
czyli
sanktuarium dla orangutanów
To już jutro, w piątek 15 listopada 2024, zainaugurowany zostanie oficjalnie XIV Festiwal Filmowy Vitae Valor, aczkolwiek praktycznie rozpoczyna się już dziś. Tegoroczna edycja przebiegać będzie pod hasłem „Oblicza nadziei”. W ramach festiwalu, który odbywał się będzie w Centrum Sztuki Mościce, do obejrzenia będzie sześć filmów. W programie także koncert, konferencja, warsztaty i debata. Festiwal zakończy się 17 listopada. W ramach festiwalu będzie można obejrzeć sześć filmów o nadziei. W repertuarze znalazły się m.in. „Perfect Days”, „Nadzieja”, „W głowie się nie mieści 2”, „Las”, „Jedno życie”. Pierwszego dnia wydarzenia odbędzie się też koncert Oli Nizio, zwyciężczyni V edycji The Voice of Poland. W programie znalazła się również konferencja ks. bpa Artura Ważnego, warsztaty psychologiczno – rozwojowe „Jak myśleć ku Nadziej?”, które poprowadzi Monika Chochla, a o sztucznej inteligencji, która jest nadzieją medycyny, opowie prof. Adam Kuzdraliński. Zaplanowano także debatę połączoną z projekcją filmu „Anoreksja – fałszywa przyjaciółka”. Tradycyjnie nasz portal jest jednym z patronów medialnych Festiwalu.

Przesłanie Festiwalu V I T A E V A L O R „Oblicza nadziei” oparte jest na realizacji jego pierwszych edycji – sięgających początków 2000 roku. To wtedy pojawił się pomysł, stworzenia nie tylko festiwalu, ale także miejsca dyskusji o kondycji człowieka, wkraczającego w nowy wiek. Człowieka zderzającego się z rzeczywistością i z samym sobą. Człowieka przeżywającego swoją egzystencję, zadającego pytania i poszukującego na nie odpowiedzi.

Autorski pomysł Jerzego Świtka – człowieka pasji, od lat związanego ze światem filmu, spotkał się w Tarnowie z wielkim entuzjazmem. Połączone siły od 2003 roku, z tarnowskim Stowarzyszeniem Akademickim „Tratwa” sprawiły, że festiwal zyskał wielu odbiorców. Tym samym stając się przestrzenią spotkania ludzi kultury, którzy w swoich dziełach, realizowali jego idee: ukazanie ludzkiej egzystencji jako wartości opartej na fundamentach moralnych, duchowych czy etycznych.
Festiwal wyrył się w świadomości wielu do tego stopnia, że w chwili jego kilkunastoletniego zamrożenia w 2020 roku pojawił się na nowo w miejskiej przestrzeni. Ta kilkunastoletnia przerwa była czasem ciągłej tęsknoty do filmowej formy dyskusji o rzeczywistości. Rozproszeni studenci wrócili do Tarnowa, skupiając się wokół tarnowskiej Fundacji Alegoria. Znaleźli nowych – z pasją i wiedzą o świecie filmu. Połączyli siły. Wynikiem takich działaniach jest także m.in. obecny Festiwal Filmowy Vitae Valor.

VITAE VALOR “OBLICZA NADZIEI” – PROGRAM FILMOWY
“Oblicza nadziei” zostaną ukazane w sześciu filmowych historiach, które dają światło w zwyczajnej codzienności i trudnych momentach życia. Wśród nich znajdą się „Perfect Days” (2023), „Nadzieja” (2019), „Jedno życie” (2023), „Las” (2024), a dla dzieci przygotowano dwa seanse: „Ozi: głos deszczowego lasu” (2023) i „W głowie się nie mieści 2” (2024).
O filmie: Orangutanka Ozi wiedzie błogie życie, mieszkając wraz z rodzicami na czubku palmy w deszczowym lesie. Niestety, jej rodzinne szczęście zostaje zburzone, kiedy zła korporacja, producent oleju GreenZar, zaczyna wycinkę dżungli. Pozbawiona domu i oddzielona od bliskich, Ozi zostaje uratowana przez Kirani i Roberta, właścicieli sanktuarium dla osieroconych orangutanów. Początkowo przestraszona i zdezorientowana, z czasem – dzięki życzliwości i zachęcie opiekunów – zadomawia się w nowym miejscu. A dzięki językowi migowemu uczy się komunikowania ze światem i świeżo poznanymi przyjaciółmi. Wkrótce niezwykłe zdolności małej Ozi staną się kluczem do naprawdę wielkich rzeczy. I dadzą początek akcji, która zadziwi świat.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
Festiwal to nie tylko filmy, ale również ciekawe spotkania, wykłady, warsztaty i debaty, które odbędą się w Akademii Tarnowskiej oraz w Centrum Sztuki Mościce.
Nadzieja, jaką niesie wykorzystanie sztucznej inteligencji w diagnozowaniu i leczeniu chorób będzie tematem wykładu prof. Adama Kuzdralińskiego w auli Akademii Tarnowskiej we czwartek 14 listopada o godz. 13.30.
Sposobom i metodom rozwiązywania aktualnych problemów młodzieży poświęcony jest specjalny blok festiwalowy, w którym wezmą udział młodzi adepci sztuki filmowej oraz debatanci tarnowskich szkół średnich. Spotkanie to rozpocznie się w Centrum Sztuki Mościce w piątek 15 listopada o godz. 10.00 a wydarzeniu będą towarzyszyć młodzi tarnowscy muzycy z Zespołu Szkół Muzycznych z repertuarem filmowych szlagierów.

