
czyli
Oblicza dojrzewania.
Bo takie jest główne przesłanie trzynastej edycji Festiwalu Filmowego Vitae Valor – wartość życia, która odbywa się w dniach 3 – 9 listopada w Centrum Sztuki Mościce i Akademii Tarnowskiej. Piątkowa inauguracyjna celebra tradycyjnie już poprowadzona przez trójkę głównych organizatorów – dyrektorów Festiwalu: Bernadettę Cich, Dariusza Snopkowskiego i Marcina Lewandowskiego, bardzo profesjonalnie i wdziękiem przedstawiła główne założenia imprezy, nie bez powodu odbywającej się pomiędzy dwoma symbolicznymi świętami – Wszystkich Świętych i Świętem Niepodległości, wymownie ją puentując jako 3 x „P” czyli: Protest Przeciwko Podziałom i podkreślając nie do pary dobranymi butami…

Wyjątkowo licznie zgromadzona publiczność owacyjnie przyjęła kolejne punkty programu tego magicznego wieczoru: wykład „Jak dojrzewa nasz mózg”, znanego biologa, neurodydaktyka – prof. Marka Kaczmarzyka oraz klimatyczny koncert piosenek filmowych w wykonaniu artystów Najmniejszej Sceny Świata. Inaugurację domknął pokaz filmu „Pierwszy dzień mojego życia”. Jako patroni medialni Festiwalu kilka dni temu szczegółowo opisywaliśmy jego afisz, a teraz „ku pokrzepieniu serc” przypominamy jego początki.

W sumie w czasie tegorocznego Festiwalu widzowie zobaczą 9 filmów. To propozycje dla starszych, ale również dla najmłodszych. Wśród tytułów są między innymi: „Pierwszy dzień mojego życia”, „Cicha dziewczyna”, Bóg i Wojownicy Lunaparków”, „Siła naszych marzeń”, oraz animacja „Luca”. Integralną częścią wydarzenia będą też interesujące warsztaty.

Ten samotny, jesienny pan to… ojciec Paulin z Jasnej Góry, dr Michał Legan, jednoosobowo odpowiedzialny za dobór filmów, który habit zostawił być może w redakcji programów katolickich TVP, której szefuje. No cóż, taki mamy Kościół, jakich mamy świadków…

Niecodzienną atrakcją tej edycji Festiwalu Filmowego Vitae Valor będzie z pewnością kino sferyczne. Zostanie ono urządzone w specjalnym namiocie o kształcie kopuły, która zostanie umieszczona na Antresoli Centrum Sztuki Mościce. Tam, za pomocą specjalnego projektora będą wyświetlane filmy o wodzie i kosmosie. Co ciekawe, widzowie zamiast siedzieć w fotelach, będą oglądać leżąc na podłodze. Ekranem będzie cała kopuła, dzięki czemu film będzie otaczał widzów z każdej strony.

W festiwalowej ofercie warsztatów znalazło się między innymi tworzenie wysokiej jakości rolek przy użyciu telefonu komórkowego, a także tworzenie filmowych efektów. Pod okiem dr Małgorzaty Majewskiej chętni będą poznawali tajniki skutecznej komunikacji. Uczestnicy zastanowią się nad tym, czy nasz język nas ujawnia, obnaża czy zdradza. Odkryją, co o nas samych mówi to, jak mówimy. Wszystko w nawiązaniu do filmów i dialogów, które odgrywają w nich ważną rolę. Zaplanowano również spotkania z twórcami. Gościem Festiwalu będzie aktorka Marta Żmuda – Trzebiatowska, która zaprezentuje swoją książkę „Bliżej siebie – imiona kobiecości”.

Niekwestionowaną gwiazdą piątkowej inauguracji był znakomicie przyjęty koncert wschodzącej gwiazdy tarnowskiej sceny muzycznej – Najmniejszej Sceny Świata – grupy młodych artystów, którzy zaprezentowali specjalnie przygotowany program znanych i lubianych piosenek filmowych! Skład tej formacji to: Emilia Baczyńska, Dawid Mik, Filip Kot, Artur Łukasik i Jan Łukasik.

