
Ten bez wątpienia lider wśród polskich zespołów śpiewaczych i niekwestionowany ambasador tarnowskiej kultury w w szerokim świecie dołożył kolejny laur do bogatej kolekcji swoich trofeów. Tym razem nasz dziewczęcy chór katedralny zdobył je na międzynarodowym konkursie w Prowansji na południu Francji. Startowało w nim 16 chórów z 12 krajów, reprezentujących trzy kontynenty. Rzecz miała miejsce w dniach od 3 do 11 lipca, gdzie Puellae wystąpiły w trzech konkursowych kategoriach: muzyka sakralna, chóry młodzieżowe i muzyka inspirowana folklorem. W pierwszej dziewczęta zajęły I miejsce, podobny wynik uzyskały w kategorii muzyki inspirowanej folklorem. II miejsce zdobyły w kategorii chóry młodzieżowe. – Zwycięzcy poszczególnych kategorii, których było w sumie sześć, rywalizowali o główną nagrodę konkursu. Grand Prix wyśpiewały nasze dziewczęta – informuje ks. Władysław Pachota, twórca i dyrygent chóru.

Dziewczęcy Chór Katedralny „PUELLAE ORANTES” istnieje od 1985 roku działając przy bazylice katedralnej w Tarnowie. Założycielem i dyrygentem chóru jest ks. Władysław Pachota, a za kształcenie wokalne odpowiada Aleksandra Topor, która wykonuje również sopranowe partie solowe. Do chóru należą dziewczęta w wieku 10-19 lat z Tarnowa i kilkunastu okolicznych miejscowości.
Wysoki poziom artystyczny chóru jest efektem żmudnej, wieloletniej pracy artystycznej i wychowawczej jego twórców i animatorów.
Zespół „Puellae Orantes” jest laureatem ponad 30. konkursów chóralnych. Trzykrotnie pretendował do Grand Prix konkursów: 52 Concorso Polifonico Internazionale Guido d’Arezzo (Arezzo – Włochy, 2004 r.), 21 International May Choir Competition Prof. Georgi Dimitrov (Warna – Bułgaria, 2011 r.), Concorso Internazionale Corale Città di Rimini (Rimini -Włochy 2013 r.), gdzie zdobył główną nagrodę oraz medal Prezydenta Republiki Włoch. Chór „Puellae Orantes” wygrał dwie kategorie (muzyki sakralnej i chórów młodzieżowych), osiągając 97,6 i 98 pkt. na 100 możliwych oraz główną nagrodę konkursu – Grand Prix, a ks. Władysław Pachota otrzymał nagrodę najlepszego dyrygenta. Jako laureat Grand Prix tarnowski zespół został nagrodzony medalem Prezydenta Republiki Włoch. Ponadto chór „Puellae Orantes” otrzymał nagrody dodatkowe od Ambasady Polskiej i Ambasady Serbskiej.

Chór prowadzi szeroką działalność koncertową. Przemierzył tysiące kilometrów, koncertując wielokrotnie w Holandii, Belgii, Włoszech, Austrii, Niemczech, Francji. Występował także w Stanach Zjednoczonych, Słowacji, Węgrzech, Danii i Bułgarii. Wielokrotnie reprezentował Polskę podczas prestiżowych imprez w kraju i za granicą. Jest jedynym polskim zespołem, który został zaproszony do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Chórów Laureatów w Vaison la Romaine, we Francji.
„Puellae Orantes” współpracuje z wybitnymi kompozytorami polskimi: Pawłem Łukaszewskim, Michałem Lorencem, Miłoszem Bembinowem, Marcinem Łukaszewskim, Pawłem Sydorem, Jackiem Sykulskim, Marcelem Chyrzyńskim, Łukaszem Farcinkiewiczem, a także zagranicznymi. Dzięki tej współpracy na zamówienie chóru powstało ok. 100 kompozycji i aranżacji. Dla „Puellae Orantes” komponował również nieżyjący już Marian Sawa. W 2007 roku, utwór „Magnificat” skomponowany dla tarnowskiego zespołu przez Mariana Sawę był wykonywany przez połączone chóry podczas międzynarodowego festiwalu oratoryjnego Musique en Morvan, we Francji. Po raz pierwszy w historii festiwalu jednym z głównych dzieł był utwór polskiego kompozytora.

W bogatym dorobku fonograficznym tarnowskiego zespołu trzy płyty były nominowane do najważniejszej nagrody polskiego rynku fonograficznego – FRYDERYK, a jedna otrzymała tę nagrodę. Płyty chóru cieszą się dużym zainteresowaniem, czego dowodem są wyróżnienia Złotych Płyt CD i Platynowej DVD – jedynym tego typu wyróżnieniem w Polsce, przyznanym w kategorii muzyki poważnej. Wydawnictwa cieszą się także doskonałymi recenzjami m.in. BBC Music Magazine. Repertuar sześciu płyt stanowią utwory w całości lub części skomponowane i zaaranżowane specjalnie dla „Puellae Orantes”.
– Do naszych płyt wybieramy utwory, które obrazują nasze doświadczenia wyniesione z konkursów i wyjazdów zagranicznych. Pokazujemy piękno, tkwiące w różnorodności kultur muzycznych, które udało nam się poznać i wiele z nich zaczerpnąć dla naszego osobistego rozwoju – podkreśla Aleksandra Topor, kierownik artystyczny chóru.

Tarnowski chór realizuje wyjątkowe projekty artystyczne zapraszając do współpracy znakomitych wykonawców, m.in.: Orkiestrę Kameralną Miasta Tychy „Aukso”, Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia „Amadeus”, Orkiestrę Solistów Wiedeńskich, z którą chór nagrał w 2014 r. album „Szlakiem Straussa” – unikatowe wydawnictwo zawierające dzieła dynastii Straussów w aranżacjach wokalno-instrumentalnych. W 2015 r. chór wykonał koncerty z dwukrotnym laureatem nagrody Grammy – zespołem „The King’s Singers”, który po raz pierwszy w Polsce wystąpił na scenie z innym zespołem.
Tarnowski zespół dokonał licznych nagrań dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia, telewizji francuskiej France 2 i France 3, radia watykańskiego, holenderskiego, francuskiego.

Jak przekonuje Aleksandra Topór, dyrygentka chóru, wykonywanie tak zróżnicowanego repertuaru wymaga sporych przygotowań.
„Jest to bardzo trudne, ale jednocześnie bardzo rozwijające, dlatego staramy się sięgać po bardzo, bardzo różne utwory i wyjeżdżać na trudne konkursy, gdzie możemy podejrzeć pracę zespołów reprezentujących zupełnie inną kulturę. Z każdego takiego konkursu przywozimy potem doświadczenia, które wprowadzamy potem w naszą pracę warsztatową” – mówi Topór.

Więcej o historii chóru można przeczytać w albumie „Koncertowym Szlakiem” wydanym w 2010 r. z okazji jubileuszu 25-lecia działalności artystycznej. Album jest dostępny w siedzibie chóru.
Za: http://www.puellaeorantes.pl/
Zebrał i opracował
Ryszard Zaprzałka