
W niedzielę 15 maja w Kąśnej Dolnej ruszył czterdziesty już Tydzień Talentów. Tym razem poświęcony fortepianowi. Rozpoczął go w iście mistrzowskim stylu prawdziwy maestro Krzysztof Jabłoński, który w dworku muzycznego giganta Ignacego Jana Paderewskiego koncertował wielokrotnie – debiutował tu w roku 1998 podczas drugiej edycji festiwalu Bravo Maestro (przeprowadziłem z nim wówczas obszerny wywiad dla Echa Tarnowa), i który na jubileuszową edycję Tygodnia Talentów przyleciał specjalnie z Kanady, gdzie mieszka od Od 1998 w Calgary. W ramach Tygodnia Talentów odbywają się także dwa konkursy dla młodych, uzdolnionych adeptów muzyki. W tym roku to pianiści zmierzą się 17 maja w Konkursie o Nagrodę im. Anny Knapik, przedwcześnie zmarłej w 2003 roku, a niezmiernie zasłużonej dla Centrum Paderewskiego (przez jedenaście lat jego dyrektorki), dla uczniów szkół muzycznych II stopnia oraz 21 maja w Konkursie o Stypendium Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, będą rywalizować przedstawiciele uczelni muzycznych z całej Polski. Oba konkursy mają formę koncertów konkursowych z udziałem publiczności. Zdaniem redaktor Anny Woźniakowskiej Jubileuszowy, 40. Tydzień Talentów rozpoczął się wspaniale!!!

Festiwal Tydzień Talentów jest wydarzeniem, które od lat daje młodym, dobrze rokującym artystom szansę sprawdzenia i zdyskontowania swoich umiejętności. Pierwsza edycja odbywała się od 14 do 17 października 1982 roku pod nazwą „Spotkania Młodych Muzyków – prezentacje laureatów konkursów polskich i zagranicznych”, a udział w niej wziął m.in. wybitny dziś wiolonczelista – Andrzej Bauer. W kolejnym roku Festiwal przyjął obowiązującą do teraz nazwę, a w przeciągu przeszło trzech dekad był początkiem kariery m.in. Waldemara Malickiego, Tomasza Strahla, Rafała Kwiatkowskiego, Jakuba Jakowicza, Rafała Blechacza.

Festiwalowi zawsze towarzyszyli znani krytyce muzyczni oraz największe autorytety życia muzycznego, spośród których warto przywołać takie nazwiska, jak Józef Kański, Janusz Ekiert, Anna Woźniakowska czy Jan Popis, który z dużą kulturą muzyczną poprowadził inaugurujący koncert. Poniżej dwugłos tych ostatnich dwojga krytyków obecnych także podczas tegorocznej jubileuszowej edycji Tygodnia Talentów.

