
To kolejne znaczące wydarzenie muzyczne znakomicie promujące Tarnów w szerokim, nie tylko muzycznym, świecie. Impreza rozpoczyna się już jutro w piątek 19 lipca i potrwa do niedzieli 28 lipca. Te coroczne warsztaty pod okiem największych mistrzów i autorytetów (wybitni, światowej sławy artyści z całej Polski i Europy w dziedzinie instrumentalistyki oraz plastyki, będący nierzadko profesorami uczelni wyższych, których oklaskuje publiczność na koncertach oraz wystawach w najbardziej prestiżowych miejscach świata), przeznaczone dla młodych artystów. Głównie uczniów szkół muzycznych II stopnia, studentów wyższych uczelni muzycznych oraz absolwentów uczelni wyższych do 30 roku życia z możliwością udziału dla uczestników młodszych, reprezentujących odpowiednio wysoki poziom kunsztu artystycznego.
Kursy i koncerty odbywać się będą w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych i Sali Lustrzanej. Ich uczestnicy zjechali do Tarnowa dosłownie z całego świata, m.in. z Chin, Japonii, Hiszpanii, USA i Korei. Niestety, koszty uczestnictwa w tegorocznej edycji Kursów Mistrzowskich nie są małe: instrumentalistyka solowa – 1600 zł a kameralistyka to 1200 zl. Kwoty te nie obejmują noclegów i wyżywienia. Zaś wpłacone zaliczki po 500 zł nie podlegają zwrotowi. Ale nic to, jak mawiał Mały Rycerz – dostanie się na muzyczny areopag musi kosztować!

Istotnym aspektem Mistrzowskich Kursów Artystycznych jest też profesjonalna ogólnopolska promocja w postaci wydawnictw, Internetu, mediów lokalnych i ogólnopolskich oraz reportażu filmowego z przebiegu całego przedsięwzięcia promująca także młodych wykonawców.
Zwieńczeniem kursu jest koncert finałowy z udziałem wyróżniających się uczestników czynnych Kursów muzycznych powiązany z wystawą prac plastycznych uczestników Kursu plastycznego w połączeniu z uroczystym rozdaniem dyplomów uczestnictwa w Mistrzowskich Kursach Artystycznych w Tarnowie.
Głównym organizatorem Mistrzowskich Kursów Artystycznych jest Polska Fundacja Kultury i Rozwoju przy wsparciu licznych instytucji kulturalnych i samorządowych Tarnowa.

Poniżej szczegółowy afisz imprezy.
19 lipca (piątek) godz. 18.00 Sala koncertowa przy ZSM w Tarnowie ul.Lippoczy’ego 4
Uroczysta inauguracja Mistrzowskich Kursów Artystycznych
Koncert Mistrzowski Maestra EWA POBŁOCKA – fortepian
W programie: Johann Sebastian Bach
Profesor Ewa Pobłocka to nie kwestionowana ikona pianistyki polskiej, laureatka X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1980 rok), Ewa Pobłocka. W programie koncertu znajdą się kompozycje Johanna Sebastiana Bacha.
Ewa Pobłocka obok sukcesu na konkursie chopinowskim, zdobyła także pierwszą nagrodę Międzynarodowego Konkursu im. Gian Battisty Viottiego w Vercelli (1977) i złoty medal na Międzynarodowym Festiwalu Młodych Laureatów w Bordeaux (1979). Występowała niemal we wszystkich krajach Europy, obu Amerykach, w Chinach, Indonezji, Singapurze, Korei, Japonii, Australii i RPA.
Z powodzeniem uprawia muzykę kameralną. Nagrywa i koncertuje także na instrumentach historycznych z epoki Chopina. Dokonała licznych prawykonań i premierowych nagrań utworów polskich kompozytorów współczesnych (w tym jej dedykowanych), między innymi Andrzeja Panufnika, Witolda Lutosławskiego, Pawła Szymańskiego i Pawła Mykietyna.
Jako pierwsza spośród polskich pianistów nagrała oba tomy Das Wohltemperierte Klavier Bacha (NIFC 2018, 2023). Album z pierwszym tomem znalazł się na opublikowanej przez magazyn „Gramophone” liście 50 najlepszych nagrań Bachowskich w historii.
Jest także cenionym pedagogiem, prowadzi kursy mistrzowskie na całym świecie. Zasiada w jury krajowych i zagranicznych konkursów pianistycznych. Chętnie sięga po pióro – w 2021 r. ukazała się jej pierwsza książka – Forte-piano. Prowadziła w Programie w Programie Drugim Polskiego Radia audycje poświęcone muzyce Bacha: Zacznij od Bacha (2020-2021) oraz Przypadki Bacha (2021).

