
Nasi rodzimi artyści różnej proweniencji stylów i form, skrzyknięci w Gildii czyli cechu Stowarzyszenia Tarnowskich Artystów Plastyków, zaprosili w ostatni czwartek 29 lutego na godz. 18 do swojego artystycznego matecznika przy ulicy Wałowej na kolejną wystawę, którą nazwali SACRUM. Nie bacząc na to, że cała współczesna kultura zmierza do tego by ubłocić, zmasakrować sacrum. A bez sacrum nie ma wielu rzeczy. Nie ma piękna, nie ma Boga. Nie ma tak naprawdę sztuki. Są tylko śmiecie… (Lech Majewski). Obcując ze zgromadzonymi w ARTECE dziełami sztuki, pomimo jej dramatycznej ciasnoty, nie sposób oprzeć się refleksji, że w artystach tkwi nie tylko głęboka potrzeba duchowości, ale i etycznego porządku. To daje nadzieję i otwiera nowe możliwości także w tarnowskim środowisku… Nadal, niestety, mocno zaściankowo podzielonym i ambicjonalnie sfrustrowanym.

Encyklopedycznie sacrum (łac.) – to sfera świętości, wokół której koncentrują się wierzenia, obrzędy i praktyki religijne. Właściwość (stała bądź ulotna), która przysługuje niektórym przedmiotom (narzędzia kultu religijnego – naczynia, święte księgi, szaty), istotom (król, kapłan), przestrzeniom (świątynia, wzniesienie), okresom (niedziela, czas postu, Wielkanoc itp.). Siedzibą sacrum może stać się wszystko, nawet zwykłe przedmioty; miejsca czy osoby mogą otrzymać tę właściwość lub ją utracić. Przeciwieństwem sacrum jest profanum – przestrzeń przeznaczona dla niewtajemniczonych (profanów).

Już prawie dwa lata funkcjonuje na kulturalnej mapie Tarnowa kolejna placówka, która szturmem zdobyła sobie renomę i uznanie w szerokich kręgach tarnowskiej bohemy. Twórcy prezentujący tam swoje prace działają pod szyldem Stowarzyszenia Tarnowskich Artystów Plastyków od lutego 2022 roku, a ich prezesem jest Kazimierz Klimkiewicz. – Wynajęliśmy od miasta lokal na siedzibę Stowarzyszenia Tarnowskich Artystów Plastyków i jednocześnie galerię sztuki. Wewnątrz są dwie sale wystawiennicze – jedna ekspozycyjna, druga zaadaptowana na salę wystaw zmiennych. Poza wystawami będziemy też jednak realizować inne projekty; w planach jest m.in. cykl rozmów o sztuce, na które zapraszani będą różni goście. Część prezentowanych prac będzie też z możliwością zakupu – mówi Kazimierz Klimkiewicz.

Na naszej wystawie prezentujemy prace na temat Sacrum bardziej, lub mniej wnikające w istotę tematu, indywidualne rozważania i przemyślenia dotyczące religii, wiary, świętości. I nie są to już dzieła religijne ,lecz o tematyce religijnej. Zapraszamy do zobaczenia, kontemplacji i przemyślenia treści dzieł prezentowanych w naszej galerii – piszą organizatorzy najnowszej ekspozycji w tarnowskiej Artece.

Prezentowane będą na niej prace na temat Sacrum bardziej lub mniej wnikające w istotę tematu, indywidualne rozważania i przemyślenia dotyczące religii, wiary, świętości. Ich autorami są: Krystyna Baniowska-Stąsiek, Piotr F. Barszczowski, Marek Benewiat, Piotr Bubak, Stanisław Chmiel, Piotr Figiel, Ewa Fleszar, Roman Fleszar, Weronika Fleszar, Tomasz Głowacz, Kazimierz Klimkiewicz, Jerzy Martynów, Marek Niedojadło, Lidia Połeć-Kantor, Michał Poręba, Piotr Rączka, Jery Ruszel, Anna Skupińska, Anna Śliwińska, Kazimierz Twardowski, Bożena Wojtanowska, Grzegorz Wójcik oraz Aleksandra Zuba-Benn.

– Nazwaliśmy tę wystawę Sacrum, ponieważ jest to pojęcie bardzo szerokie. Można go rozpatrywać na wielu płaszczyznach – teologicznej, filozoficznej, etycznej, estetycznej i innych. Nas interesuje wątek związany ze sztuką, a konkretniej ze sztuką o tematyce religijnej. Od początków dziejów człowiek poruszał ten temat, a ślady prowadzą jeszcze do malarstwa jaskiniowego, gdzie można zidentyfikować różne bóstwa narysowane, wyryte, namalowane na ścianach. We wszystkich religiach świata odnaleźć można przykłady przedstawień i symboli związanych z wiarą – czytamy na stronie Galerii.

Wystawę oglądać będzie można do soboty, 30 marca.
Ryszard Zaprzałka
fot. Robert Czerwiński