
czyli
SCENA OTWARTA PO RAZ TRZYNASTY
Już 5 października rozpocznie się kolejne wyróżniające Tarnów spośród innych miast, wydarzenie – zapowiada nasza krakowska korespondentka Katarzyna Cetera. SCENA OTWARTA – Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca – odbędzie się u nas już po raz trzynasty. Organizatorem imprezy jest oczywiście w Centrum Sztuki Mościce. Hasło przewodnie tegorocznej edycji festiwalu to „Głos Twojego życia”. Język tanecznych narracji i impresji wyrazi te momenty ludzkiego życia, które znacząco odkrywają jego prawdę. Odwołujemy się do wybitnych dokonań teatru tańca określających nasze ludzkie uniwersum – zapowiadają organizatorzy.

Tegoroczną edycję festiwalu dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca”.
SCENĘ OTWARTĄ rozpoczniemy w pierwszą sobotę października – tuż po zakończeniu TALII. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca zainaugurujemy – już tradycyjnie – wernisażem wystawy zatytułowanej SOURCE TO DANCE, prezentującej taniec jako żywą, znaczącą i różnorodną formę ekspresji kulturowej. Wystawa prezentować będzie fotografie i filmy, stanowiące przykłady tańców ceremonialnych z wybranych zakątków świata, m.in. z Japonii, Ameryki Południowej, Afryki, Oceanii.

Tego dnia o godzinie 18 odbędzie się także pierwszy pokaz festiwalowy. Przed tarnowską publicznością wystąpią znany tu i bardzo lubiany, polski Teatr AVATAR z Legnicy, który zaprezentuje niezwykłe, barwne widowisko zatytułowane NOWE SZATY KRÓLA. Ten barwny, dynamiczny i przewrotny spektakl w reżyserii Kamila J. Przybosia łączy klasyczne teksty Andersena ze swingowymi choreografiami Ady Pankowskiej – Michalczyk. Widowisko skomponowane z kontrastujących sobie smaków wzmacniających doznania widza – od słodkiej miłości, przez gorzkie oblicze władzy oraz pikantne walki po słone łzy. Całość okraszona akrobatyką i popisami tanecznymi, czule objęta magiczną oprawą z udziałem fantastycznych stworów. – zapowiadają organizatorzy.

W niedzielę, 6 października Centrum Sztuki Mościce opanują Hiszpanie – zespół Danztanz. Tego dnia na deskach Centrum Sztuki Mościce zobaczymy dwa spektakle – pierwszy, AIRE SAKONA (chor. Jacek Przybyłowicz) koncentruje się na wzajemnym połączeniu ruchu ciała, mikrospołeczności i zbiorowej ekspresji artystycznej – jak zapowiadają organizatorzy. Tytuł przedstawienia pochodzi z poematu LO PROFUNDO ES EL AIRE Jorge Guilléna, który podkreśla znaczenie powietrza jako symbolu egzystencji i wolności, a które są kluczowymi elementami w tej choreograficznej pracy.
Drugi spektakl, HONDO w choreografii Paolo Mohovicha, skupia się na pojęciach takich jak otchłań, tajemnica, ewolucja i ponadczasowość, eksplorując bezmiar morza jako źródło inspiracji. Twórcy przedstawienia chcą przekazać emocje i tajemnicę poprzez ten artystyczny akcent.

Tydzień później, w piątek, 11 października, w Tarnowie wystąpi znany tu już od dawna – bywający u nas od pierwszych edycji Sceny Otwartej – legendarny Kielecki Tetr Tańca. Tym razem w Centrum Sztuki Mościce zobaczymy znakomite, barwne widowisko Elżbiety Pańtak i Grzegorza Pańtaka zatytułowane SYRENKA ARIEL. I choć jest to spektakl przeznaczony dla młodszych widzów, z pewnością zachwycą się nim również dorośli. Językiem tańca opowiadana jest tu historia wzajemnej miłości syreny Ariel i człowieka – Księcia Eryka. Dzięki miłości przezwyciężają oni przeciwności losu i działania podstępnej Wiedźmy morskiej Ursuli.
W sobotę, 12 października przyjdzie czas na klasykę. Roman Komassa, choreograf i reżyser, przedstawi tarnowskiej publiczności widowisko WIOSENNA PODRÓŻ – projekt inspirowany muzyką i tekstem utworu DIE WINTERREISE – PODRÓŻ ZIMOWA, cyklu pieśni napisanego przez Franza Schuberta do poezji Wilhelma Müllera, a skomponowanego niemal dwieście lat temu. Choreograf poprzez technikę tańca klasycznego i współczesnego uruchamia wyobraźnię widza, gdzie estetyka ciała i harmonia muzyki, pozwolą oderwać się od codziennych spraw. Na scenie zobaczymy zespół niemiecki – Alinę Umbach, Norę Ebeling, Vanessę Schmidt, Sinę Sinatrę i Romana Komassę.
Podczas festiwalu nie zabraknie również – będącego znakiem rozpoznawczym festiwalu – Konkursu Choreograficznego. To przedsięwzięcie w ubiegłych latach sprawdziło się jako skuteczna forma promowania szczególnie zdolnych choreografów młodego pokolenia. Możliwość zaprezentowania swojego projektu w otoczeniu profesjonalnej sceny jest wysoko oceniana przez uczestników Konkursu. Konkurs Choreograficzny zaplanowany jest na 19 października. Tego dnia odbędzie się także Gala Finałowa festiwalu.

Oczywiście serdecznie zapraszamy na scenę Otwartą. Szczegółowy program Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca znajdziemy na stronie Centrum Sztuki Mościce. Bilety można kupić zarówno online, jak i w kasie instytucji.
Katarzyna Cetera
Zdjęcia – organizatorzy