
czyli
MISTERIA PASCHALIA 2025
Tegoroczna, dwudziesta druga już edycja festiwalu Misteria Paschalia w liczbach – i dużym skrócie – to osiem dni, dziesięć wyjątkowych lokalizacji i kilkadziesiąt wydarzeń artystycznych w Krakowie, Tyńcu i Wieliczce – zapowiada nasza krakowska korespondentka Katarzyna Cetera. Impreza zgromadzi w tym roku ponad 100 artystów z kilku krajów Europy. Organizatorzy zadbali o słuchaczy oferując nam zachwycające koncerty, ale również wydarzenia poszerzające wiedzę o muzyce dawnej i instrumentarium sprzed wieków. Wszystkie wydarzenia odbędą się w najpiękniejszych krakowskich przestrzeniach, łącząc historyczne dziedzictwo miasta z najwyższej klasy wykonaniami. Koncerty i spotkania festiwalowe będą się odbywały od 13 aż do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, 20 kwietnia 2025 roku.

Festiwal Misteria Paschalia, to jeden z najważniejszych europejskich festiwali muzyki dawnej. Pod kierownictwem artystycznym Vincenta Dumestre’a odbiorcy doświadczą – po raz kolejny – wyjątkowej podróży przez muzykę dawnych wieków, pełną zarówno uznanych arcydzieł, jak i dzieł odkrywanych na nowo.
W ramach głównego festiwalowego pasma Grands Concerts usłyszymy najwybitniejszych wykonawców muzyki dawnej. Festiwal otworzy Capella Sanctae Crucis pod dyrekcją Tiago Simasa Freirego z programem REQUIEM DE COIMBRA w kościele św. Marcina. Kolejne dni przyniosą występy zespołów La Guilde des Mercenaires pod kierownictwem Adriena Mabire’a w klasztorze oo. Karmelitów (dzieła Monteverdiego i twórców weneckich z początków XVII wieku, dokumentujące narodziny stylu seconda pratica) oraz Graindelavoix prowadzonego przez Björna Schmelzera w kościele św. Katarzyny (muzyczne opracowania biblijnych lamentacji Dawida).

Wielką Środę zaakcentuje wyjątkowe wydarzenie w Zamku Królewskim na Wawelu, gdzie grupy Le Grand Ballet oraz Les Corps Éloquents wraz z klawesynistami Aleksandrem Mockiem i Andrzejem Zawiszą oraz {oh!} Orkiestrą pod dyrekcją Martyny Pastuszki połączą francuską muzykę barokową z tańcem w historycznych komnatach. W Wielki Czwartek Le Po?me Harmonique pod dyrekcją Vincenta Dumestre’a wykona w bazylice oo. Benedyktynów w Tyńcu poruszające LAMENTACJE Cavalieriego, dzieło przepełnione głęboką duchowością i ekspresją. W Wielki Piątek natomiast renomowane Collegium Vocale Gent pod batutą Philippe’a Herreweghego zaprezentuje Pasję według św. Jana Johanna Sebastiana Bacha – monumentalne dzieło należące do najważniejszych utworów w historii muzyki – w ICE Kraków. W tym wyjątkowym wykonaniu zespół pod kierownictwem maestro Herreweghego ukaże pełną dramatyczną intensywność pasyjnej opowieści, która charakteryzuje się doskonałą harmonią między orkiestrą, chórem i solistami.

Wielką Sobotę uświetni występ chóru Tenebrae pod dyrekcją Nigela Shorta w Kopalni Soli w Wieliczce, a cały festiwal zakończy w Niedzielę Wielkanocną koncert HAL! BRIGHT CECILIA, w którym 1+ilharmoniidokonania Henry’ego Purcella zaprezentuje ponownie Le Po?me Harmonique. Ten koncert odbędzie się w Filharmonii Krakowskiej.

W ramach cyklu Dormitio, wystąpi duet La Chacana (Pierre Hamon i Ananda Branda?) z programem LOS PASOS PERDIDOS pełnym odwołań do dawnych kultur, także tych spoza Europy. Repertuar ten zabrzmi w atmosferze nocy rozświetlonej światłem świec w krużgankach klasztoru oo. Dominikanów w Wielki Poniedziałek. Program tegorocznego Festiwalu Misteria Paschalia uzupełnią także Winds Days – czterodniowe święto instrumentów dętych, podczas którego w Pałacu Potockich w ramach wystawy, warsztatów, wykładów i koncertów kameralnych zostanie zaprezentowanych około 120 ich historycznych egzemplarzy. To będzie wyjątkowa okazja do spotkań z najwybitniejszymi instrumentalistami, kolekcjonerami i budowniczymi dawnych instrumentów dętych.

Więcej informacji o programie na stronie Festiwalu Misteria Paschalia. Bilety na niektóre koncerty są dostępne w sprzedaży na stronie KBF: Bilety. Organizatorami Festiwalu Misteria Paschalia są – jak zwykle – Miasto Kraków, KBF. Partnerami wydarzeń są: Zamek Królewski na Wawelu oraz Kopalnia Soli “Wieliczka”. Oczywiście, warto się wybrać, Festiwal odbędzie się przecież blisko, po sąsiedzku.
Katarzyna Cetera
zdjęcia – organizatorzy