Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

JASNO WIDAĆ, ŻE NIC NIE WIDAĆ

czyli
PIĄTY DZIEŃ TALII

Konstatuje Katarzyna Cetera 

Dwudziesta trzecia edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii TALIA 2019 minęła właśnie półmetek. Uważam, że spektakl, który zobaczyliśmy wczorajszego wieczoru był – jak dotąd – najzabawniejszy spośród wszystkich zaprezentowanych dotychczas. A przed tarnowską publicznością wystąpiła warszawska Agencja Produkcyjna PALMA sp. z o.o z przedstawieniem, które Teatr Kamienica wybrał na inaugurację cyklu obchodów dziesięciolecia swego istnienia. CZARNA KOMEDIA Petera Shaffera to przecież spektakl-legenda, po który każdy z szanujących się teatrów sięgał co najmniej raz.

Od chwili pierwszej inscenizacji w 1965 r., jest to jedna z częściej granych sztuk na świecie. Prapremiera polska odbyła się już we wrześniu 1968 r., w Krakowie, w Starym Teatrze, w reżyserii Zygmunta Hübnera. W Warszawie w 1969 r. na deskach Teatru Dramatycznego, tym razem w reżyserii Piotra Piaskowskiego, odbyła się premiera warszawska. Sztuka jednak zaczęła w Polsce święcić triumfy, gdy została wystawiona w roku 1994, w reż. Marka Sikory, a następnie wznowiona w 2001 r. przez Piotra Kruszczyńskiego w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera właśnie.

W spektaklach tych aż roiło się od znamienitych nazwisk. W Krakowie grali na przykład Jan Nowicki, Anna Seniuk, Zdzisław Maklakiewicz (dublowany przez Marka Walczewskiego), Mirosława Dubrawska. W Warszawie, w Teatrze Dramatycznym - Wiesław Gołas, Janina Traczykówna, Ryszarda Hanin, Czesław Kalinowski, Wojciech Pokora, Danuta Szaflarska, Ryszard Pietruski; a w Teatrze Powszechnym - Elżbieta Kępińska, Agnieszka Kotulanka, Katarzyna Skrzynecka, Kazimierz Kaczor, Piotr Machalica, Cezary Morawski, Andrzej Piszczatowski, Jerzy Zelnik.

Fenomen tego przedstawienia polega na odwróconej logice: kiedy na scenie gaśnie światło, aktorzy poruszają się swobodnie jakby w ich świecie panowała jasność, kiedy jednak na scenie zapalają się reflektory, wszyscy bohaterowie „wpadają w ciemność” i poruszają się po omacku, stąd komiczność sytuacji i całe serie pomyłek. Okazuje się, że nawet niewielka awaria światła może stać się źródłem niezłego zamieszania.

Atutem przedstawienia są niewątpliwie świetne kostiumy Anety Suskiewicz, prawdziwą perełką okazuje się ubiór Wieczorkowskiego! Lekko przejaskrawiony – jak i cała jego rola - ale fantastycznie pasuje do stworzonej przez niego postaci Harolda.

Innym – niewątpliwie decydującym o sukcesie frekwencyjnym spektaklu – jest wyjątkowa obsada. A to przecież nie tylko świetny Jan Wieczorkowski! Mateusz Damięcki co prawda zagrał jeszcze w peruce (wkrótce, po premierze filmu FURIOZA z jego udziałem, będziemy mogli przekonać się, dlaczego) - ale gra świetnie.

Cały zespół zasługuje zresztą na wielkie brawa. Wszyscy znakomicie ogrywają odwróconą sytuację z „ciemno - jasno” – a nie jest to zadanie łatwe. Można spróbować poruszać się w ciemnościach w taki sposób, jak w biały dzień - dużo trudniej w pełnym świetle udawać, że nic się nie widzi i trzeba poruszać się po omacku, z charakterystycznym, ostrożnym stawianiem kroków, szeroko otwartymi oczami utkwionymi gdzieś w przestrzeń, „macaniem w powietrzu” wysuniętymi rękami, czy mówieniem do kogoś, kto oczywiście jest w zupełnie innym miejscu. Żeby te wszystkie sytuacje były naprawdę śmieszne, muszą być wykonane.

Dziś na TALII zobaczymy Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, który przedstawi OPOWIEŚCI O ZWYCZAJNYM SZALEŃSTWIE w reżyserii znanego także tarnowskiej publiczności Grzegorza Chrapkiewicza. Śmieszniej może nie będzie, tak dobrze jak wczoraj też może nie – ale do teatru warto się wybrać zawsze.

Katarzyna Cetera

zdjęcia - organizatorzy.

Peter Shaffer
CZARNA KOMEDIA

(ang. Black Comedy)
Tłumaczenie: Małgorzata Semil

Twórcy:
Reżyseria: Tomasz Sapryk
Scenografia: Witek Stefaniak
Kostiumy: Aneta Suskiewicz
Choreografia: Paulina Andrzejewska-Damięcka

Obsada:
Mateusz Damięcki,
Jan Wieczorkowski,
Elżbieta Jarosik
Marta Wierzbicka
Angelika Piechowiak,
Jacek Kopczyński
Sebastian Konrad
Piotr Zelt

Produkcja: Agencja Produkcyjna PALMA Sp. z o.o
premiera: 17 .09.2018 r.
Teatr Kamienica w Warszawie

 video