Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

NA NIEDOBRY POMYSŁ NIC NIE POMOŻE

czyli
CZWARTY DZIEŃ TALII

Recenzuje Katarzyna Cetera

Czwarty dzień Talii upłynął w Tarnowie na bez większych emocji – nie licząc mojej osobistej irytacji. Na scenie Tarnowskiego Teatru im. Ludwika Solskiego królował OCH-Teatr, a sceną niepodzielnie zawładnęła Krystyna Janda, która - w towarzystwie czworga partnerów scenicznych: Katarzyny Gniewkowskiej, Krzysztofa Dracza, Barbary Wypych i Mirosława Kropielnickiego - zaprezentowała tarnowskiej publiczności show jakich mało.

Marca Camolettiego, znamy w Polsce przede wszystkim z komediowego hitu BOEING BOEING. Ten francuski autor postanowił kontynuować zabawę i dopisać do swojej karkołomnej miłosnej układanki jeszcze jedną osobę - pomoc domową – może nie najlepszą w sprzątaniu, ale w zacieraniu śladów po erotycznych uciechach swoich pracodawców doprawdy niemającą sobie równych. Napisał tę rolę dla młodej aktorki, ma się rozumieć – młodszej od żony, by rywalizacja między obiema paniami dodawała farsie pikanterii. W Och-Teatrze tytułową rolę w spektaklu pt. POMOC DOMOWA gra Krystyna Janda – i to właśnie ona rozśmiesza widzów do łez.

Większej szmiry dawno w teatrze nie widziałam. Bez pomysłu na ruch sceniczny i postacie, nieudolne próby dostosowania treści sztuki do warunków „miejscowych” (widział ktoś warsztat samochodowy w Tarnowie na Wałowej), bezsensowna półnaga bieganina po scenie, fatalne udawanie nietrzeźwych - to tylko niektóre mankamenty tego – pożal się Boże – przedstawienia. Braku pomysłu na realizację tej – przecież zawierającej duże pokłady komizmu – farsy nie rekompensują ani utytułowani aktorzy Teatru Narodowego w Warszawie, ani nawet sama Krystyna Janda, która chyba jako jedyna miała pomysł na rolę i swoje - w spektaklu świetnie zaplanowane – miejsce. Nie pomogła też niezwykle gustowna scenografia, która zresztą pomniejszała – i tak przecież niewielką – dużą scenę naszego miejskiego teatru, czyniąc z niej wcale gustowne „pudełeczko” z bibelocikami.

Dziś na tarnowskiej scenie rozpoczyna się prezentacja drugiej połowy konkursowych spektakli. Miejmy nadzieję, że wrażenia estetyczne podobne wczorajszym będą nam już oszczędzone. Piąty dzień TALII rozpocznie (ale i zakończy) Czarna komedia Petera Schaffera – produkcja agencji produkcyjnej PALMA sp. z o.o. Jest to jedna z najczęściej grywanych komedii na świecie a jej premiera odbyła się w Teatrze Kamienica w Warszawie. Do zobaczenia w teatrze!

Katarzyna Cetera

Zdjęcia - organizatorzy

Marc Camoletti
POMOC DOMOWA

tłumaczenie: Bartosz Wierzbięta

Twórcy:
reżyseria: Krystyna Janda
scenografia: Maciej Maria Putowski
kostiumy: Tomasz Ossoliński
światło: Katarzyna Łuszczyk
asystent scenografa i kostiumologa: Małgorzata Domańska
producent wykonawczy i asystent reżysera: Jan Malawski

Obsada:
Katarzyna Gniewkowska - Ola
Krystyna Janda - Beata
Barbara Wypych - Maja
Krzysztof Dracz - Norbert
Mirosław Kropielnicki - Marek

produkcja: OCH-Teatr
premiera: 9.09.2017

 View Publisher Site