
czyli
KONKURS DA MŁODYCH KOMPOZYTORÓW ROZSTRZYGNIĘTY.
Krakowski Festiwal Muzyki Filmowej należy do najważniejszych festiwali muzyki filmowej na świecie – donosi nasza krakowska korespondentka Katarzyna cetera. Gościli na nim najwybitniejsi kompozytorzy naszych czasów, w tym nagrodzeni Oscarem: Volker Bertelmann, Alexandre Desplat, Elliot Goldenthal, Jan A.P. Kaczmarek, Dario Marianelli, Steven Price, Howard Shore i Hans Zimmer. Ważną częścią festiwalu jest konkurs FMF YOUNG TALENT AWARD, który kieruje uwagę branży i szerokiej publiczności na uzdolnionych kompozytorów młodego pokolenia. W poprzednich edycjach tego konkursu wzięło udział ponad siedmiuset twórców z kilkudziesięciu krajów, a laureaci z sukcesem działają w branży muzyki do filmów, seriali i gier wideo.

FMF Young Talent Award to konkurs skierowany do kompozytorów, którzy nie ukończyli jeszcze 35. roku życia, odbywający się w ramach Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Jego celem jest zaprezentowanie dokonań młodych twórców szerokiej publiczności oraz przedstawicielom branży. Ten konkurs jest dla młodych kompozytorów szansą, by zyskać uznanie branży muzycznej i filmowej, ale też szerokiej publiczności – zwycięski utwór usłyszymy bowiem na żywo w maju podczas 17. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.
Zadaniem, przed jakim stanęli uczestnicy 12. edycji konkursu, tym razem było przygotowanie własnej kompozycji do fragmentu filmu CHŁOPI w reżyserii Doroty Welchman i Hugh Welchmana. Fabuła opiera się na powieści Władysława Stanisława Reymonta, którą sto lat temu uhonorowano literacką Nagrodą Nobla. Obszerny, czterotomowy utwór został doceniony przez Akademię Szwedzką za wielowymiarowy opis życia mazowieckiej wsi na przełomie XIX i XX wieku.
Adaptacja filmowa CHŁOPÓW, która miała premierę w 2023 roku, eksponuje między innymi wątki rodzinnego konfliktu i nierówności społecznych, ale też prezentuje bliskie relacje mieszkańców wsi z przyrodą. Produkcję wyróżnia szczególne połączenie filmu aktorskiego z animacją. Każda z około 40 tys. klatek zarejestrowanych na planie została następnie namalowana farbami olejnymi, w estetyce inspirowanej malarstwem z czasów Reymonta.

Niezwykle ważną rolę w filmie Chłopi odgrywa ścieżka dźwiękowa łącząca tradycyjne słowiańskie brzmienia z muzyką transową i klasyczną. Jej twórcami są Łukasz „L.U.C.” Rostkowski – kompozytor, producent, wokalista i autor tekstów – oraz muzycy big bandu Rebel Babel Film Orchestra. W nagraniach wzięli udział wykonawcy od lat czerpiący z muzyki ludowej, jak Maria Pomianowska, Laboratorium Pieśni, Sutari, Dagadana, Tęgie Chłopy i Chór Vyrij, a także cenione postaci muzyki rozrywkowej – wśród nich Kayah, Julia Wieniawa, Ralph Kaminski, Apolonia Nowak, Kwiat Jabłoni i Bela Komoszyńska.
Kiedy zastanawialiśmy się nad tym, jakie zadanie postawić przed uczestnikami FMF Young Talent Award w tym roku, uznaliśmy, że warto poznać nowe sposoby muzycznego odczytywania filmu Chłopi” – mówił Robert Piaskowski, dyrektor artystyczny Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. – Wyrazista ścieżka dźwiękowa, której fragmenty dorównywały popularnością najgorętszym hitom ostatniego sezonu, jest w tym wypadku poważnym wyzwaniem. Zależy nam bowiem nie tyle na powielaniu zastosowanych już rozwiązań, ale na znalezieniu oryginalnego, indywidualnego klucza do zaproponowanych scen. Międzynarodowe jury będzie poszukiwać nowych, niekonwencjonalnych form zilustrowania dzieła, które było polskim kandydatem do Oscara w wielu kategoriach, także w dziedzinie muzyki filmowej” – dodał Piaskowski.

