Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

TARNÓW I OKOLICE: MUZYKA NA DACHU

czyli
LATO W TEATRZE

Od końca lipca do połowy września w Tarnowskim Teatrze im. Ludwika Solskiego w ramach projektu MUZYKA NA DACHU - pisze Katarzyna Cetera, odbywać się będą letnie koncerty. Zainaugurują one scenę plenerową, zlokalizowaną na dachu teatru – a nawet w pewnym sensie usankcjonują jej istnienie, bo imprezy, które będą się tam odbywać w repertuarze teatru figurują jako mające miejsce „poza siedzibą”. Pierwszy koncert zatytułowany ANIOŁKI SOLSKIEGO – w wykonaniu Matyldy Baczyńskiej i Moniki Wenty oraz Piotra Niedojadło - zaplanowano już na 30 lipca.

MUZYKA NA DACHU rozbrzmiewać będzie na tzw. scenie plenerowej teatru, czyli pod gołym niebem, ale pod warunkiem, że dopisze pogoda: Z niecierpliwością czekamy na realizację tego projektu. Mamy nadzieję, że aura okaże się na tyle sprzyjająca, że uda się dotrzymać zaplanowanych terminów – powiedział podczas śniadania prasowego Rafał Balawejder, dyrektor naczelny teatru - To naprawdę wyjątkowa propozycja dla widzów, którzy chcieliby na wolnej przestrzeni posłuchać dobrej muzyki w wykonaniu naszych aktorów.

W 2018 roku zakończyła się modernizacja budynku zaplecza technicznego teatru, na dachu którego wybudowano wielki taras, pokryty prawdziwą trawą z ogrodem zimowym, przeznaczony na prezentację spektakli w plenerze, pod gołym niebem. To właśnie w tym miejscu teatr przedstawi tarnowianom kilkanaście muzycznych wydarzeń – spektakli i koncertów - i zaprasza do wspólnego spędzenia letnich wieczorów. Zaprezentujemy ANIOŁKI SOLSKIEGO, podczas których to widzowie tworzą program, zamawiając poszczególne utwory ze specjalnego menu; BAJKOWY KONCERT składający się z niezwykle urokliwych piosenek dla dzieci i nie tylko; spektakl BĄDŹ TAKA – NIE BĄDŹ TAKA z aranżacjami największych przebojów Kory i zespołu Maanam; spektakl muzyczny Agnieszki Osieckiej APETYT NA CZEREŚNIE z finezyjnymi i dowcipnymi dialogami o spotkaniu kobiety i mężczyzny; koncert utworów z repertuaru Edwarda Stachury pn. ŚPIEWAMY STACHURĘ oraz finałowy koncert na zakończenie warsztatów muzycznych TYLE SŁOŃCA W CAŁYM MIEŚCIE z udziałem chóru Solskiego. Ostatnim wydarzeniem w ramach projektu […] będzie koncert Anny Marii Jopek z zespołem, który odbędzie się na Dużej Scenie – czytamy na stronie internetowej tarnowskiego teatru. Dyrektor Rafał Balawejder przekonuje, jest to wyjątkowa propozycja dla widzów, którzy chcieliby na wolnej przestrzeni posłuchać dobrej muzyki w wykonaniu aktorów tarnowskiej sceny.

Scena „Na dachu” – zwana na stronie internetowej teatru „piątą sceną Solskiego” – powstała dzięki środkom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – a konkretnie z programu „Infrastruktura kultury” oraz z budżetu miasta Tarnowa. Pieniądze te pozwoliły na zakup nowoczesnego wyposażenia akustycznego i oświetleniowego, dzięki któremu możliwe jest eksploatowanie tej nowej sceny. Sprzęt ten ma się też przyczynić się do poprawy jakości prezentowanych tam spektakli.

Wszystkie wydarzenia w ramach projektu MUZYKA NA DACHU, z wyjątkiem koncertu Anny Marii Jopek, odbędą się na scenie plenerowej, a bilety w cenie 1 zł jeszcze są dostępne. Anna Maria Jopek wystąpi w tarnowskim teatrze 13 września (niedziela) godz. 19.00 na Dużej Scenie. Będzie to ostatnie wydarzenie wieńczące i podsumowujące plenerowy projekt. Koncert został przesunięty z 25 maja, kiedy jeszcze panowały pandemiczne obostrzenia. Bilety w cenie od 90 do 120 też jeszcze są dostępne.

Spotkanie z dziennikarzami poświęcone było nie tylko muzyce na dachu, ale również inicjatywie tarnowskich restauratorów. W trakcje spotkania zaprezentowano bowiem nowy portal internetowy www.jemywtarnowie.pl, który będzie zrzeszał tarnowską branżę kulinarną, podsumowano także najtrudniejszy chyba okres epidemii koronawirusa, z którym zmierzyć się musieli restauratorzy.

Przedstawiciele Stowarzyszenia Restauracji w Tarnowie zapewnili, że nowa strona internetowa pozwoli w jednym miejscu odkryć bogatą ofertę kulinarną oferowaną przez lokalne restauracje, ale także pomoże realnie funkcjonować tarnowskim przedsiębiorcom z branży gastronomicznej. Jak zgodnie przyznali uczestniczący w spotkaniu restauratorzy, obecnie portale pośredniczące w zamawianiu żywności pobierają od nich spore prowizje: Chcemy zaoferować tarnowianom różne rodzaje kuchni. Nową stroną internetową łączymy tarnowskich restauratorów – zapewniał Janusz Podlasiewicz, prezes Stowarzyszenia. Nowy portal ma również zapewnić użytkownikom szybką realizację zamówienia, liczne bonusy i rabaty.

Restauratorzy postawili także na mocną współpracę z tarnowskim środowiskiem kulturalnym. Punkty cateringowe mistrzów kuchni towarzyszyć mają podczas różnych wydarzeń i imprez. Wkrótce ruszyć ma także pilotażowa współpraca z tarnowskim teatrem w ramach programu Kawa za sztukę – sztuka za kawę. Szczegóły – jak się zdaje – poznamy już wkrótce. W każdym razie – do (rychłego) zobaczenia w teatrze.

Katarzyna Cetera

Zdjęcia - strona teatru na FB

MUZYKA NA DACHU
PROGRAM

30.07 czwartek, godz. 20.00  - ANIOŁKI SOLSKIEGO
31.07 piątek, godz. 20.00  - ANIOŁKI SOLSKIEGO
01.08 sobota, godz. 20.00  - ANIOŁKI SOLSKIEGO

09.08 niedziela, godz. 16.00  - BAJKOWY KONCERT

21.08 piątek, godz. 20.00  - BĄDŹ TAKA, NIE BĄDŹ TAKA
22.08 sobota, godz. 20.00  - BĄDŹ TAKA, NIE BĄDŹ TAKA
23.08 niedziela, godz. 20.00  - BĄDŹ TAKA, NIE BĄDŹ TAKA

27.08 czwartek, godz. 20.00  - APETYT NA CZEREŚNIE
28.08 piątek, godz. 20.00  - APETYT NA CZEREŚNIE

5.09 sobota, godz. 19:00  - ŚPIEWAMY STACHURĘ
6.09 niedziela, godz. 19:00  - ŚPIEWAMY STACHURĘ

11.09 piątek, godz. 19:00  - TYLE SŁOŃCA W CAŁYM MIEŚCIE! – koncert finałowy
13.09 niedziela, godz. 19:00 Koncert ANNY MARII JOPEK z zespołem (duża scena)

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca w wysokości 100 000 złotych.