
czyli
COPERNICUS FESTIVAL W KRAKOWIE ze specjalnym udziałem ks. prof. Michała Hellera z Tarnowa.
Copernicus Festival rozpoczął się już w tym tygodniu – potrwa od 21 do 26 maja – rekomenduje nasza krakowska korespondentka Katarzyna Cetera. Odbywa się w Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie. Z samego rana organizatorzy zapraszają na „Śniadania Mistrzów”, czyli rozmowy ze znakomitymi specjalistami ze świata nauki i sztuki. Popołudniami możemy wysłuchać naukowców na „Konfrontacjach”, a więc burzliwych dyskusjach sprowokowanych pytaniami trudnymi do rozstrzygnięcia. Wieczorami zajmują nas wykłady zaproszonych gości.

To oczywiście program wydarzenia w telegraficznym skrócie. Wszystkie szczegóły można znaleźć na stronie copernicusfestival.com.
W ramach festiwalu odbędzie się gala Mądrej Książki Roku 2023, nie zabraknie też wystaw i warsztatów. Nieśmiało w tym roku włączyliśmy się w program festiwalu – mówiła na konferencji Katarzyna Łaput z Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie. Współpracujemy od trzech lat i rzeczywiście temat tegorocznej edycji jest po porostu wyśmienity i stworzony dla nas – deklarowała przy okazji opowieści o licznych spotkaniach dla dorosłych i dzieci przygotowanych przez muzealny zespół kuratorów w nawiązaniu do festiwalowego hasła MASZYNA.

Podczas konferencji prasowej o głównych założeniach programowych Copernicus Festival tak mówił jego dyrektor, prof. Bartosz Brożek: […] to wszystko ma się składać na doświadczenie, które pokazuje, że nasze życie nie jest podzielone na jakieś nieprzystające do siebie, niezwiązane ze sobą obszary doświadczenia, tylko że my doświadczamy świata w całości i nauka jest, może i powinna być ważnym przewodnikiem w tym procesie” – mówił. Jedenasta edycja festiwalu Copernicus to kolejna szansa na podkreślenie, że nauka stanowi integralną i niezbywalną część naszej kultury. I to jest właśnie nasza misja od tych ponad dziesięciu lat – komentował prof. Brożek.
Pierwsze festiwalowe wydarzenia odbyły się we wtorek, a główny wykład w Muzeum Inżynierii i Techniki wygłosił prof. Piotr Durka – wprowadził nas w rozważania nad maszynami poprzez opowieść o możliwościach i ograniczeniach łączenia mózgów i komputerów. W tym roku po raz pierwszy odbędzie się również pasmo towarzyszące Copernicus Festival w Aptece Designu: dwa interaktywne wykłady, które wygłoszą Katarzyna Sosenko z Muzeum Zabawek (23 maja) oraz Malwina Antoniszczak (24 maja). Natomiast w ramach pasma „Konfrontacje” usłyszymy dyskusję o tym, czy sztuczna inteligencja wniesie do nauki nową jakość.

Podczas konferencji prasowej zapowiadającej festiwal organizatorzy połączyli się z ks. prof. Michałem Hellerem – kosmologiem, filozofem i teologiem, założycielem Centrum Nauki Kopernik Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, popularyzatorem nauki. Ale podczas festiwalu nie zabraknie wybitnych naukowców, którzy odsłonią przed słuchaczami zaskakujące i nieoczywiste fakty o świecie, który nas otacza. Wszystkie wydarzenia festiwalowe odbędą się w Muzeum Inżynierii i Techniki przy ul. Wawrzyńca 15 w Krakowie. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest „Maszyna.

Wszystkie wydarzenia Copernicus Festival są bezpłatne i – z wyjątkiem warsztatów – otwarte. Nie wymagają zapisów. Wystarczy nas odwiedzić między 21 a 26 maja 2024 w Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie. Serdecznie zapraszamy na blisko pięćdziesiąt innych wydarzeń w ramach Copernicus Festival! – zachęcają organizatorzy. A ja do tego dodam jedynie: przybywajcie! Kraków jest przecież blisko, po sąsiedzku.
Katarzyna Cetera
Zdjęcia – organizatorzy