Na oficjalną inaugurację XIV edycji festiwalu zostali zaproszeni wyjątkowi goście – ks. bp Artur Ważny (Moja-Twoja-Nasza bezNadzieja) oraz Aleksandra Nizio, laureatka The Voice of Poland (koncert piosenek o Nadziei). To wyjątkowe spotkanie ze słowem i muzyką odbędzie się w Centrum Sztuki Mościce w piątek 15 listopada o godz.18.00.
W ramach festiwalu zaplanowano również warsztaty psychologiczno-rozwojowe, które podpowiedzą jakie mamy narzędzia kierujące mentalnymi drogami do pielęgnowania w sobie nadziei. Warsztaty “Etiuda filmowa smartfonem” poprowadzone przez nominowanego do Oscara Bogumiła Godfrejówa zainspiruje do tworzenia utworów jakościowych pod względem technicznym i merytorycznym środkami dostępnymi dla każdego miłośnika obrazu filmowego.
Wydarzeniom festiwalowym będzie towarzyszyć Godox oraz Quadralite z prezentacją światła, dźwięku i cyfrowych niespodzianek w foyer Centrum Sztuki Mościce. Szczegółowe informacje oraz rezerwacja miejsc dostępna jest na stronie vvfestival.pl oraz na stronie Centrum Sztuki Mościce.
Głównym Partnerem festiwalu jest Województwo Małopolskie. Wieloletnim MECENSEM festiwalu pozostaje niezmiennie firma BRUK-BET NIECIECZA. Za życzliwość i współprace organizatorzy serdecznie dziękują Partnerom Honorowym tego wydarzenia tj. panu Jakubowi Kwaśnemu – Prezydentowi Miasta Tarnowa, pani dr hab. Małgorzacie Kołpa – Rektorowi Akademii Tarnowskiej oraz Rektorowi UP JPII w Krakowie.
I jeszcze…
KS. JÓZEF TISCHNER: Nadzieja ma dwa podstawowe wymiary; jeden wymiar kieruje ją w stronę czasu przyszłego. Dzięki nadziei czas ukazuje się człowiekowi jako czas wzrostu, kwitnięcia, dojrzewania. Nadzieja spodziewa się czegoś od jutra…
– Na przykład zdrowia, szczęścia, powrotu do ojczyzny… Taką była nadzieja Odyseusza. Ale czy na tym polega nadzieja chrześcijanina?
– Jest pomiędzy nimi głęboka różnica. Odyseusz wracał do miejsc, które znał. Jego nadzieja miała – jeśli tak można powiedzieć – kształt koła. Nadzieja biblijna prowadzi człowieka tam, gdzie jeszcze nigdy nie był. Prowadzi go do ziemi obiecanej, do krajobrazów, których „ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało”.
– No więc dobrze, tęsknimy za nagrodą, której nie potrafi pojąć ludzkie serce, ale i za taką nagrodą, która zaspokoi nasze poczucie sprawiedliwości. Chory pragnie uzdrowienia, a więzień – wolności. Ubogi marzy o tym, że Bóg „głodnych nasyci dobrami, a bogatych z niczym odprawi”.
– No cóż, nadzieja zawsze jest zakorzeniona w trosce człowieka o siebie samego, co jednak nie znaczy, że ta troska ma charakter egoistyczny. Człowiek pełen nadziei wychodzi poza siebie, ale w końcu czyni to także ze względu na siebie. Tym, o co ostatecznie chodzi w chrześcijańskiej nadziei, jest zbawienie, jakieś fundamentalne ocalenie — ocalenie siebie. Wcale nie jest wykluczona nadzieja skierowana ku rzeczom doczesnym, materialnym, ale jest ona osadzona w tej nadziei najbardziej fundamentalnej.
Na podstawie materiałów organizatorów – Ryszard Zaprzałka