do Fryderyków 2022 w kategorii „Fonograficzny debiut roku – Jazz” z zespołem Paweł Mańka Semiotic Quintet.

Nagroda Honorowa w uznaniu wybitnych zasług i osiągnięć za całokształt pracy trafiła natomiast do Marii Kanior, nauczycielki, działaczki harcerskiej, byłej wice prezydent Tarnowa, wieloletniej prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie (obecnie Akademii Nauk Stosowanych).
Przyznano również dukata tarnowskiego za upowszechnianie i promocję kultury. Wyróżnienie otrzymał Mateusz Kołodziej.

Piątkowa gala była też okazją do wręczenia stypendiów artystycznych. Otrzymali je: w kategorii literatura: Bogumił Staszek (wydanie tomiku poetyckiego „Jatyzm”); w kategorii sztuki wizualne: Kazimierz Klimkiewicz – „Tarnowskie Biennale Sztuki” (wspólny projekt artystyczny), Filip Sępek – „Moje okolice” oraz Ryszard Szczepanik – „Wino z Terakoty – Podziemny Eksperyment. Zestaw naczyń do picia, maceracji i przechowywania wina”; w kategorii muzyka: Ewa Judasz-Jakubiak – „Bo świat to my” (realizacja nagrania audio i teledysku przez Chór SOLski), Anna Podkościelna-Cyz – „Tarnów na strunach” (teledysk Con Affetto na tarnowskiej Starówce); w kategorii film: Krzysztof Głuszak – „Diament z Warsztatowej. Sto lat Klubu Sportowego Metal Tarnów”.

Państwowymi odznaczeniami uhonorowani zostali zasłużeni pracownicy Urzędu Miasta Tarnowa. Złoty Medal otrzymali: Andrzej Banach, Marek Baran, Beata Idziniak. Bogumiła Karpińska, Mariusz Kita, Sławomir Kolasiński, Andrzej Kowol, Dorota Krakowska, Andrzej Kuta, Aleksandra Machowska, Marzena Markowska, Zdzisław Nyczaj, Barbara Owczyńska, Dorota Ryba, Marta Rzeźnikiewicz, Angelina Słomska oraz Marta Wiśniewska. Srebrny Medal za długoletnią służbę otrzymała Elżbieta Starzyk. Wręczenia odznaczeń w imieniu prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, dokonała Ewa Gil, II zastępca dyrektora biura wojewody małopolskiego oraz prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela.

Galę uświetnił koncert zespołu AllDęte z Częstochowy. To ośmioosobowa grupa „Facetów w czerni”, muzyków uniwersytetów i akademii muzycznych, orkiestr wojskowych i symfonicznych. Oktet, który składa się z dwóch trębaczy, saksofonisty, waltornisty, puzonisty, tubisty, perkusisty oraz wokalisty, wykonuje utwory znane i lubiane oraz własne kompozycje. Jak sami twierdzą – każda nasza melodia porywa do tańca, więc pojęcie nudy jest nam zupełnie obce. Nietypowy skład oraz nietypowe aranżacje gwarantują, że koncerty są absolutnie wyjątkowe.
Ryszard Zaprzałka
zdjęcia – Tomasz Schenk