23 lipca (wtorek) godz. 18.00 Sala Lustrzana ul.Wałowa 10
Pierwszy Koncert SCENA MŁODYCH
z udziałem wybranych uczestników Mistrzowskich Kursów Artystycznych (Polska, USA, Hiszpania, Korea, Japonia, Chiny, Słowacja)
24 lipca (środa) godz. 18.00 Sala Lustrzana ul.Wałowa 10
Drugi Koncert SCENA MŁODYCH
z udziałem wybranych uczestników Mistrzowskich Kursów Artystycznych (Polska, USA, Hiszpania, Korea, Japonia, Chiny, Słowacja)
25 lipca (czwartek) godz. 18.00 Sala Lustrzana ul.Wałowa 10
Trzeci Koncert SCENA MŁODYCH
z udziałem wybranych uczestników Mistrzowskich Kursów Artystycznych (Polska, USA, Hiszpania, Korea, Japonia, Chiny, Słowacja)
28 lipca (niedziela) godz. 12.00 Sala Koncertowa przy ZSM w Tarnowie, ul. Lippoczy’ego 4
KONCERT FINAŁOWY
Z udziałem najwybitniejszych uczestników III edycji Mistrzowskich Kursów Artystycznych 2024

A tak rekomendują prowadzący je mistrzowie:
Nasze wieloletnie doświadczenie estradowe oraz pedagogiczne wyraźnie wskazuje, że samo kształcenie artystyczne w dzisiejszych czasach już nie wystarcza.
Młodzi artyści potrzebują rozwoju holistycznego, skupiającego się nie tylko na zdobywaniu mistrzostwa w sztuce artystycznej ale także wsparcia tych umiejętności kompetencjami niezbędnymi do radzenia sobie z efektywną organizacją siebie w czasie oraz sprawdzonych narzędzi do sprawnego funkcjonowania w branży artystycznej dzięki podstawom m.in. szeroko pojętego marketingu i PR.
Dlatego innowacyjny holistyczny model kształcenia młodych artystów obejmuje indywidualne zajęcia z Mistrzami , zajęcia z kameralistyki, studium orkiestrowe oraz grupowe panele z dziedziny psychologii, rehabilitacji dla artystów, jogi poprawiającej koncentrację i podstaw przedsiębiorczości dla artystów w zakresie marketingu, PR oraz self-management.
Unikatowa wartość edukacyjna Kursów nierozerwalnie łączy się z walorem artystycznym w postaci Koncertów Mistrzowskich w wykonaniach znakomitych artystów prowadzących Kursy oraz wystaw poplenerowych zaplanowanych w najbardziej reprezentatywnych miejscach regionu tarnowskiego i nie tylko.

Cezary Sanecki
Pianista, profesor sztuk muzycznych, absolwent łódzkiej Akademii Muzycznej
w klasie fortepianu prof. Tadeusza Chmielewskiego oraz w klasie kameralistyki prof. Rajmunda Ambroziaka i prof. Bronisława Hajna. Laureat Nagród i Wyróżnień na Konkursach Pianistycznych i Kameralnych.
Jako solista i kameralista występował w Polsce oraz w krajach Europy i Azji. Znaczną część jego recitali i koncertów kameralnych wypełnia muzyka polska oraz muzyka XIX i XX w. Na swym koncie ma liczne prawykonania dzieł kompozytorów współczesnych, które prezentował na licznych międzynarodowych festiwalach muzycznych. Posiada w swym dorobku nagrania radiowe i telewizyjne. Nagrał ponad dwadzieścia płyt z muzyką m.in. H. Wieniawskiego, J. Brahmsa, M. de Falli, M. Ravela, B. Bartoka, M. Brucha, I. J. Paderewskiego, G. Bacewicz, R. Schumanna, K. Szymanowskiego oraz z muzyką polskich kompozytorów współczesnych, m.in.: H. M. Góreckiego, J. Łuciuka, J. Bauera. Płyta z utworami na skrzypce i fortepian Karola Szymanowskiego (w duecie ze skrzypaczką Aleksandrą Szwejkowską-Belica) została nominowana do nagrody Fryderyk.