Emilia Baczyńska to już bardzo profesjonalna pieśniarka, znana ze swojej niesamowitej głębokiej barwy głosu i wszechstronnego repertuaru. Dawid Mik to wyrazisty i charyzmatyczny wokalista, zdobywca licznych nagród recytatorskich. Filip Kot to pianista, akompaniator i kompozytor, który występował z wieloma znakomitymi artystami. Artur Łukasik to utalentowany kontrabasista, stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jan Łukasik to muzyk, wibrafonista i perkusista, zdobywca Grand Prix na międzynarodowych konkursach. Razem tworzą niezapomniane przeżycia mini spektakle muzyczne! Tak było i tym razem!
To było równe 23 lata temu. To wtedy zorganizowano pierwszą edycję unikalnego w skali Europy projektu filmowego – Festiwal Filmowy VITAE VALOR czyli Wartość Życia. Jego pomysłodawcą i przez pierwsze 7 odsłon dyrektorem artystycznym był Jerzy Świtek – człowiek orkiestra i człowiek instytucja. Zakochany w filmie, gruntowanie wykształcony na KUL polonista, filmoznawca i dziennikarz oraz niestrudzony animator kultury, znany szeroko w mieście i regionie. Dwa pierwsze Festiwale zorganizował wraz z ks. Pawłem Postawą w Oratorium księży Filipinów, wcześniej wymyślili i zrealizowali (przy skromnym udziale niżej podpisanego) w Amfiteatrze Miejskim kilka edycji festiwalu muzyki religijnej pt. „Fantastyczne śpiewanie”.
Aliści później film całkowicie pochłonął Jerzego, a ponieważ kontynuacja rosnącego w siłę Festiwalu w dotychczasowej formule stała się niemożliwa, zacumowaliśmy obaj na Tratwie czyli w Duszpasterstwie Akademickim przy ul. Dwernickiego. Dzięki odwadze i wyobraźni miłosierdzia jej ówczesnego sternika ks. Artura Ważnego a obecnie już biskupa, który był także dyrektorem wydziału duszpasterstwa młodzieży Kurii diecezjalnej i prezesa tratwowej wspólnoty Zuzanny Szafrańskiej – Krawczyk, znanej kiedyś dziennikarki radiowej, a później i telewizyjnej – zakotwiczyliśmy w tam na kolejne 5 festiwalowych edycji (lata 2003-2007). Te miesiące przygotowań wraz z kilkunastoosobową grupą młodzieży szkół średnich i studentów, stanowiących grupę szturmową grudniowego tygodnia festiwalowego, to była dla nas przygoda życie. Stanowiliśmy jedna wielką rodzinę. Pamiętam, jak Zuza, która wraz z Jurkiem zapowiadała poszczególne projekcje i prowadziła spotkania, przychodziła wraz ze swoim maleńkim synkiem Karolem, który szybko stał się ulubieńcem publiczności i niemalże maskotką Festiwalu. Podobnie, jak Jurek, który przyprowadzał swoją kilkuletnią córeczkę Basię… Dobrym duchem imprezy
była sekretarka Wydziału Duszpasterstwa s. Ania Godek – prawdziwy anioł w habicie służebniczki dębickiej.
Mieliśmy poczucie misji i satysfakcji z organizacji jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych roku w mieście i regionie. Wtedy i dziś jednym z patronów medialnych Vitae Valor jest nasz portal gdzie będziemy na bieżąco relacjonować wszystko, co w festiwalowej trawie piszczy…
Dość powiedzieć, że w trakcie Festiwalu tarnowskie Kino „Marzenie” odwiedzało średnio 4 tysiące widzów. A przecież nie proponowaliśmy komercyjnej bylejakości tylko obrazy z najwyższej filmowej półki, kino ambitne i promujące prawdziwe wartości. Były projekcje dla dzieci i młodzieży, fabuła i dokument oraz wiele imprez towarzyszących: spotkania z twórcami, koncerty, wernisaże, aukcje, kiermasze i św. Mikołaj, gościliśmy nawet prawdziwego kardynała… . Wydawaliśmy codzienną gazetkę festiwalową, udało się również wydać tomik wierszy. Doceniano nas, m.in. Vitae Valor został nominowany do prestiżowej ogólnopolskiej nagrody „Paszport Polityki”, pisał o nas m.in. bardzo opiniotwórczy miesięcznik „Kino”. I niezależnie czy w tym roku Festiwal się odbędzie (polecamy znakomitą stronę internetową nowego Festiwalu), czy zostanie pokonany przez polityczno-sanitarną pandemię – warto się spotkać i powspominać naszą młodość, durną i chmurną – ten szczęsny czas…