Prace oceniło międzynarodowe jury, w którego skład weszli zarówno kompozytorzy, jak i wykonawcy oraz inne osoby związane z branżą muzyki filmowej. Obradom przewodniczyła Miriam Cutler – nominowana do nagrody Emmy kompozytorka specjalizująca się w filmach dokumentalnych, a równocześnie producentka, edukatorka i współzałożycielka Alliance for Women Film Composers. Prace młodych kompozytorów będzie oceniał także Łukasz „L.U.C.” Rostkowski.
12. edycję międzynarodowego konkursu dla młodych twórców muzyki filmowej wygrał Hernan Castro Fioravanti. To Argentyńczyk najlepiej poradził sobie z zadaniem konkursowym. Jego utwór usłyszymy 25 maja na Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Wykazał się wrażliwością, odzwierciedlając trudne doświadczenia bohaterów niezwykle poruszającego filmu. Fioravanti zdecydował się na powolne budowanie emocji, wywołując napięcie i niepokój. Dramatyczny punkt kulminacyjny pozostawia odbiorców zdruzgotanych. To znakomity przykład storytellingu – powiedziała Miriam Cutler. Drugie miejsce w konkursie zajął Włoch Francesco Berta, a trzecie – Polak Piotr Nermer.

Fioravanti naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 12 lat. Po studiach w cenionym Konserwatorium Astora Piazzolli w Buenos Aires otrzymał prestiżowe stypendium Berklee College of Music w Bostonie, gdzie ukończył kompozycję filmową. Obecnie mieszka w Utrechcie i pracuje jako kompozytor, aranżer, orkiestrator, edukator oraz montażysta dźwięku. W swojej twórczości wykorzystuje zestaw różnych gitar, instrumentów orkiestrowych i syntezatorów wzbogacony instrumentami charakterystycznymi dla Ameryki Południowej. Efektem są unikalne palety dźwiękowe dopasowane do każdego z projektów. Ostatnio kompozytor został doceniony nominacją do European Talent Award na festiwalu SoundTrack Cologne.
Zwycięski utwór zostanie zaprezentowany 25 maja w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Podczas wydarzenia Polish Gala: Modern Roots usłyszymy suity z takich produkcji jak serial 1670, gra wideo Blacktail czy film Znachor. Co więcej, fragment oryginalnej muzyki z Chłopów wykona jej główny autor Łukasz „L.U.C.” Rostkowski wspólnie z zespołem Rebel Babel Film Orchestra.

Dodatkową nagrodą dla zwycięzcy konkursu będzie urządzenie Bettermaker Mastering Limiter 2.0, które przekaże Bettermaker – twórca najwyższej klasy sprzętu studyjnego dla inżynierów i producentów muzycznych. Firma od tego roku jest współorganizatorem FMF Young Talent Award oraz Forum Audiowizualnego FMF, czyli programu spotkań odbywających się w ramach festiwalu. Założyciel Bettermaker Marek Walaszek poprowadzi masterclasses dla młodych kompozytorów w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, jak również otwarte warsztaty w Pałacu Potockich w Krakowie. Uczestnicy spotkań zgłębią tajniki masteringu hybrydowego z wykorzystaniem urządzeń analogowych, poznając przy tym wybrane urządzenia Bettermaker.
To dla nas zaszczyt i ogromna radość, że będziemy mogli pomóc w rozwoju niesamowicie utalentowanych artystów. Tworzymy rozwiązania z myślą o najlepszych profesjonalistach w branży, więc decyzja o współpracy z FMF jest dla nas naturalna – dodał Walaszek.

Wśród dotychczasowych laureatów FMF Young Talent Award znaleźli się: Matthijs Kieboom (2013), Jan Sanejko (2014), Antonio Di Iorio (2015), Joep Sporck (2016), Paweł Górniak (2017), Marco Valerio Antonini (2018), Hubert Walkowski (2019), Henrik Lindström (2020), Yeakun Yoo (2021), Ignacy Wojciechowski (2022) oraz Szymon Sutor (2023).
Bilety na festiwalowe wydarzenia można jeszcze kupić, a ten koncert szczególnie polecam – przybywajcie do Krakowa. To przecież blisko, po sąsiedzku.
Katarzyna Cetera
Organizatorzy Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie: Miasto Kraków, KBF, RMF Classic.
Partner Strategiczny FMF: Galeria Kazimierz.
Partnerzy FMF: Mini Melts, Naree, RMF FM.
Partner Beauty: Sochacki.
Patroni Medialni: Wyborcza.pl, Ekrany.
Współorganizator konkursu FMF Young Talent Award: Bettermaker.
Współorganizatorzy koncertu Traces of Memory: Filharmonia Krakowska i Konsulat USA w Krakowie.
Partner Główny wydarzenia Disney. Król lew – film z muzyką na żywo: TAURON Arena Kraków. Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów 10-lecia TAURON Areny Kraków.
Pokaz Disney. Król lew – film z muzyką na żywo na licencji Disney Concerts. © 2024 Disney. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zadanie publiczne jest finansowane ze środków Miasta Krakowa.