
To tytuł wystawy, na której spotykają się dwie utalentowane artystki o takim samym imieniu: Anna Waszczuk z Lublina i Anna Śliwińska z Tarnowa. Swoje oryginalne prace z papieru zaprezentowały podczas wernisażu, który odbył się we czwartek 6 stycznia o godz. 17 w modnej tarnowskiej Galerii Bema20, mieszczącej się w Tarnowie przy ulicy gen. Józefa Bema

20. Święto Trzech Króli okazało się szczęśliwym wyborem, bowiem wydarzenie zgromadziło znakomite grono koneserów dobrej sztuki, które dodatkowo muzycznie uświetnił koncert kolęd w wykonaniu Weroniki Kukli (wokal) i grającego na kontrabasie Michała Kołodzieja. Odkrywanie tajemnicy osobistego wszechświata i wyobraźni ludzkiej jest dla nas zawsze niezwykłym doświadczeniem. Nie zawsze dobrym. Ale te też są ważne. Zdarza się jednak, że w naszym wspólnym dialogu rozumiemy się bez zbędnych słów.

Galeria Bema20 to przede wszystkim miejsce spotkań, wymiany myśli i przekuwania ich na czyny. Potwierdzają to wypowiedzi obu bohaterek wieczoru. – Spotkania ze znajomymi, przyjaciółmi, osobami których twórczość, lub inna działalność jest dla mnie ważna, stały się inspiracją do powstania cyklu prezentowanych tutaj prac. Każda praca dedykowana jest konkretnej osobie, jest zapisem takiego spotkania za pomocą znaków, symboli, przekazu malarskiego – mówi o wystawie Anna Waszczuk, a Anna Śliwińska dodaje – Spotkanie z drugim człowiekiem…oczekiwania, nadzieje, obawy, zachwyt, rozczarowanie, satysfakcja, niedosyt, błogostan… Niewiadoma zdarzeń.

Anna Waszczuk – ukończyła studia w Instytucie Wychowania Artystycznego w UMCS w Lublinie. Dyplom z malarstwa uzyskała w Pracowni Malarstwa Mieczysława Hermana w 1982 r. Od 1989 roku pracuje na Wydziale Artystycznym UMCS. a za sobą: przewód kwalifikacyjny pierwszego stopnia z malarstwa na ASP w Krakowie w roku 1997, a w roku 2009 przewód habilitacyjny na ASP w Łodzi. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta II st. w Zakładzie Malarstwa w Instytucie Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego MCs w Lublinie. Zajmuje się malarstwem, sztuką papieru i landartem. Autorka ponad 20 wystaw indywidualnych, wzięła udział w ponad 70 wystawach zbiorowych, licznych plenerach i sympozjach.

Podczas pracy nad obrazami – jak pisze krytyk Piotr Korol, artystka stosuje skomplikowane i czasochłonne strategie malarskie. Motywem przewodnim, łączącym zróżnicowane formalnie cykle malarskie, jest nieustanne poszukiwanie porządku, systematyzowanie różnorodności natury. Artystka posługuje się geometrią, rytmem czy multiplikacją. niektóre obrazy przypominają mapy lub ogrody, gdzie natura staje się ujarzmiona i uporządkowana. Na uwagę zasługują obrazy z papieru, w których artystka z benedyktyńską cierpliwością buduje unistyczne struktury. Tutaj już sam proces powstawania tych prac stanowi formę porządkowania rzeczywistości. Autorka wykorzystuje naturalne materiały takie jak igliwie, sok z roślin lub masę papierową. Obrazy, z uwagi na zastosowany budulec, wraz z upływem czasu ulegają pewnym zmianom. Zmienia się kolorystyka, kolory blakną lub zupełnie zanikają. Wówczas Anna tworzy nowe prace, postępując tym samym w zgodzie z cyklami natury por roku.

Anna Śliwińska. Dr Sztuki. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w 1994 roku na Wydziale Malarstwa w Pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego, dyplom w Katedrze Tkaniny Artystycznej w Pracowni prof. Ryszarda Kwietnia, aneks dyplomowy Projektowania Książki i typografii u prof. Romana Banaszewskiego..

Uprawia malarstwo i rysunek, zajmuje się tkaniną unikatową, sztuką książki i książką artystyczną oraz grafiką ilustracyjną. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2000 i 2003, jak również stypendystka Miasta Tarnowa w 2016 i 2018 roku.

Uczestniczyła w około 90 wystawach – w tym 30 indywidualnych – w kraju i za granicą. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień. Ma na swoim koncie także liczne doświadczenia pedagogiczne, m.in. jako nauczyciel malarstwa w Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie i na Wydziale Sztuki miejscowego uniwersytetu, gdzie prowadzi zajęcia z przedmiotów: Psychofizjologia Widzenia i Wiedza o Barwie oraz Perspektywa i Iluzja Przestrzeni. Organizator i opiekun wielu plenerów i praktyk studenckich.

Współpracuje m.in. z tarnowskimi Uniwersytetami Trzeciego Wieku, Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Tarnowie, Galerią „Aniołowo” oraz od dwóch lat prowadzi OtwARTą Pracownią Sztuk Wizualnych w Tarnowskim Centrum Kultury.

Tak zaś o idei spotkania, tak ważnego dla obu artystek, pisał psycholog Fritz Perls , który zawsze zachęcał, aby poprzez twórcze podejście, rozpoznanie naszych emocji i pełną uwagę osiągać dobre samopoczucie na różnych poziomach naszego istnienia.
Na podstawie materiałów organizatorów – Ryszard Zaprzałka
Zdjęcia – Paweł Topolski (www.tarnow.pl)