
W sobotę 22 czerwca w bazylice katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu odbył się uroczysty ingres bp. Artura Ważnego, do niedawna bp. pomocniczego diecezji tarnowskiej. Obrzędowi wprowadzenia nowego biskupa diecezjalnego do jego katedry przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi. Ceremonia rozpoczęła się przy drzwiach kościoła. W tym miejscu prepozyt kapituły katedralnej podał biskupowi Arturowi krzyż do ucałowania. Następnie nowy biskup sosnowiecki pokropił zebranych wiernych wodą święconą. Następnie bp Antonio Guido Filipazzi, Nuncjusz Apostolski w Polsce przekazał pastorał i wprowadził nowego biskupa sosnowieckiego na katedrę biskupią. Homagium biskupowi Arturowi Ważnemu złożyli przedstawiciele Kościoła sosnowieckiego: przedstawiciele duchowieństwa, wikariusz generalny, prepozyci kapituł katedralnej sosnowieckiej, oraz kolegiackich: jaworznickiej i olkusko-pilickiej, osoby życia konsekrowanego i przedstawiciele wiernych świeckich. W uroczystościach udział wzięło kilkunastu arcybiskupów i biskupów, w tym liczna delegacja diecezji tarnowskiej na czele z jej ordynariuszem bp. Andrzejem Jeżem. Obecni byli także rodzice i rodzeństwo bp. Artura. Władze państwowe reprezentowała minister z kancelarii Prezydenta RP.

Bp Ważny podkreślił w homilii, że Kościół, jeśli ma przyciągać innych do Chrystusa, który w nim żyje, powinien zmienić myślenie z ludzkiego na Boże, dawać pierwszeństwo Bożemu planowi zbawienia, a nie własnym pomysłom, powinien być wreszcie wspólnotą ludzi pokornych, która ma odwagę stanięcia w prawdzie i ewangelizowania świata mocą Chrystusowego krzyża.
Kościół pokorny nie jest wspólnotą ludzi słabych i przegranych. To Kościół przyznający się do błędów, szukający prawdy i stojący za tymi, którzy tej prawdy – także w nim szukają – mówił bp Ważny.
Hierarcha, zachęcając do wspólnego budowania Kościoła w diecezji sosnowieckiej przypomniał pożar, jaki zniszczył katedrę sosnowiecką, a także to, że jej odnowienie było możliwe dzięki współpracy ludzi.

Dzisiaj także i my jesteśmy zaproszeni do kolejnej odbudowy tego sosnowieckiego miejsca. Dzisiaj Jezus wyrusza w drogę właśnie tutaj – z Sosnowca, aby objawić swój plan miłości – podkreślał bp Ważny. I, cytując papieża Franciszka, przedstawił wizję Kościoła otwartych drzwi, będącego portem miłosierdzia…
W homilii odwołał się też do innych dramatów, które miały miejsce w ostatnim czasie w diecezji sosnowieckiej, m.in. do zamordowania dk. Mateusza Błauta. Ze wzruszającym przesłaniem zwrócił się do rodziców diakona.
– Jezus patrzy dzisiaj także z miłością na obecnych pośród nas rodziców śp. dk. Mateusza. Bardzo Wam dziękuję za przybycie, za Waszą wiarę i wytrwałość, za nasze wspólne spotkanie i rozmowę. Wiem jak bardzo cierpicie z powodu tragicznej śmierci Waszego jedynego syna. On był jednym z tych młodzieńców, który przyszedł do Jezusa i usłyszał Jego propozycję: „zostaw wszystko i pójdź za Mną”. Modlimy się o to i wierzymy, że ma życie wieczne, chociaż tak bardzo chcielibyśmy, aby wciąż był z nami – mówił na homilii biskup. Niech czułe ramiona naszego Ojca w niebie otulą pustkę i wyrwę w sercu po śmierci diakona Mateusza – Waszego syna – mówił do nich bp Artur. Jednoznacznie sprzeciwił się insynuacjom “o niemoralnym kontekście odejścia” śp. dk. Mateusza, które bardzo bolały rodziców, a były rozpowszechniane przez media.

Nowy biskup Sosnowca, zapowiada zdecydowane działania w sprawie skandali w diecezji. W liście do diecezjan z okazji swojego ingresu stwierdził, że w Sosnowcu nie może być żadnej tolerancji dla grzechu i zła. Wezwał wiernych do czujności, praktykowania napomnienia wobec innych wiernych, reagowania na zgorszenia i przeciwstawiania się patologiom.
Diecezja sosnowiecka jest od lat wstrząsana skandalami homoseksualnymi. Na jej terenie działała – i najpewniej wciąż działa – sieć homoseksualnych księży. Plaga dotknęła już wiele lat temu seminarium, które zostało zamknięte decyzją Watykanu. Dochodziło do organizacji narkotycznych orgii homoseksualnych, zabójstw, zgonów… Skandal gonił skandal; co stało się przyczyną złożenia rezygnacji przez dotychczasowego biskupa Sosnowca, Grzegorza Kaszaka. Kilkumiesięczny okres nadzoru abp. Adriana Galbasa nie przyniósł żadnej poprawy.

W maju tego roku diecezję objął kanonicznie bp Artur Ważny, wcześniej biskup pomocniczy w Tarnowie. W sobotę 22 czerwca odbył się ingres nowego ordynariusza. Z tej okazji bp Ważny skierował do diecezjan list, w którym zapowiedział działania w trybie pilnym i wezwał wszystkich do zdecydowanej walki ze zgorszeniami i grzechem.
– Nie bójmy się reagować, budujmy kulturę odważnego przeciwstawienia się grzechowi w której ci, którzy widzą i słyszą zareagują, aby ten grzech nie rósł w siłę. W przeciwnym razie w wyniku braku reakcji – stanie się on jeszcze większym zgorszeniem – napisał biskup.

Wezwał diecezjan, by „nie odwracali wzroku, nastawili uszy na słuchanie, wyszli z bezczynności i obojętności”.
„Chodzi o to, by rozpocząć proces zmian, uruchomić nowe możliwości. Tylko tak można osiągnąć wielkie cele. Być może będzie trzeba dłużej czekać na owoce. Ale »ziemia sama z siebie wydaje plon«, jeśli jesteśmy posłuszni Bożym planom i Jego Słowu” – dodał hierarcha.
Według bp. Artura Ważnego „sytuacje grzeszne, muszą być rozwiązywane szybko, niejednokrotnie w trybie pilnym”.

Kilka dni wcześniej media obiegła informacja, że bp Artur Ważny powołał dwie specjalne komisje. Pierwsza ma gruntownie przebadać dotychczasowe skandale homoseksualne; druga ma dotyczyć audytu finansowego, administracyjnego i personalnego w diecezji. Prace komisji mają być całkowicie jawne. Na czele pierwszej z komisji stanie świecki prokurator.
– Potwierdzam z całą stanowczością, że nie będziemy niczego ukrywać. Wiem, że to może boleć, ale dziś widzimy bardziej niż kiedykolwiek, że jest to potrzebne i konieczne – mówił bp Artur Ważny zapowiadając w mediach działalność komisji.
Pokładamy nadzieję, że z Bożą pomocą diecezja sosnowiecka zostanie uwolniona od plagi zgorszenia; oby stało się to początkiem analogicznych procesów w wielu innych polskich diecezjach, w których funkcjonują podobne kliki homoseksualnych księży.

Nowe mianowany biskupem sosnowieckim bp Artur Ważny urodził się 12 października 1966 roku w Rzeszowie, jako syn Stanisława i Alicji z domu Filipek. Pochodzi z Ropczyc (obecnie diecezja rzeszowska). Tam też złożył egzamin dojrzałości w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w 1985 roku. W tym samym roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Józefa Życińskiego, w dniu 25 maja 1991 roku, w Tarnowie.
W ramach swojej dalszej formacji ukończył studia doktoranckie z teologii pastoralnej o kierunku teologia małżeństwa i rodziny na UKSW w Warszawie. Był dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Tarnowie oraz założycielem i duszpasterzem akademickim DA „Tratwa” w Tarnowie oraz rektorem kościoła akademickiego św. Józefa. Pełnił też funkcję diecezjalnego duszpasterza akademickiego oraz diecezjalnego koordynatora Światowych Dni Młodzieży. Towarzyszył młodym w wielu międzynarodowych spotkaniach ŚDM: w Rzymie, Toronto, Kolonii, Sydney, Madrycie, Krakowie, Panamie i Lizbonie. Wielokrotnie brał również udział w Europejskich Spotkaniach Młodych organizowanych przez wspólnotę ekumeniczną z Taizé. Pełnił urząd proboszcza parafii pod wezwaniem NMP Królowej Polski w Tarnowie-Mościcach. Był dyrektorem Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji Kurii Diecezjalnej w Tarnowie oraz sprawował obowiązki ojca duchownego kapłanów diecezji tarnowskiej i dyrektora Unii Apostolskiej Księży Diecezji Tarnowskiej. Pełnił także posługę diecezjalnego egzorcysty. Przez kilka lat sprawował posługę kapelana samorządowców miasta Tarnowa. 12 grudnia 2020 roku został mianowany biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. Święcenia biskupie przyjął 30 stycznia 2021 r. Jego dewizą biskupią są słowa: „Patris corde” („Ojcowskim sercem”).