A tak pisał o nas w 2004 roku „Dziennik Polski” – jeden z patronów medialnych IV Vitae Valor.
Festiwal filmowy Vitae Valor powstał w Tarnowie w 2000 roku. Pomysłodawcą festiwalu jest znany tarnowski filmoznawca i animator kultury Jerzy Świtek, który dwie pierwsze edycje Festiwalu w 2000 i 2001 roku przygotował wraz z ks. Pawłem Postawą w Oratorium św. Filipa Neri, działającym przy tarnowskiej kongregacji Księży Filipinów.
Dwie kolejne edycje, w 2003 i 2004 roku, powstały dzięki Stowarzyszeniu Duszpasterstwa Akademickiego „Tratwa”, któremu przewodzi ks. Artur Ważny. On też wraz z Jerzym Świtkiem, filmoznawcą i znanym animatorem kultury (dyrektorem artystycznym festiwalu) oraz poetą i dziennikarzem, człowiekiem teatru Ryszardem Zaprzałką (dyrektorem organizacyjnym festiwalu) jest głównym animatorem tej wartościowej imprezy.
Od narodzin festiwalowi Vitae Valor patronuje biskup tarnowski Wiktor Skworc. W ubiegłym roku patronat objął także starosta Tarnowski Michał Wojtkiewicz, a do tegorocznego dołączył ze swoim patronatem prezydent Mieczysław Bień.
Tegoroczny Festiwal Vitae Valor odbywać się będzie tradycyjnie w tarnowskim kinie „Marzenie”, w dniach od 10 do 16 grudnia. W czasie czwartej już edycji imprezy filmowej widzowie będą mogli obejrzeć 25 filmów polskich i zagranicznych. Będą to filmy fabularne, krótkometrażowe i dokumentalne. Łącznie odbędzie się 19 seansów, w tym cztery przedpołudniowe, specjalnie adresowane do młodzieży szkolnej.
– Zgodnie z maksymą, że nic dwa razy się nie zdarza, nie przyjedzie ponownie reżyser Krzysztof Krauze, ale za to swój udział w Festiwalu zapowiedziało wielu innych znakomitych gości, m. in. aktorka Anna Milewska, reżyserzy Jerzy Łukaszewicz i Kazimierz Karabasz, operator Krzysztof Wierzbicki, krytyk Jerzy Płażewski oraz żona Krzysztofa Kieślowskiego – zapowiada Izabela Bieniek, jedna ze współorganizatorek festiwalu.
Tak jak w ubiegłym roku Festiwalowi będą towarzyszyć imprezy dodatkowe. W holu kina „Marzenie” będzie można obejrzeć wystawę fotograficzną dokumentującą pięciolecie działalności Duszpasterstwa Akademickiego „Tratwa”. Po raz pierwszy pokazana zostanie wspólna ekspozycja malarska tarnowskich artystów: Agnieszki Boryczko, Urszuli Gawron, Marty Odbierzychleb, Stanisławy Kumorek, Piotra Barszczowskiego i Tomasza Habiniaka.
Codziennie podczas festiwalu Vitae Valor licytowany będzie jeden z obrazów, a dochód z aukcji zostanie przeznaczony na nowo powstały w okolicach Tarnowa ośrodek dla osób uwikłanych w uzależnienia.
Novum festiwalowym będzie prezentacja nowego, szóstego już tomiku wierszy tarnowskiego poety i dziennikarza Ryszarda Smagacza. Impreza ta odbędzie się w tarnowskim Teatrze, w ramach cyklicznych spotkań „Na skrzydłach po drabinie”, którą muzycznie oprawi znany tarnowski zespół GOS. PL.
Natomiast w Tarnowie-Mościcach, w siedzibie Teatru „Nie Teraz” odbędzie się przygotowany przez tę kompanię aktorską spektakl teatralny „Liczba Aniołów”.
Nowością podczas festiwalu będzie też wręczona po raz pierwszy Nagroda Młodych „Semen 2004” im. Roberta Gucwy. Jej wręczeniu będzie towarzyszyć zespół Monk.
Na łamach „Dziennika Polskiego” codziennie ukazywać się będą obszerne relacje z festiwalu zatytułowane „Festiwal od kuchni”. (Jerzy Smoliński).
Przygotował – Ryszard Zaprzałka
Zdjęcia organizatorzy (m.in. Artur Gawle)