Krzysztof Książek
Jeden z najciekawszych pianistów swojego pokolenia. Półfinalista i laureat dwóch nagród pozaregulaminowych w XVII Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015) oraz laureat III nagrody i nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie mazurków I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych (2018).
Triumfator i medalista najwyższych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in.: LVIV International Chopin Piano Competition – I miejsce, Grand Prix oraz nagroda specjalna (2010); II American Paderewski Piano Competition – II nagroda, nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu Paderewskiego (Los Angeles, USA 2013).
Występował na licznych festiwalach w kraju i zagranicą, m.in. na: Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju, Festiwalu „Chopin i Jego Europa”, Festival Chopin à Paris, New Year Music Festival w Gstaad, Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie. Koncertował w Japonii, Chinach, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Włoszech, RPA, USA, Polsce, na Słowacji, Ukrainie i na Węgrzech.
W kręgu zainteresowań Krzysztofa Książka znajduje się również kameralistyka, której uczył się pod kierunkiem prof. Kai Danczowskiej, mgr Justyny Danczowskiej, dr hab. Sławomira Cierpika, prof. Marii Szwajger-Kułakowskiej. W ramach Książek Piano Duo występuje ze swoją żoną Agnieszką
Do tej pory ukazały się dwie płyty artysty z nagraniami utworów Fryderyka Chopina wydawnictwa DUX, a w serii The Real Chopin Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina premierowe nagranie na kopii warszawskiego fortepianu Fryderyka Chopina – Buchholtza z ok. 1825 – utworów Chopina i Kurpińskiego. Płyta „Apparition” z pieśniami kompozytorów z XX w. nagrana z Agatą Zubel nagrodzona została FRYDERYKIEM 2020 w kategorii Album Roku Recital Solowy (wydawnictwo CD Accord). W grudniu 2020 roku ukazała się debiutancka płyta Krzysztofa Książka i Agnieszki Zahaczewskiej-Książek z nagraniami Suit na dwa fortepiany Antona Areńskiego i Sergiusza Rachmaninowa.
Artysta prowadzi klasy wiolonczeli w Akademii Muzycznej w Gdańsku i w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W kwietniu 2021 otrzymał tytuł profesora sztuki w dyscyplinie sztuki muzyczne.

Janusz Wawrowski – skrzypce
Dwukrotny laureat nagrody Fryderyk, Janusz Wawrowski jest uważany za czołowego polskiego skrzypka na świecie.
Jego najnowszy album „Phoenix” z Royal Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Grzegorza Nowaka, wydany przez Warner Classics (2021), łączy koncert skrzypcowy Czajkowskiego z koncertem skrzypcowym Ludomira Różyckiego – utwór ten nie został wykonany za życia kompozytora, uznany za zaginiony podczas wojny, a następnie odkryty i zrekonstruowany przez artystę. Wawrowski z dumą prezentuje na całym świecie ten historyczny i autentycznie nowoczesny polski utwór. Płyta została entuzjastycznie przyjęta przez prasę i zdobyła uznanie na całym świecie, w tym nominacje do nagród Opus Klassik, ICMA, PdSK i Fryderyk 2022 – tu w kategorii „Najlepszy polski album za granicą”.
Do ostatnich ważnych wydarzeń artysty należy dodać udział w tournée po Stanach Zjednoczonych z Orkiestrą Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu pod batutą Giancarlo Guerrero, debiuty w Elbphilharmonie z Hamburger Symphoniker oraz w Wigmore Hall z Linusem Rothem, a także powrót do Seoul Arts Centre w Korei Południowej.
W 2013 roku Janusz Wawrowski podpisał wielopłytowy kontrakt z wytwórnią Warner Classics, dla której do tej pory wydał sześć albumów.

