
Rusza Tydzień Talentów w Kąśnej Dolnej, rozpisany w tym roku na dni od 19 do 24 maja. To Jedna z trzech sztandarowych imprez Centrum Paderewskiego. Festiwal, promujący młodych, wybitnie utalentowanych artystów, na kulturalnej mapie Polski obecny jest od 1982 roku. Tematami wiodącymi tegorocznej edycji festiwalu są min. instrumenty smyczkowe, ze szczególnym uwzględnieniem jednego z najstarszych tego typu instrumentów, czyli skrzypiec oraz śpiewający wokaliści.

Znaczącym wstępem do tych Muzycznych Dionizji był koncert nestorów polskiej wiolinistyki – Krzysztofa Jakowicza i Konstantego Andrzeja Kulki. Artyści, od lat będącymi stałymi bywalcami urokliwego dworku mistrza Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, wraz z towarzyszeniem Kwintetu Śląskich Kameralistów wykonali 13 maja w koncertowej stodole ponadczasowe dzieło Antonio Vivaldiego – „Cztery pory roku”. Wydarzeniem samym w sobie będzie obecność na tegorocznym Tygodniu Talentów wybitnej dziennikarki muzycznej, przez lata związanej z krakowskim Dziennikiem Polskim i kąśnieńskimi festiwalami, red. Anny Woźniakowskiej.

Festiwal Tydzień Talentów jest wydarzeniem, które od lat daje młodym, dobrze rokującym artystom szansę sprawdzenia i zdyskontowania swoich umiejętności. Pierwsza edycja odbywała się od 14 do 17 października 1982 roku pod nazwą „Spotkania Młodych Muzyków – prezentacje laureatów konkursów polskich i zagranicznych”, a udział w niej wziął m.in. wybitny dziś wiolonczelista – Andrzej Bauer. W kolejnym roku Festiwal przyjął obowiązującą do teraz nazwę, a w przeciągu tych 42 lat istnienia był początkiem kariery m.in. Waldemara Malickiego, Tomasza Strahla, Rafała Kwiatkowskiego, Jakuba Jakowicza, Rafała Blechacza. Festiwalowi zawsze towarzyszyli znani krytyce muzyczni oraz największe autorytety życia muzycznego, spośród których warto przywołać takie nazwiska, jak Józef Kański, Janusz Ekiert, Anna Woźniakowska czy Jan Popis,

Festiwal zainauguruje w niedzielę 19 maja o godz. 17.00 spotkanie z Wiesławem Ochmanem – jednym z najwybitniejszych polskich śpiewaków operowych o międzynarodowej sławie i renomie. Towarzyszyć mu będą trzej tenorzy młodszych generacji: Adam Sobierajski, Adam Zdunikowski i Łukasz Gaj (obecny dyrektor Centrum Paderewskiego) oraz Orkiestra Arte Symfoniko pod dyrekcją Mieczysława Smydy. Podczas tego wyjątkowego wieczoru oprócz znakomitej muzyki usłyszeć będzie można historie i anegdoty z nietuzinkowego życia Maestro Ochmana.

Jako się rzekło, jednym z tematów wiodących tegorocznego Tygodnia Talentów jest śpiew i właśnie wokalistom poświęcony jest Konkurs o Stypendium Centrum Paderewskiego, wieńczący festiwal w sobotę 24 maja. Reprezentanci polskich uczelni artystycznych powalczą w nim o nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych. Swoich studentów wydelegowały Akademie Muzyczne w: Katowicach, Bydgoszczy, Łodzi, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu oraz UMFC w Warszawie i filia UMFC w Białymstoku. Młodym śpiewakom towarzyszyć będą pianiści konkursowi: Mirella Malorny i Grzegorz Biegas. Wydarzenie odbędzie się w Sali Koncertowej Stodole w Kąśnej Dolnej. Początek zaplanowany jest na godz. 14.30, a ogłoszenie wyników na godz. 18.30.

Drugim wydarzeniem poświęconym wokalistom są „Małopolskie Talenty” – bezpłatne wokalne kursy mistrzowskie dla uczniów szkół muzycznych II stopnia, działających na terenie województwa małopolskiego. Warsztaty te w poniedziałek 20 maja i we wtorek 21 maja poprowadzi Ewa Biegas – znakomita śpiewaczka i dziekan Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Zgłoszenia chętnych uczestników przyjmuje biuro koncertowe Centrum Paderewskiego – liczba miejsc ograniczona.

W ramach festiwalu zaplanowane zostały dwa konkursy: Konkurs o Nagrodę im. Anny Knapik (wieloletniej dyrektor Centrum Paderewskiego, twórczyni muzycznej potęgi Kąśnej) dla uczniów małopolskich szkół muzycznych II stopnia oraz Konkurs o Stypendium Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej dla studentów polskich uczelni artystycznych. Oba konkursy skierowane są do skrzypków. Pierwszy z nich odbędzie się w Sali Koncertowej Stodole w Kąśnej Dolnej 16 maja (godz. 17.00), drugi – 20 maja tamże (godz. 14.00 – I tura, godz. 18.00 – II tura). W Jury konkursów zasiądą wybitni skrzypkowie i osobowości świata kultury: Krzysztof Jakowicz, Paweł Wajrak, Szymon Krzeszowiec, Adam Wesołowski, Kalina Cyz i Adam Balas. Pianistą Konkursu o Stypendium Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej będzie Grzegorz Skrobiński.

W programie festiwalu nie zabraknie tradycyjnych Tarnowskich Talentów – koncertu wyróżnionych uczniów tarnowskiego Zespołu Szkół Muzycznych im. Ignacego Jana Paderewskiego. We wtorek 21 maja o godz. 18 na estradzie sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie zaprezentują się: Borys Komisarz – fortepian, Emilia Krzemińska – wiolonczela, Maria Pyrz – wiolonczela, Jan Zawadzki – akordeon.

Po raz pierwszy odbędzie się również koncert wyróżnionych uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia w Domosławicach. Wystąpią: Kacper Kachniarz – saksofon, Monika Kachniarz – flet, Aleksandra Kurczab – klarnet, Wiktoria Nosal – skrzypce, Izabela Trela – fortepian, Piotr Waśniowski – trąbka. Wydarzenie odbędzie się w środę 22 maja o godz. 18 w Dworze Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej.
Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
ac / fot. materiały prasowe Centrum Paderewskiego
Ryszard Zaprzałka