Jako duszpasterz młodzieży i akademicki dostrzegał konieczność głoszenia Ewangelii za pomocą nowych środków wyrazu, dlatego był członkiem zespołu redakcyjnego pisma „Winda” – tarnowskiego dodatku do tygodnika „Droga” – oraz współprowadził audycje dla młodzieży „Na strychu” w diecezjalnym radiu RDN.
W swojej posłudze duszpasterskiej wciąż współpracował z różnego rodzaju ruchami i stowarzyszeniami, podkreślając, że tylko głęboka jedność w myśleniu oraz działaniu między kapłanami i wiernymi świeckimi może przynieść trwałe owoce w ewangelizacji. Powołał do istnienia i przez wiele lat prowadził Szkołę Nowej Ewangelizacji św. Józefa w ramach SESA Polska, a także Stowarzyszenie Akademickie „Tratwa”. Był również m.in. diecezjalnym koordynatorem ruchu Odnowy w Duchu Świętym oraz kursów ALPHA. Zainicjował w diecezji tarnowskiej ruch Mężczyzn św. Józefa. Współtworzył Stowarzyszenie „Abraham i Sara” pomagające małżeństwom niepłodnym oraz Fundację „OPES139”, pomagającej rodzicom po stracie dziecka. Przez wiele lat był przewodniczącym Rady Fundacji „Kromka chleba”, które prowadzi w Tarnowie łaźnię i schronisko dla bezdomnych oraz hospicjum „Via Spei”. Był również członkiem Rady Fundacji im. Abpa Jerzego Ablewicza wspierającej zdolną młodzież z diecezji tarnowskiej, pochodzącą z wielodzietnych i niezamożnych rodzin.

W swojej posłudze wiele czasu poświęcał małżeństwom i rodzinom. Od kilkunastu lat jest zaangażowany w ruch Domowego Kościoła oraz Spotkań Małżeńskich. Jest też współzałożycielem i pierwszym duszpasterzem wspólnoty małżeństw niepłodnych w Krakowie, a także Komitetu Budowy Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych w Tarnowie.
Przez kilkanaście lat uczestniczył w Ogólnopolskiej Inicjatywie Ewangelizacyjnej „Przystanek Jezus”, mającej na celu ewangelizację uczestników „Przystanku Woodstock”. Zorganizował także i prowadził pierwsze duszpasterstwo związków niesakramentalnych w diecezji tarnowskiej. Współorganizował również rekolekcje „Winnica Racheli” dla osób potrzebujących duchowego uzdrowienia po grzechu aborcji. Jest absolwentem „Szkoły dla spowiedników”. Z jego inicjatywy w diecezji tarnowskiej działa program „Od łez do łaski”, będący warsztatami terapeutycznymi dla osób, które doświadczyły przemocy, zwłaszcza seksualnej. Od kilkunastu lat współorganizuje również w Tarnowie coroczne dwudniowe Forum Formacyjne, które gromadzi kilka tysięcy uczestników. Głosi wiele rekolekcji dla kleryków i kapłanów oraz sióstr zakonnych, a także rekolekcje w Internecie. W ostatnich latach występuje jako cotygodniowy komentator Ewangelii w programie telewizyjnym dla dzieci „Ziarno”.

Z mało znanych faktów z życia biskupa Artura Ważnego wymienić można, że w czasach licealnych był członkiem młodzieżowego Zespołu Pieśni i Tańca „Halicz”. Swoją pracę magisterską pt. „Problematyka czasu na seminariach Nauka-Religia-Dzieje w Castel Gandolfo” napisał pod kierunkiem teologa i filozofa, laureata Nagrody Templetona, ks. prof. Michała Hellera. Na przełomie lat 80-tych i 90-tych uczestniczył w wyjazdach misyjnych kleryków do krajów byłego ZSRR. W 2023 roku, już jako biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej, odbył podróż misyjną do Brazylii i Boliwii. Głosił rekolekcje w wielu krajach europejskich, w Ameryce Południowej oraz w USA. Ponad dwadzieścia razy pielgrzymował pieszo w pielgrzymce z Tarnowa na Jasną Górę, w tym dwanaście razy jako organizator i przewodnik grup.

Jest autorem kilku książek: „Głębinowi, ale nie denni”, „Ewangelia bez taryfy ulgowej”, „Jesteś źrenicą Boga”, „Warsztat św. Józefa”, „Z Maryją poznawać Chrystusa”, „Droga dla grzeszników i świętych”, „Szczęście ma Imię i Oblicze”, „W komunii z Bogiem”, „Chrystus naszą Paschą”, „Błogosławieni czystego serca”.
W Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję Przewodniczącego Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji oraz jest członkiem Rady Biskupów ds. Duszpasterstwa Młodzieży.
źródło: www.episkopat.pl, KAI, PCH24.pl, RDN Małopolska i Gość Niedzielny oraz portal diecezji sosnowieckiej /zdjęcia/
Ryszard Zaprzałka