Katarzyna BUDNIK – altówka
Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec prof. Mirosława Ławrynowicza, Andrzeja Gębskiego i Janusza Wawrowskiego oraz w klasie altówki prof. Piotra Reicherta. Zatrudniona na stanowisku adiunkta w klasie altówki macierzystej uczelni.
Jako solistka i kameralistka wielokrotnie koncertowała w Polsce oraz innych krajach Europy. W 2010 roku brała udział w projekcie Chamber Music Connects the World organizowanym przez Kronberg Academy, gdzie grała z najwybitniejszymi muzykami: Gidonem Kremerem, Tatjaną Grindenko, Yurim Bashmetem oraz Fransem Helmersonem.
Występowała na wielu renomowanych festiwalach. W listopadzie 2013 roku ukazała się jej solowa płyta – Viola Recital, za którą otrzymała nagrodę Fryderyk 2014.
Za wybitne osiągnięcia otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest również stypendystką programu Młoda Polska. W 2013 roku została nominowana do Paszportów Polityki. Od 2014 roku Katarzyna Budnik jest na stanowisku lidera grupy altówek w orkiestrze Sinfonia Varsovia.

dr hab.Anna Armatys-Borrelli, prof. AMKP
Edukację muzyczną rozpoczęła w rodzinnym Tarnowie, gdzie uczęszczała najpierw do Państwowej Podstawowej Szkoły Muzycznej w Tarnowie. Następnie ukończyła z wyróżnieniem Państwowe Liceum Muzyczne. Podczas wszystkich lat szkolnych była członkiem (koncertmistrzem grupy wiolonczel) Dziecięcej, a później Młodzieżowej Orkiestry Kameralnej, z którą koncertowała w wielu krajach Europy i uczestniczyła w festiwalach krajowych i zagranicznych.
Ukończyła studia na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie wiolonczeli profesora Witolda Hermana z wynikiem celującym. W 2000 roku otrzymała dyplom studiów podyplomowych w klasie kameralnej Kwartetu Melos oraz w klasie wiolonczeli profesora Petera Bucka, w 2002 roku – dyplom Solistenklasse wiolonczeli u tego samego pedagoga, a w 2004 roku – dyplom Solistenklasse kwartetu w Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie. W październiku 2002 roku została laureatką III nagrody w kategorii wiolonczeli na Międzynarodowym Konkursie Muzyki XX i XXI wieku w Rzymie.
Od 1993 roku Anna Armatys-Borrelli jest członkiem smyczkowego Kwartetu Dafo, z którym zdobyła wiele nagród na międzynarodowych konkursach muzycznych.
Jako solistka i kameralistka występowała na renomowanych festiwalach muzycznych w kraju i za granicą, ma też na swym koncie liczne nagrania radiowe i telewizyjne. W latach 1992–1996 była pierwszą wiolonczelistką Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej, gościnnie koncertuje z licznymi formacjami kameralnymi oraz z orkiestrami w różnych krajach Europy. Od 2014 roku jest pierwszą solową wiolonczelą w renomowanym zespole specjalizującym się w wykonawstwie muzyki najnowszej Parco della Musica Contemporanea Ensemble PMCE działającym przy Parco della Musica w Rzymie. PMCE współpracuje z największymi żyjącymi kompozytorami, prawykonuje utwory pisane na zamówienie zespołu oraz koncertuje na najważniejszych scenach światowych i festiwalach. Repertuar kameralny Anny Armatys-Borrelli zawiera kilkaset utworów na różne składy:od duetów po duże składy kameralne. Jest zapraszana regularnie do prac Jury w krajowych i międzynarodowych konkursach .

