Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

POZYTYWNI

czyli
TRZECI DZIEŃ TALII

Opisuje Katarzyna Cetera

Poniedziałek - trzeci dzień tarnowskiego święta komedii - nie obfitował może w artystyczne wydarzenia, ale salwy szczerego śmiechu na widowni wybuchały z dużą częstotliwością. Wielka to zasługa bardzo dobrego tekstu Cezarego Harasimowicza, aktora i scenarzysty, autora takich kinowych hitów jak 300 mil do nieba (1989) Seszele (1991), Bandyta (1997) czy Wróżby kumaka (2005) – ale sądzę również, że w dużej mierze improwizowanego. Gdziekolwiek pojawi się Łukasz SImlat czy Janusz Chabior – czy na scenie, czy na ekranie - musi być dobrze. I dobrze było: mimo niewątpliwej prostoty scenograficznej i inscenizacyjnej tego przedstawienia.

POZYTYWNI w reżyserii Krzysztofa Czeczota miała to być szalona opowieść o tolerancji, akceptacji i poszukiwaniu szczęścia w gwiazdorskiej obsadzie. Efekt był jednak taki, że zaczęliśmy się śmiać także z… ciężkiej choroby jednej z bohaterek. Doprawdy, boki zrywać!

Scenariusz miał w przystępny, czasami wręcz zabawny sposób, dotykać naszych największych traum i lęków, rozprawiać się ze stereotypami, a do tego - co warto podkreślić – miał pozwolić widzowi zanurzyć się w przedstawieniu. Problemy, o których opowiadamy tak naprawdę dotyczą każdego z nas – twierdzi reżyser.

Spektakl konkursowy przedstawiła w naszym mieście (ale także w konkursie) Fundacja GARNIZON SZTUKI, która została założona w maju 2014 roku przez Grażynę Wolszczak i od tego czasu realizuje projekty z obszaru kultury i sztuki. POZYTYWNI to pierwsza produkcja teatralna fundacji.

Bohaterami przedstawiania są ludzie z różnych powodów wykluczeni. Michał jest gejem i rolnikiem spod Mławy, Anna – arystokratka - ma problem ze swoim pochodzeniem, Jan – mąż i ojciec dwójki dzieci - czuje się kobietą i pragnie, aby nazywać go Janką. Wszyscy spotykają się podczas sesji u pięknej i bogatej psychoterapeutki Ewy, która odnosi sukcesy zawodowe, ale ma także szczęśliwą rodzinę. Jednak w związku z pewnymi wydarzeniami w życiu prywatnym i pod wpływem problemów pacjentów, w pewnym momencie sama musi poddać się terapii…

POZYTYWNI to dobry spektakl, świetnie zrobiony, można się pośmiać, można też kolejny już raz odnaleźć świat, w którym żyjemy, można zobaczyć świat, w którym zapewne odnajdziemy też siebie. Śmiejemy się z innych, a tak naprawdę – jak u Gogola - z siebie się śmiejemy.

Już dziś na tarnowskiej scenie pojawią się kolejne gwiazdy. Zobaczymy zgraną już niemal do nieprzytomności (dotychczas zaprezentowano ponad sto przedstawień!) farsę POMOC DOMOWA, którą w konkursie zaprezentuje OCH-Teatr. TALIO – trwaj!

Katarzyna Cetera

Zdjęcia - organizatorzy

Cezary Harasimowicz
POZYTYWNI
Reżyseria: Krzysztof Czeczot

Obsada:
Olga Bołądź
Grażyna Wolszczak
Janusz Chabior
Łukasz Simlat

Produkcja: Fundacja GARNIZON SZTUKI
premiera: 30.11.2015
Teatr IMKA