
czyli
AGATA DUDA-GRACZ REŻYSERUJE W „SŁOWAKU”.
Pierwsza premiera teatralna 2024 roku w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie – anonsuje nasza krakowska korespondentka – Katarzyna Cetera, zapowiada się wielce obiecująca. Znakomita reżyserka, Agata Duda-Gracz wraca do „Słowaka” a premiera jej spektaklu PROSZĘ PAŃSTWA, WYSPIAŃSKI UMIERA odbędzie się już jutro, 6 stycznia 2024 roku na Dużej Scenie. Po niezbyt udanym – i na szczęście już trochę zapomnianym – OJCU oraz przedstawieniu STARY TESTAMENT. REANIMACJA mam nadzieję, że przynajmniej teraz ta współpraca przyniesie „jadalne” dla teatralnego widza owoce.

To kolejna próba współpracy jednej na najgłośniejszych krakowskich ze słynną reżyserką po realizowanym w ubiegłym roku we współpracy z grupą IMPRO KRK projekcie SCENA OTWARTA. IMPROWIZACJE. Tamtą współpracę również zapowiadano hucznie: Na Scenie MOS. Co miesiąc nowa grupa artystów. Co miesiąc nowe inspiracje. Nowy świat. Nowe dźwięki. A wszystko inspirowane twórczością Stanisława Wyspiańskiego […]. No ale może przynajmniej tym razem współpraca będzie udana.

Po sukcesie znakomitych produkcjach artystki – KAŻDY MUSI UMRZEĆ, PORCELANKO, CZYLI RZECZ O WOJNIE TROJAŃSKIEJ z 2013 roku (Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie), „KUMERNIS, CZYLI O TYM, JAK ŚWIĘTEJ PANIENCE BRODA ROSŁA z 2015 roku (Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni) czy moim ulubionym BĘDZIE PANI ZADOWOLONA, CZYLI RZECZ O OSTATNIM WESELU WE WSI KAMYK z 2017 roku (produkcja Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu) w twórczości Agaty Dudy-Gracz przyszedł widocznie czas na kilka lat „chudych”. Mam nadzieję – i głęboko w to wierzę – że rok 2024 stanie się dla niej swego rodzaju przełomem, początkiem lat ‘tłustych”.

Tytuł PROSZĘ PAŃSTWA, WYSPIAŃSKI UMIERA, mógłby co prawda sugerować, że jest to opowieść o umieraniu, ale reżyserka utrzymuje, że produkcja opowiada w rzeczywistości o życiu – o bufonadzie, egoizmie, zazdrości, okrucieństwie i o pysze, ale też o marzeniach, sztuce i o miłości. Przedstawienie ma przybliżyć ten moment życia Wyspiańskiego, kiedy wyobraźnia zastępuje rzeczywistość. Po umierającego Wyspiańskiego przychodzi – zmarła wiele lat wcześniej – jego matka i prowadzi go, niczym Wergiliusz, przez przestrzeń między życiem, a śmiercią, a tam – jak na scenie – wszystko jest możliwe.

Ostatnia noc życia Wyspiańskiego. A może ostatnia chwila? Miejscem akcji jest jego głowodusza. Przestrzenią – scena i widownia Teatru Słowackiego. Tego samego, gdzie po raz pierwszy wystawił swoje Wesele i Wyzwolenie, którego chciał zostać dyrektorem. Ale nie wyszło, bo „oni” wybrali „tego nadętego Solskiego”. O „onych” też będzie dużo. O „onych” którzy skrytykowali, odmówili, zabrali, nie zapłacili, zazdrościli i jeszcze na końcu pokłócili się o podział kosztów jego pogrzebu. Wszystkie postaci, które pojawią się na scenie mają swój pierwowzór w przeszłości bądź teraźniejszości. W przeciwieństwie do zdarzeń, które z pewnością nie miały miejsca – czytamy na stronach internetowych teatru w opisie spektaklu.

Teatr im. Juliusza Słowackiego serdecznie zaprasza – także tarnowskich widzów. 14 stycznia przed spektaklem odbędzie się finał VI edycji Stypendium przyznawanego przez Stowarzyszenie im. Stanisława Wyspiańskiego, warto się wybrać więc do teatru także z tej okazji. Kraków mamy przecież blisko, po sąsiedzku.
Katarzyna Cetera
Zdjęcia – organizatorzy
„PROSZĘ PAŃSTWA, WYSPIAŃSKI UMIERA”
reżyseria, tekst, scenografia i kostiumy: Agata Duda-Gracz
asystent reżyserki: Piotr Mateusz Wach
muzyka: Maja Kleszcz, Wojciech Krzak
światło: Cezi Studniak
choreografia: Piotr Mateusz Wach
asystent scenografa, kostiumy: Jerzy Basiura
konsultacje językowe: Bronisław Maj
tekst monologu Jerzego Grzegorzewskiego: Jacek Wakar
inspicjent: Iwona Cieślik
producentka: Izabella Oleś
Obsada:
Agnieszka Przepiórska – Córka Helenka / Żona Teosia / Wanda Siemaszkowa
Wanda Skorny (gościnnie) – Ciocia Janina Stankiewiczowa / Student III
Anna Syrbu – Helena Modrzejewska / Żona Mehoffera
Marta Waldera – Matka
Aleksander Fiałek (gościnnie) – Lucjan Rydel / Doktor Tulp / Krytyk z Gliwic
Maciej Półtorak (gościnnie) – Syn Mieciu / Józef Mehoffer / Bartek Szydłowski / Student I
Sławomir Rokita – Wuj Kazimierz Rogowski / Jan Matejko / Tadeusz Kantor / Student IV
Adam Wietrzyński – Syn Teoś / Krytyk z Warszawy / Piotr Augustyniak / Bloger / Student II / Przykry Sąsiad
Krzysztof Wrona (gościnnie) – Stanisław Wyspiański
Tomasz Wysocki – Syn Staś / Krystian Lupa / Ludwik Solski / Ksiądz Eustachy / Jerzy Grzegorzewski
Maja Kleszcz – Muza / Student V
Wojtek Krzak – Wernyhora / Student VI
Premiera odbędzie się 6 stycznia 2024 r. na Dużej Scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie