Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

ŚMIECH WZBRONIONY

czyli
DRUGI DZIEŃ TALII

opisuje Katarzyna Cetera

Przedstawienie Teatru Nowego w Zabrzu uświetniło drugi dzień tarnowskiego święta komedii. XXIII edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii TALIA 2019. Czy naprawdę śmiech ten był „wzbroniony”? A może nieco „wymuszony”? A może…

 Dyrektor artystyczny Tarnowskiego Teatru im. Ludwika Solskiego zapowiadał: Do tegorocznej edycji Festiwalu pragniemy zaprosić spektakle, wyreżyserowane przez zawodowych aktorów – bez względu na to, czy mają za sobą studia reżyserskie […] Jesteśmy ciekawi czy spektakle przez nich zrealizowane są przede wszystkim oparte na stricte aktorskim warsztacie (konstruowaniu postaci, budowaniu roli) czy można w ich przypadku mówić także o konceptach inscenizacyjnych, voltach interpretacyjnych i wizjonerskich przetworzeniach. Przedstawienie zabrzańskie spełnia wszystkie te kryteria – ale czy śmieszy…

Gavran zwykle w swoich dramatach staje na straży konserwatywnych wartości, które  nazywa się niedzisiejszymi. Zachęca do tego, żeby być uczciwymi wobec siebie ludźmi, bo jeśli nie, to wszystko zaczyna się nam się sypać… Nie ma w tym jednak jakiegoś dydaktycznego moralizatorstwa - mówi Zbigniew Stryj, reżyser i odtwórca głównej roli.

Stworzona przez niego postać, to mężczyzna zmęczony życiem, typowy facet w średnim wieku, który postanowił dowartościować się (zwłaszcza w swoich własnych oczach) faktem posiadania kochanki. Szczęśliwy „trójkąt”? Piramida iluzji? Do czasu! Właśnie wtedy, gdy kochanka postanawia odejść, nagle okazuje się, że właściwie nic dobrego z tego nie wynika. A skoro korzyści z tego marne, to… to znaczy, że trzeba przywrócić status quo ante.

Szalony trójkąt zależności… Ona, On i…Ona. Obraz rzeczywistości zmienia się jak w kalejdoskopie, romanse i namiętności w tym przedstawieniu to jak domek z kart… Kto odważy się wyjąć kartę z tej kruchej budowli? Kto przerwie tę spiralę szalonych zdarzeń? Tego wszystkiego mogliśmy się dowiedzieć w niedzielę.

Komedia „Śmiech wzbroniony” uhonorowana została nagrodą Marina Držića przyznawaną przez Chorwackie Ministerstwo Kultury. Premiera tej sztuki odbyła się w Zagrzebiu w 2004 roku. Przetłumaczona została na kilka języków m.in.: angielski, rosyjski, słowacki, francuski, czeski i polski.

Na uwagę zwraca także scenografia, której Jedynym mankamentem, w mojej ocenie, były częste zmiany scenografii, bez których spektakl spokojnie mógłby się obejść (nie licząc oczywiście niezastąpionej kanapy w samochodzie!). Na scenie królowały kubistyczne formy, z których aktorzy układali scenograficzne wnętrza. Raz był to gabinet psychologiczny, raz wnętrze domu, innym razem samochód, a całość przypominało...muzeum.

Świetny tekst Miro Gavrana oraz brawurowa gra Zbigniewa Stryja w zestawieniu z komediowym zacięciem Joanny Romaniak przyniosły oczekiwany skutek. Widzowie bez trudu dali się skutecznie wciągnąć w zabawną grę pozorów i z rosnącą ciekawością oczekiwali na rozwój wydarzeń.

Komedia Miro Gavrana to zaskakująca opowieść, pełna nagłych zwrotów akcji, spotkań na granicy zdrowego rozsądku i humoru…który czasem gorzko smakuje. Śmiech wzbroniony?! Wolno się śmiać, nawet głośno, ale…na własne ryzyko.

W poniedziałek kolejny dzień festiwalu – bawmy się, kibicujmy najlepszym i przezywajmy kolejne festiwalowe emocje.

Katarzyna Cetera
zdjęcia - organizatorzy

Miron Gavran
Śmiech wzbroniony

Tłumaczenie: Anna Tuszyńska

Twórcy spektaklu:
Reżyseria: Zbigniew Stryj
Scenografia i kostiumy: Grupa dekoratornia 93
Aranżacje: Bogdan Kisiel
Inspicjent/sufler: Edyta Bicz

Obsada:
Joanna Romaniak
Dagmara Noszczyk
Zbigniew Stryj

Teatr Nowy w Zabrzu
premiera: 22 kwietnia 2018

 Eg This