Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Kolejny medal dla Tomasza Antoniego Żaka

Aktualny adres TNT: Ośrodek Praktyk Artystycznych – Dom Ludowy w Maszkienicach

Tomasz Antoni Żak został uhonorowany przez prezydenta Andrzeja Dudę Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Twórca Teatru „Nie Teraz”, reżyser, scenarzysta, pisarz i wzięty publicysta oraz aktor odebrał odznaczenie w środę 23 października podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Pierwsza informacja o tym wydarzeniu ukazała się w sieci tuż po godz. 14 i brzmiała tak: "Z ogromną radością informujemy, iż Antoni Żak został udekorowany przez Prezydenta RP medalem Za Zasługi Dla Kultury Polskiej. Info na stronie Kancelarii Prezydenta." Warto przypomnieć, że podobne odznaczenie nasz dyrektor odebrał niedawno w Opolu podczas uroczystej premiery "Wiatru Wolności". Wtedy przyznał mu go premier a teraz prezydent... Gratulujemy!  Ps. Ciekawe, co na to tarnowscy zawiadowcy kulturalni z prezydentem Romanem Ciepielą na czele.

Prezydent RP wręczył odznaczenia osobom zasłużonym dla kultury polskiej. – Wkład kultury w rozwój społeczności narodowej i w budowanie później odrodzonego państwa – w to jak ono będzie kształtowane, jakie będą postawy –  jest nie do przecenienia. Ludzie kultury, twórcy, artyści są niezwykle ważną częścią każdego narodu i każdego państwa, ogrywają ogromną rolę – powiedział Andrzej Duda.

- Ludzie kultury, twórcy, artyści są niezwykle ważną częścią każdego narodu i państwa, odgrywają ogromną rolę. Oczywiście różne: pokazując – czy promując – różne postawy; te dobre, a czasem te złe. Na szczególne uhonorowanie ze strony państwa zasługują ci, którzy pokazują i gloryfikują postawy państwowotwórcze, które mają wymiar patriotyczny, które – z punktu widzenia każdego państwa chcącego się rozwijać – są właśnie korzystne, pożądane i potrzebne. – podkreślił prezydent.

Kontynuując swoje wystąpienie, Prezydent Andrzej Duda powiedział również –  Za to wszystko, co Państwo z siebie dali, za wszystko, co my i Polska od Państwa otrzymaliśmy, są właśnie te Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości, wzorowane na Medalu 10-lecia Odzyskanej Niepodległości, który został ustanowiony w 1928 roku i był wręczany postaciom ważnym dla II Rzeczypospolitej – dla jej powstania, odrodzenia się i kształtowania.

Tu nikomu nie trzeba tłumaczyć, jaką rolę narodowo- i państwowotwórczą odgrywa kultura, twórczość artystyczna. To jest coś, bez czego prawdopodobnie przez 123 lata zaborów nie przetrwalibyśmy jako naród. Wkład kultury w rozwój społeczności narodowej i budowanie później odrodzonego państwa – to, jak ono będzie kształtowane, jakie będą postawy – jest nie do przecenienia.

Za zasługi dla Niepodległej Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości odznaczeni zostali również: Przemysław Dakowicz, Halina Frąckowiak, Izabella Galicka, Zbigniew Gluza, Maria Jastrzębska, Marek Jastrzębski, Emilian Kamiński, Marek Krajewski, Bernard Ładysz, Jerzy Maksymiuk, Krystyna Prońko, Włodzimierz Staniewski.

Tomasz Antoni Żak urodził się w rodzinie przesiedleńców z Wołynia. W 1980 założył w Tarnowie grupę teatralną "Teatr Nie Teraz", która już w następnym roku przekształciła się w regularny teatr. Pisarz, publicysta, stały współpracownik dwumiesięcznika „Polonia Christiana” oraz portalu internetowego PCH24 a ostatnio tygodnika "Do Rzeczy". Autor m.in. "Ballady o Wołyniu" (2011) - pierwszego w Polsce spektaklu podejmującego temat rzezi wołyńskiej i "Wyklętych" (2012) - spektaklu dedykowanego żołnierzom wyklętym. W roku 2014 wyróżniony Nagrodą Literacką im. Józefa Mackiewicza za książkę "Dom za żelazną kurtyną. Listy do Pani S.". W 2016 roku wydał zbiór felietonów i esejów „Komu służy kultura?” Jest członkiem Związku Artystów Scen Polskich i Klubu Wysokogórskiego Warszawa.

Źródło - www.nieteraz / www.tarnow.net.pl

Fot. prezydent.pl