
czyli
SCENA OTWARTA PO RAZ DRUGI
Drugi weekend XIII Międzynarodowego Festiwalu Scena Otwarta – relacjonuje nasza krakowska korespondentka Katarzyna Cetera, który odbywa się w Centrum Sztuki Mościce, przyniósł dwa przedstawienia: w piątek zobaczyliśmy spektakularne, żywiołowe i spektakularne przedstawienie Kieleckiego Teatru Tańca, a w sobotni wieczór – subtelną choreografię Romana Komassy zatytułowaną WIOSENNA PODRÓŻ.

Autorską adaptację słynnej baśni Hansa Christiana Andersena, zatytułowaną SYRENKA ARIEL przedstawił znany w Tarnowie bardzo dobrze Kielecki Teatr Tańca. Tarnowska publiczność mogła obejrzeć ten familijny spektakl dwukrotnie: w samo południe w Centrum Sztuki Mościce gościły głównie grupy zorganizowane, a wieczorem już całe rodziny – ze szczególnym udziałem najmłodszych – mogły zanurzyć się w niezwykłym, podwodnym świecie, w którym magia, emocje i spektakularne efekty wizualne przeniosły wszystkich do serca baśniowej opowieści.

SYRENKA ARIEL to propozycja skierowana do widzów w każdym wieku, pełna emocji i niezapomnianych doznań artystycznych, dlatego przedstawienie z pewnością na długo zapisze się w pamięci publiczności i zachęci do dalszego odkrywania sztuki tańca. Sceny taneczne zrealizowane zostały w stylu tańca jazzowego, współczesnego i klasycznego. Postaci morskie tańczą np. swing, charleston, mambo, jazz, modern jazz wykazują się głębią różnych interpretacji i wprawną techniką wykonania.

Fabuła spektaklu skupia się na miłosnej historii syreny Ariel i księcia Eryka. Zakochani muszą oczywiście stawić czoła licznym przeszkodom. Dzięki miłości zakochani przezwyciężają wszystkie przeciwności losu i działania podstępnej Wiedźmy morskiej Ursuli. Król Tryton po wielu perypetiach, przekonując się o sile uczuć zakochanych, ostatecznie ofiarowuje syreniej córce ludzką postać i zgadza się na poślubienie przez nią Księcia Eryka. Ariel i Eryk pozostają na zawsze razem.

Akcja rozgrywa się w podwodnym świecie, w którym spotykamy oprócz tytułowej Ariel, jej przyjaciółkę Rybkę Florkę, Kraba Sebastiana oraz wiele podwodnych postaci. Spektakl ukazuje żywotność oraz piękno podwodnego świata dzięki zastosowaniu ciekawych kompozycji choreograficznych, hybrydowych kostiumów i wielowymiarowych projekcji. To oczywiste, że przepiękne, taneczne przedstawienie zachwyciło tańcem i barwnymi kostiumami, ale przede wszystkim spektakularną, dynamiczną scenografią – wykorzystano tu zarówno nowoczesne projekcje multimedialne, jak i kreatywne, hybrydowe kostiumy. Całość dopełniły efektowne światła, podkreślające klimat podwodnej krainy. Uwagę przykuwały również różnorodne formy taneczne: od elementów jazzu, przez taniec współczesny, aż po klasyczne rozwiązania choreograficzne. Warto podkreślić, że w realizacji widowiska uczestniczyli nie tylko zawodowi artyści Kieleckiego Teatru Tańca, ale także młodzież ucząca się w Szkole Kieleckiego Teatru Tańca.

Sobotnie przedstawienie to kameralny projekt inspirowany muzyką i tekstem Franza Schuberta do utworu DIE WINTERREISE. Choreograf – a w przeszłości także tancerz – Roman Komassa porusza sferę najbliższą człowiekowi, jego osobiste marzenia i tęsknoty – w wiosennej podróży pomimo chwili zadumy można będzie odnaleźć optymizm i nadzieję. W obecnej chwili problemów ogólnoświatowych każdy z nas oczekuje chwili odpoczynku – refleksji. Poprzez technikę tańca klasycznego i współczesnego Roman Komassa pragnie uruchomić wyobraźnię widza, gdzie estetyka ciała i harmonia muzyki, pozwolą oderwać się od codziennych spraw. – przeczytaliśmy w materiałach promocyjnych festiwalu. Choreografią i reżyserią projektu zajął się Roman Komassa, a przed tarnowską publicznością poza choreografem wystąpiły niemieckie tancerki: Alina Umbach, Nora Ebeling, Vanessa Schmidt, Sina Sinatra.

Niestety, XIII edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca SCENA OTWARTA nieuchronnie zmierza do finału. W ostatni festiwalowy weekend przewidziany jest Konkurs Choreograficzny MY DANCE oraz gala finałowa. To działanie ma już swoją tradycję i znakomitych jurorów:

Zofia Rudnicka, polska tancerka, choreografka i aktorka, wykładowczyni Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, absolwentka Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie, solistka baletu w Teatrze Wielkim w Warszawie, autorka licznych choreografii do oper i baletów;

Jacek Przybyłowicz – niestrudzony Ambasador Sceny Otwartej, światowego formatu choreograf, absolwent Państwowej Szkoły Baletowej i Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w przeszłości tancerz Teatru Wielkiego w Warszawie;

Grzegorz Pańtak – tancerz, pedagog tańca, choreograf. Współzałożyciel i wicedyrektor Kieleckiego Teatru Tańca, wykładowca tańca jazzowego na wielu warsztatach w Polsce i USA, kursach kwalifikacyjnych i wyższych uczelniach. Jest absolwentem Państwowej Szkoły Baletowej w Bytomiu (oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Wiedzę z zakresu stylów tańca jazzowego poszerza od 1994 roku u pedagogów paryskich szkół tańca.

Konkurs Choreograficzny MY DANCE rozpocznie się w sobotę, 19 października około godziny 15:00 a galę wręczenia nagród oraz finałową prezentację zwycięskich choreografii przewidziano na 18:00. Konkurs sprawdził się w przeszłości jako skuteczna forma promowania szczególnie zdolnych choreografów młodego pokolenia. Możliwość zaprezentowania swojego projektu w otoczeniu profesjonalnej sceny zawsze była wysoko oceniana przez uczestników Konkursu. Wydarzenie nie jest biletowane, wstęp na to wydarzenie jest wolny.

XIII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca został dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Katarzyna Cetera
Zdjęcia – Przemysław Sroka (CSM)