Jan Kotula
Ukończył z wyróżnieniem katowicką Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w klasie kontrabasu prof. Waldemara Tamowskiego. Laureat II nagrody na IV Ogólnopolskim Konkursie Kontrabasowym im. Adama Bronisława Ciechańskiego w Poznaniu (1997) i III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kontrabasowym w Markneukirchen (1999).
Pierwszy kontrabasista i solista Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Jako kameralista, solista i członek orkiestry występuje w kraju i za granicą. W roli solisty występował z Orkiestrą Kameralną AUKSO, Akademicką Orkiestrą Symfoniczną, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Orkiestrą Kameralną Capella Bydgostiensis. Pracował z dyrygentami: Janem Wincentym Hawlem, Zdzisławem Szostakiem, José Marią Florêncio i Markiem Mosiem. Współpracuje z Kwartetem Śląskim. Ma na swym koncie nagrania radiowe i płytowe.
Otrzymał liczne nagrody za działalność pedagogiczną, m.in. Nagroda Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej, dwukrotnie Nagrodę Rektorską macierzystej uczelni. Prowadzi klasy mistrzowskie na Międzynarodowych Kursach Muzycznych w Łańcucie i Zimowej Akademii Muzyki w Lusławicach. Juror ogólnopolskich konkursów kontrabasowych. Regularnie prowadzi seminaria metodyczne w ramach Ogólnopolskich Spotkań Kontrabasowych w Mielcu.

Agata Szymczewska – skrzypce
Agata Szymczewska, o której londyński The Times napisał: „Gra z powagą, opanowaniem i mądrością muzyczną ponad swój wiek, brzmiąc momentami jak płomienna młoda Ida Haendel”, należy do wąskiego grona najwybitniejszych polskich skrzypków, którzy są rozpoznawalni na całym świecie.
Od zdobycia I nagrody, Złotego Medalu oraz Nagrody Publiczności w XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, regularnie występuje na renomowanych scenach w Europie, Azji i obydwu Amerykach, zdobywając uznanie międzynarodowych krytyków, słynnych dyrygentów oraz orkiestr i festiwali z którymi współpracuje.
Ważnym punktem kariery, oprócz koncertów solistycznych, jest muzyka kameralna, dzięki której Agata Szymczewska wspólnie koncertowała z wieloma wybitnymi artystami takimi jak: Krystian Zimermann, Martha Argerich, Igor Levit, Anne-Sophie Mutter, Gidon Kremer, Maxim Vengerov, Mischa Maisky czy Yuri Bashmet.
Od 2014 roku Agata Szymczewska jest prymariuszką renomowanego Karol Szymanowski Quartet, który od ponad dwudziestu lat należy do ekskluzywnego grona najlepszych kwartetów smyczkowych na świecie.
Agata Szymczewska jest też laureatką nagrody London Music Masters w 2009 roku. W ostatnich latach została uhonorowana nagrodami: Paszport Polityki, Nagrodą TVP Kultura w kategorii Muzyka Poważna, oraz 4 nagrodami Fryderyk. W swoim dorobku fonograficznym posiada kilkanaście płyt CD i DVD wydanych m. in przez: Deutsche Grammophon, Sony Music, Decca, Hyperion Records, SW R Music, Universal Music, CD Accord.
Agata Szymczewska jest absolwentką Hochschule fur Musik und Theater w Hannoverze w klasie prof. Krzysztofa Węgrzyna oraz Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Bartosza Bryły. Od 2016 roku wykłada na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Gra na skrzypcach Nicolo Gagliano (1755) użyczonych jej dzięki uprzejmości Anne-Sophie Mutter.

Roman Fleszar – plastyka
Urodzony 12 VII 1966r. w Tarnowie. Studia na Wydziale Malarstwa ASP w Poznaniu i Akademii Goetz-Daderian w Paryżu.
Dyplom z malarstwa 1992r. ASP w Poznaniu.W 2016r. uzyskał stopień doktora na ASP w Krakowie. Uprawia malarstwo sztalugowe, rysunek, pastel oraz realizacje sakralne. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki a także Stypendium Miasta Tarnowa.
Wziął udział w 50 wystawach indywidualnych i ponad 70 wystawach zbiorowych w Polsce i poza granicami. Zrealizował projekty artystyczne w Chinach i USA. Jego obrazy znajdują się w kolekcjach muzeów i galerii w Polsce i za granicą. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Obecnie jest wykładowcą w Instytucie Sztuki w Tarnowie.
Na podstawie materiałów organizatorów – Ryszard Zaprzałka