Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

"WYKLĘCI 44"

Klub Teatralny „Tespis”, działający w ramach portalu TKK, zaprasza na kolejne przedstawienie – dla nas  bardzo nietypowe, bo nie na wyjeździe ale w Tarnowie. Tym razem będziemy mieli okazję obejrzeć sztukę znanego w całej Polsce, acz bardzo rzadko występującego w swoim rodzinnym mieście, tarnowskiego TEATRU NIE TERAZ, pt. „WYKLĘCI 44”.  Poprzez ten projekt, chcemy pokazać polską niezłomność - mówi dyrektor TNT Tomasz A. Żak i reżyser spektaklu, rozumianą poprzez triadę: BÓG – HONOR – OJCZYZNA. Jednocześnie odwołujemy się do integralnie polskiego romantycznego paradygmatu, wyrażonego w tej klasycznej mickiewiczowskiej frazie: „a liczba jego czterdzieści i cztery”. Ten legendarny już spektakl pokazany zostanie tylko dwa razy: 31 października 2018 r. (środa) o godz. 12 i 18 w sali teatralnej Pałacu Młodzieży w Tarnowie (ul. Piłsudskiego 24). Na  pierwszy spektakl nie ma już wolnych miejsc, nam udało się zarezerwować pewną ich ilość na godz.18. ,Dzięki wsparciu ze strony Instytutu Pamięci Narodowej oraz Wydziału Kultury w Tarnowie – wstęp wolny. Pozostali zainteresowani proszeni są o kontakt z sekretariatem Pałacu Młodzieży tel. 146 22 03 85 lub 146 21 15 41.

Premiera tego głośnego spektaklu odbyła się w jakże wymownym miejscu, a mianowicie osławionym Areszcie Śledczym przy ul. Rakowieckiej w Warszawie w kwietniu 2012 r. Tego samego roku zespół i spektakl zostali wyróżnieni w prestiżowym rankingu miesięcznika „Teatr” w kategoriach: „Najlepszy teatr” i „Najlepsze przedstawienie teatru alternatywnego”.

Dzień 1 marca – Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych – to data symboliczna. Ale oczywiste jest, że nasz obowiązek pamięci o Żołnierzach Wyklętych nie powinniśmy ograniczać do tej daty. Żołnierze Wyklęci – działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów. Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej.

W latach 1944-1963 z bronią w ręku zginęło ponad 20 tys. żołnierzy wyklętych. Kilkanaście tysięcy nigdy nie powróciło z sowieckich łagrów na Syberii. W latach 1944-1955 komunistyczne sądy orzekły ponad 8 tys. wyroków śmierci, z których 4,5 tys. zostało wykonanych. Ponad 200 tys. polskich patriotów trafiło do więzień i obozów. Byli torturowani, więzieni, bici, poniżani, mordowani bez sądu albo w majestacie komunistycznego prawa kat wykonywał na nich wyrok śmierci. Główną katownią i najcięższym więzieniem reżimu komunistycznego PRL była Rakowiecka w Warszawie. To właśnie tamj wykonano najwięcej wyroków śmierci, to tutaj byli osadzeni najwięksi wrogowie Polski Ludowej, a zarazem najwięksi bohaterowie walki z sowiecką i totalitarną władzą o wolną Ojczyznę.

 Unikalny spektakl tarnowskiego Teatru Nie Teraz pt. „Wyklęci 44”, według scenariusza i w reżyserii Tomasza A. Żaka, przywołuje te fakty i zdarzenia w sposób wyjątkowy, wykorzystując m.in.: fragmenty dramatu Stanisława Wyspiańskiego „Wyzwolenie”;  fragmenty sceny II (Improwizacja) i sceny V (Cela Księdza Piotra) z III części „Dziadów” Adama Mickiewicza; wiersz „Dziś idę walczyć – Mamo!” Józefa Szczepańskiego, pseudonim „Ziutek”, napisany w sierpniu 1944 r. podczas Powstania Warszawskiego; pieśń „Wiernie iść” z roku 1945, autorstwa NN, pseudonim „Fryc”, podoficera z 1 szwadronu 5 Brygady Wileńskiej AK; XIX-wieczne polskie pieśni patriotyczne i religijne, w ich oryginalnym zapisie nutowym i z oryginalnym tekstem ( pieśń „Na wschód”, hymn „Do pracy” – słowa Stefan Buszczyński, pieśń „Ojcze nasz Polaka”, „Pieśń lirnika” – słowa W. Motas, pieśń „Ktoby ojców wzgardził wiarą” – słowa Ryszard Berwiński, kompozycja Feliks Nowowiejski; utwór „Wymarsz Uderzenia” z roku 1943, autorstwa Andrzeja Trzebińskiego; „Dekalog Polaka”, napisany przez Zofię Kossak-Szczucką w 1940 r.; fragment sentencji wyroku wydanego na Danusię Siedzikównę pseudonim „Inka”, z 3 sierpnia 1946 roku; fragment tekstu ulotki autorstwa mjr Zygmunta Szendzielorza „Łupaszki”  z roku 1947. Inspiracją był także wiersz Zbigniewa Herberta „Raport z oblężonego miasta” oraz książki Józefa Mackiewicza: „Lewa wolna”, „Nie trzeba głośno mówić” i „Prawda w oczy kole”.

   

 

Aktualnie w „Wyklętych” grają: Ewa Tomasik, Anna Warchał, Aleksandra Pisz, Przemysław Sejmicki i Maciej Małysa.

Ze względu na ogromne zainteresowanie tym wydarzeniem, wszystkich zainteresowanych bardzo proszę o potwierdzenie chęci wzięcia udziału w nim udziału , dzwoniąc pod mój nr telefonu 608-400-124.

Jerzy Świtek / Ryszard Zaprzałka