Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Teatr na medal

Tak najkrócej można by opisać ostatni artystyczny pobyt znanego i cenionego w całym kraju tarnowskiego, raczej jeno tylko z adresowego kodu, Teatru Nie Teraz w Opolu, gdzie pokazał swoją najnowszą premierę pt. "Wiatr Wolności". Rzecz miała miejsce we środę 7 listopada w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyk Chopina, w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Spektakl został zrealizowany w ramach projektu Wojewody Opolskiego "wiatr Wolności. Teatrem o niepodległości" sfinansowanym ze środków rządowego programu "Niepodległa" i w jego ramach będzie pokazywany w kilkunastu miastach powiatowych Opolszczyzny. Uroczystość, bezpośrednio poprzedzającą premierę, zaszczycił Wojewoda Opolski, który w imieniu premiera Rządu RP Mateusza Morawieckiego kilkudziesięciu zasłużonym dla Niepodległej działaczom społecznym i samorządowym wręczył pamiątkowe medale, wybite z okazji niepodległościowej rocznicy. W tym znakomitym gronie znalazł się m.in. twórca i dyrektor Teatru Nie Teraz - Tomasz Antoni Żak, reżyser i pisarz, który jako jedyny z poza Opolszczyzny, odebrał to prestiżowe odznaczenie. To także zaszczyt i honor dla całego zespołu teatru (nieprzerwanie działającego od 1980 r.), jedynego tak wyraziście polskiego i niepodległego - prawdziwie niezależnego  w Polsce. W tę docenianą w wielu środowiskach patriotyczno - pozytywistyczną działalność TNT znakomicie wpisuje się jego najnowsza opolska premiera, będąca wyjątkowym w skali kraju działaniem artystycznym i edukacyjnym. Udanie łącząca na scenie dwa pokolenia wykonawców - zawodowych krakowskich aktorów: Annę Warchał, Macieja Rutkowskiego i Karola Zapały oraz tarnowskich adeptów teatru: Aleksandry Dziąćko, Dominiki Kawy i Bartłomieja Cupa (uczniów Tarnowskich szkól średnich). Zaś najnowsze osiągnięcie reżyserskie T.A.Żaka, także autora scenariusza i scenografii, inspirowane jest dramatem Kazimierza Brauna "Tarnowski wiatr niepodległości" oraz książką "Piłsudczycy" Juliusza Kadena Bandrowskiego, wykorzystuje także stare polskie pieśni patriotyczne i legionowe. Całość bardzo udanie wpisuje się w najszerzej rozumianą Niepodległość, która nie ma i mieć nie powinna (!) żadnych herbowych sygnatur czy partyjnych barw... Bowiem człowiek bez prawdziwie wolnej Ojczyzny staje się kosmopolitycznym śmieciem, tak jak człowiek bez Boga staje się zabawką w rękach zła. Gratulując tego ewidentnego sukcesu twórcy i jego dziełu - sukcesem okazała się także sama premiera "Wiatru wolności", nie sposób oprzeć się refleksji, że o uznanie najtrudniej we własnym domu, czego najlepszym przykładem jest permanentna bezdomność (czytaj: brak stałej siedziby i jakiegokolwiek wsparcia finansowego ze strony władz), by nie powiedzieć mocniej - programowa eksterminacja Teatru Nie Teraz w rodzinnym Tarnowie. Na szczęście Wiatr Wolności wieje... (R.Z.)

Wojewoda Opolski, Adrian Czubak, który w imieniu Premiera RP Mateusza Morawieckiego, wręczał ten zaszczytny i piękny medal, w odrębnym adresie skierowanym na ręce T.A. Żaka, napisał m.in.:
Składam serdeczne podziękowania za Pana zaangażowanie w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. (…) Będąc wdzięcznym za okazaną życzliwość i profesjonalizm, łączę życzenia wszelkiej pomyślności, a także nadzieję na dalszą owocną współpracę w przyszłości.
 

TEATR NIE TERAZ współpracował z najważniejszymi ośrodkami teatru poszukującego: Instytutem Grotowskiego we Wrocławiu, Ośrodkiem Praktyk Teatralnych Gardzienice, Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards w Pontederze we Włoszech. Organizował cykle warsztatowe, m.in. z artystami z Wielkiej Brytanii i Azji: Singapuru, Japonii, Korei,. Własną metodę warsztatową promuje poprzez autorskie warsztaty „Teatr dla Tradycji” i warsztaty „Wiatr Wolności”.

 TNT jest autorem premier scenicznych, spektakli ulicznych i działań o charakterze „work in progress”. Uczestniczył w najważniejszych festiwalach teatru alternatywnego w Polsce, m.in.: Krakowskich Reminiscencji Teatralnych, Międzynarodowym Festiwalu Studenckim FAMA w Świnoujściu, Łódzkich Spotkaniach Teatralnych, Poznańskim Festiwalu MALTA, Międzynarodowym Festiwalu Teatru Ulicznego w Jeleniej Górze czy także na Festiwalu Niepokorni-Niezłomni-Wyklęci w Gdyni.
 TNT był organizatorem dwóch edycji ogólnopolskiego interdyscyplinarnego festiwalu „Spotkania Teatrów Innych” w Tarnowie oraz współtworzył kilkuletni cykl „Teatralnych Spotkań Obrzeży” w Galerii Władysława Hasiora w Zakopanem. Występował niemal we wszystkich regionach Polski. Odwiedził również Ukrainę, Słowację, Niemcy, Szwajcarię, Austrię i Francję.

 Twórcy TNT w roku 2000, jako pierwsi w Polsce, stworzyli spektakl o Armii Wyklętej („Na Etapie”), czyli o ludziach, którzy z bronią w ręku walczyli przeciwko komunistycznemu zniewoleniu kraju. Do tej tematyki teatr wrócił po 12 latach spektaklem „Wyklęci”. Równie prekursorskim jest spektakl „Ballada o Wołyniu” (2011), mówiący o ludobójczej zagładzie Polaków na wschodnich ziemiach Rzeczypospolitej, dokonanej w latach 1943-45 przez nacjonalistów ukraińskich. O często zakłamanych relacjach polsko – żydowsko – niemieckich opowiada inscenizacja dramatu Romana Brandstaettera „Dzień gniewu” (2013).  TNT sięga również do klasyki, np. do „Antygony” Sofoklesa – „Kreon 2010” w roku 2014, czy „Lekcji” E. Ionesco w roku 2015. W 2016 r. był organizatorem jubileuszu 80-lecia mistrza i nestora polskiego teatru - prof. Kazimierza Brauna oraz inscenizatorem jego dramatu „Powrót Norwida”, a w roku 2017 stworzył niezwykły spektakl „Koniec świata”, odwołujący się do objawień fatimskich. Rok 2018 to dwa wielkie projekty artystyczne – pierwszy „WYKLĘCI 44” realizowany w ramach dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a drugi, czyli prezentacje spektaklu „Ballada o Wołyniu” powstał we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.


 TNT organizuje spotkania poetyckie i dyskusyjne. Angażuje się w przedsięwzięcia kulturotwórcze oraz społeczne. Wydaje czasopismo „Intuicje”. Prowadzi również konsekwentną działalność edukacyjną, m.in. poprzez tzw. lekcje teatralne. Od roku 2014 do 2018 współpracował z Gimnazjum nr 4 im. Jerzego Brauna w Tarnowie, realizując unikalny w skali Polski projekt edukacji przez kreacjI.