……a każde zranienie, mimo bólu, pozostawia po sobie pewną szlachetność.

Takie dwie artystyczne niespodzianki przygotowano dla tarnowianek z okazji Dnia Kobiet. 8 marca odbyły się dwa interesujące wernisaże: pierwszy przygotowało Biuro Wystaw Artystycznych w Multimedialnym Centrum Artystycznym – „Country Woman”, drugi miał miejsce w foyer Tarnowskiego Teatru im. Solskiego gdzie Katarzyna Karbowiak i Anna Śliwińskiej pokazały swoje „Róże i Kolce. Inicjatorem wystawy w multimedialnym „divadlu” przy ul. Wałowej jest Peter Bauer – pochodzący z Niemiec przedsiębiorca, miłośnik podróży i sztuki, twórca marki Homeland Reflections. Natomiast ekspozycja w tarnowskim teatrze powstała w koprodukcji z Fundacją Bema20 gdzie obejrzeć można wyrafinowane i wysublimowane, mocno abstrakcyjne i prowokacyjne dzieła tarnowskich artystek.

Na wystawie w Solskim można kontemplować kwiatowe obrazy Katarzyny Karbowiak, tarnowskiej artystki, mieszkającej na stałe w Stanach Zjednoczonych oraz współgrające z nimi przestrzenne dzieła uznanej, także pochodzącej z Tarnowa twórczyni, dr Anny Śliwińskiej. Taki mix tworzy tytułowe „Róże i Kolce”. – Jest takie przysłowie – nie ma róży bez kolców. Więc tę część przyjemną, kwiatową w formie wielkoformatowych obrazów, przejęła pani Katarzyna, natomiast uzupełni to kolcami wykonanymi z papieru pani Anna – mówi Tadeusz Balchanowski z Bema20.

Anna Śliwińska; dr Sztuki. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w 1994 roku na Wydziale Malarstwa w Pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego, dyplom w Katedrze Tkaniny Artystycznej w Pracowni prof. Ryszarda Kwietnia, aneks dyplomowy Projektowania Książki i typografii u prof. Romana Banaszewskiego. Obecnie nauczyciel malarstwa w Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie. Uprawia malarstwo i rysunek, zajmuje się tkaniną unikatową, sztuką książki książka artystyczna, grafika ilustracyjna. Stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2000, 2003, również stypendium Miasta Tarnowa 2016 i 2018 roku. Swoje prace wystawiała na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą.

Podczas wernisażu wystawy autorki przygotowały także specjalne niespodzianki dla uczestników.

Samą wystawę można będzie oglądać do 20 marca w godzinach pracy Teatru.

Obecnie kamienica przy Bema 20, gdzie swoja siedzibę ma Fundacja Bema20, ma służyć aktywności na różnych obszarach w Tarnowie, m.in. takim jak: wystawy, spotkania, koncerty czy warsztaty, lecz sam budynek ma bogatą historię sięgającą XIX wieku. Powstała ok 1910 roku kamienica, zlokalizowana na polach nieopodal centrum miasta, początkowo służyła jako dom mieszkalny, później mieścił się w niej sklep spożywczy, działający nawet w czasach okupacji. Przytulona do jednego z najpiękniejszych budynków Tarnowa, jakim był budynek Poczty Polskiej u zbiegu dzisiejszych ulic Bema i Urszulańskiej. Poczta, podpalona w czasie kampanii wrześniowej, została jednak zrównana z ziemią. Lecz budynek przy Bema 20 pozostał, pełniąc różne funkcje, popadając stopniowo w ruinę.
Budynek trafił w nowe ręce, które doceniły jego urodę i lokalizację. I jak Kopciuszek na balu przeszedł metamorfozę do stanu obecnego. Nowa forma starego budynku pozwoliła rozwinąć w nim nowe życie tak, by stał się on użyteczny dla mieszkańców miasta, zwłaszcza, iż zlokalizowany jest w ścisłym centrum, w którym jak w sercu krzyżują się wszystkie arterie komunikacyjne i bije puls miejskiego życia.
Dlatego też chcemy – piszą na swojej stronie gospodarze Bema20, efektywnie działać w miejskiej przestrzeni nie tylko dzięki swej nowej formie, ale szeregu aktywności dla których może być polem.
Początek to działalność wystawiennicza, ale to początek drogi. Otwieramy się na wszystkich i czekamy także na Wasze pomysły wykorzystania Bema20 w aktywnym życiu Tarnowa.

Niezwykle kreatywni animatorzy z Galerii Bema20, niejako równolegle z wystawą w Solskim, zapraszają do udziału w aukcji charytatywnej obrazu Katarzyny Karbowiak, z którego sprzedaży środki trafią do Polskiej Akcji Humanitarnej SOS Ukraina.
Obraz został namalowany w hołdzie dzieciom ginącym na Ukrainie i nosi tytuł „ Polina” – Tak miała na imię dziewczynka, jedno z pierwszych dzieci, które zginęło w wojnie na Ukrainie.
Zapraszamy do udziału w aukcji!

Zaś w Multimedialnym Centrum Artystycznym przy ul. Wałowej w Tarnowie można oglądać wystawę „Country Woman” przeworskiej marki Homeland Reflections. Ta znana marka rozpoczęła swoją działalność w 2017 roku z inicjatywy Petera Bauera, pasjonata sztuki i podróży. Obecnie marka współpracuje z artystami, grafikami i malarzami tworząc sztukę ponadczasową.

Prezentowaną kolekcję tworzy 25 obrazów kobiet w sukniach skomponowanych z budowli i krajobrazów właściwych dla m.in. Francji, Chorwacji, Stanów Zjednoczonych czy Chin. Uzupełnieniem wielkoformatowych obrazów jest mobilna aplikacja z intuicyjną mapką z zaznaczonymi monumentami oraz krajobrazami, które znalazły się na płótnach.
Country Woman – autorska kolekcja obrazów skupia się na człowieku, architekturze i krajobrazie,
to seria będąca pamiątką przeszłości, a jednocześnie motywacją do odkrywania nowych i nieznanych dotąd miejsc. Pomysł zrodził się z pasji do sztuki i do świata. Dowodzi, że pasja nie musi kończyć się w naszej głowie, a może przerodzić się w czyn.

Uzupełnieniem wielkoformatowych obrazów jest mobilna aplikacja z intuicyjną mapką z zaznaczonymi monumentami oraz krajobrazami, które znalazły się na płótnach. Dzięki aplikacji zwiedzający mogą przenieść w wybrane miejsce.

Ekspozycja dostępna będzie do 4 kwietnia. Wstęp jest bezpłatny.
Przygotował – Ryszard Zaprzałka
Zdjęcia: T. Schenk/ P. Topolski