Jana Popis: Słowo o muzyce
Znakomity pianista – solista i kameralista, pedagog, juror, a wcześniej laureat wielu konkursów muzycznych, w tym III nagrody w XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w roku 1985. W Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej koncertował wielokrotnie – debiutował tu w roku 1998 podczas drugiej edycji festiwalu Bravo Maestro. Występował na najbardziej prestiżowych estradach Europy, obu Ameryk, Meksyku, Izraela, Japonii oraz Korei Południowej. Na stałe mieszka w Calgary w Kanadzie. Prowadzi ożywioną działalność jako kameralista. Występował z Deseret String Quartet, Israel Chamber Orchestra String Quartet, Shanghai Quartet oraz z takimi artystami, jak Andrzej Bauer, Ewa Iżykowska, Roman Jabłoński, Stefan Kamasa, Konstanty Andrzej Kulka, Shauna Rolston czy Tomasz Strahl, z którym założył Chopin Duo. Od 2005 roku jest członkiem Kwintetu Warszawskiego, założonego w 1963 przez Władysława Szpilmana i Bronisława Gimpla. W 2008 zainicjował powstanie Kulka Trio w składzie: Konstanty Andrzej Kulka – skrzypce, Tomasz Strahl – wiolonczela i Krzysztof Jabłoński – fortepian. Pianista zainaugurował tegoroczny Tydzień Talentów, będąc z pewnością wielką inspiracją dla uczniów i studentów startujących w konkursach festiwalowych.
W pierwszej części artysta zaprezentował utwory na fortepian solo, a byłu to: Ignacego Jana Paderewskiego; Menuet G – dur op.14 nr 1, Legenda As – dur op.16 nr 1 Krakowiak fantastyczny H – dur op.14 nr 6 oraz Andante spianato i Wielki polonez Es – dur op.23 Fryderyka Chopina.
W drugiej części Krzysztof Jabłoński wspólnie z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Krakowskiej pod kierownictwem Pawła Wajraka brawurowo wykonał I Koncert fortepianowy e – moll op.11 Fryderyka Chopina.
To był wspaniały popis wirtuozerii i najwyższego mistrzostwa. Gorąca owacja melomanów wypełniających salę koncertową nagrodzona została bisami, którymi były Polonez As – dur op. 53 oraz Nocturn cis – moll nr 20 posth. Fryderyka Chopina. Zachwycona była publiczność, wzruszony był również solista, dla którego koncert w Centrum Paderewskiego był pierwszym spotkaniem z polską publicznością po dwuletnim okresie pandemii.
Jan Popis

Wczoraj, na inaugurację, w sali koncertowej Centrum odbył się prawdziwie mistrzowski koncert. Do specjalnie sprowadzonego koncertowego modelu fortepianu Fazioli zasiadł Krzysztof Jabłoński. W pierwszej części wieczoru zabrzmiały utwory Ignacego Jana Paderewskiego: Menuet G-dur op. 14 nr 1, Legenda As-dur z op. 16 i Krakowiak fantastyczny H-dur op. 14, oraz Andante spianato i Polonez Es-dur op. 22 Chopina. W drugiej części zabrzmiał Chopinowski Koncert e-moll op. 11. Artyście towarzyszyła orkiestra kameralna Filharmonii Krakowskiej prowadzona od pulpitu przez jej koncertmistrza Pawła Wajraka. Na bis Krzysztof Jabłoński ofiarował słuchaczom szczelnie wypełniającym kąśniańską „stodołę” jeszcze dwa utwory Chopina: nokturnowe Lento con gran espressione i Poloneza As-dur op. 53.

O sztuce pianistycznej i wrażliwości muzycznej Krzysztofa Jabłońskiego od lat można tylko powtarzać jedno: są prawdziwie mistrzowskie. Słuchając go ma się tę jedyną w swoim rodzaju pewność, że jest to interpretacja ze wszech miar przemyślana, a zarazem świeża, spontaniczna, w każdym aspekcie doskonała. Wczoraj po raz kolejny urzekł mnie gatunek dźwięku, jakim pianista dysponuje: okrągły, głęboki, nasycony. Nigdy nie słyszałam pod ręką Krzysztofa Jabłońskiego ostrego, „przebitego” dźwięku. Każdy jest osadzony należycie w klawiaturze. Jabłoński to ten rodzaj pianisty, który z najgorszego instrumentu potrafi wydobyć szlachetne brzmienie. A do tego dodać trzeba doskonałe operowanie czasem muzycznym, czego tak często brak nawet renomowanym artystom. No i jeszcze świetne wyczucie charakteru polskich tańców. I zróżnicowanie tego charakteru. Jakże inaczej brzmiał wczoraj młodzieńczy, pełen wirtuozowskiego blaski Polonez Es-dur, od pełnego wigoru, ale majestatycznego Poloneza As-dur!
Jubileuszowy, 40. Tydzień Talentów rozpoczął się wspaniale!!!
Anna Woźniakowska
Na podstawie materiałów organizatorów – Ryszard Zaprzałka