Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

TARNÓW I OKOLICE: TEATR NA ULICY

czyli
FESTIWAL W ŚREDNIM MIEŚCIE

Dziś i jutro w Tarnowie – zapowiada Katarzyna Cetera, mimo pandemii i związanych z nią obostrzeń, które nadal dają się we znaki artystom i widzom - będziemy gościli uczestników krakowskiego Festiwalu Teatrów Ulicznych 33. ULICA. Tegoroczny festiwal przebiegał będzie pod hasłem „Dziwne zdarzenia”, a w tarnowskiej edycji wystąpi siedem teatrów: z Polski, Chile i Francji, Przedstawienia prezentowane będą w plenerze: na rynku oraz na boisku przy Pałacu Młodzieży. Udział we wszystkich imprezach festiwalowych jest bezpłatny.

Festiwalowe spektakle miały zostać zaprezentowane w lipcu, jednak zdecydowano o przesunięciu terminu festiwalu o dwa miesiące ze względu na pandemię koronawirusa. W Tarnowie na razie notowane są pojedyncze przypadki zachorowań, miasto nie jest też objęte dodatkowymi obostrzeniami, jak na przykład Kraków (który tydzień temu osiągnął strefę „żółtą”) czy Nowy Sącz (który jest w strefie „czerwonej”) Zdecydowano więc, że festiwal dojdzie do skutku. Należy podkreślić, że jest to pierwsza od marca impreza tego typu w naszym mieście od czasu ogłoszenia pandemii.

"Kiedy rok temu układałem program 33. ULICY, którego motywem przewodnim miały być dziwne zdarzenia, nie przypuszczałem, że z początkiem 2020 roku świat zweryfikuje nasze pojęcie o dziwności zdarzeń wokół nas. Mając w pamięci przenikliwą ciszę opustoszałych placów i ulic miasta, niepokój towarzyszący spotkaniu drugiego człowieka, spróbujemy na nowo zdefiniować sens teatru w otwartej przestrzeni miejskiej” – mówi pomysłodawca festiwalu i dyrektor Teatru KTO Jerzy Zoń. Przez trzy dni, od piątku do niedzieli e Krakowie na Rynku Głównym i Rynku Podgórskim, w kompleksie na Dolnych Młynów i w alei Róż w Krakowie, ale w Tarnowie czekają nas istne niespodzianki, cuda i dziwy!


Już dziś, w piątek o godz. 16 na tarnowskim Rynku zobaczymy Mimo Huenchulafa, 34 letniego Chilijczyka. Deivy Ruiz już w dzieciństwie wybrał dla siebie przyszłość artysty mima. Pantomima klasyczna, współczesna i uliczna oraz klaunada mieszają się w jego przedstawieniach z rozmaitymi technikami żonglerki i animacji przedmiotu. Artysta mistrzowsko improwizuje przy tym z publicznością oraz z dowolnym rekwizytem. Półgodzinny spektakl zobaczyć będzie można na Rynku również o godz. 19.30.
O godz. 17 - również na Rynku można będzie obejrzeć spektakl SZALONY ŚWIAT w wykonaniu Teatru Pinezka. To mieszanina pantomimy, clownady, żonglerki i akrobacji, tańca, sztuki szczudlarskiej i marionetek z magią komedii dell’arte
Godzinę później zaprezentuje się Teatr Akt z Warszawy, który przyjechał do Tarnowa ze spektaklem JA GORĘ. Przedstawienie zaprezentowane zostanie także o godz. 20 na boisku przy Pałacu Młodzieży.
Na tarnowskim rynku wystąpi w piątek również Pjoter, czyli Piotr Chlipalski – performer i fotograf. Początek przedstawienia o godz. 18.30.

W sobotę tarnowski Rynek opanują artyści z Francji. O godz. 16 i 17.30 wystąpi Roland Zee Company, a o godz. 17 i 18.30 zaplanowano pokazy spektaklu HOMO CATODICUS w wykonaniu teatru ulicznego Compagnie l'Excuse. Widowisko jest krytycznym i zabawnym spojrzeniem na nałóg XXI wieku – uzależnienie od ekranu wideo.

Ostatnim akcentem tarnowskiej części Festiwalu Teatrów Ulicznych 33. Ulica będzie występ Teatru Biuro Podróży, który rozpocznie się w sobotę o godz. 19.30 na boisku Pałacu Młodzieży. Impulsem do stworzenia przedstawienia CARMEN FUNEBRE była wojna w Jugosławii.

Tarnowski Kurier Kulturalny na festiwalu teatralnym będzie, nawet jeśli festiwal odbywa się w plenerze – a czasem właśnie dlatego. Państwu również polecamy tę świetną rozrywkę.

Katarzyna Cetera

Zdjęcia - materiały organizatorów

Program Festiwalu Teatrów Ulicznych 33. ULICA
TARNÓW

PIĄTEK | 4.09.2020

16.00 Mimo Huenchulaf (Chile): ANYTHING CAN HAPPEN (Wszystko zdarzyć się może); Rynek
17.00 Teatr Pinezka (Polska): SZALONY ŚWIAT; Rynek
18.00 Teatr Akt (Polska): Etiuda ze spektaklu JA GORĘ; Rynek
18.30 Pjoter (Polska): KAWALER; Rynek
19.30 Mimo Huenchulaf (Chile): ANYTHING CAN HAPPEN (Wszystko zdarzyć się może); Rynek
20.00 Teatr Akt (Polska): JA GORĘ; Boisko przy Pałacu Młodzieży

SOBOTA | 5.09.2020

16.00 Roland Zee Company (Francja): Zee – A VISUAL CIMEDY ACT (Wizualny akt komediowy); Rynek
17.00 Compagnie l’Excuse (Francja): HOMO CATODICUS; Rynek
17.30 Roland Zee Company (Francja): Zee – A VISUAL CIMEDY ACT (Wizualny akt komediowy); Rynek
18.30 Compagnie l’Excuse (Francja): HOMO CATODICUS; Rynek
19.30 Teatr Biuro Podróży (Polska): CARMEN FUNEBRE; Boisko przy Pałacu Młodzieży