Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

„Wiatr od Wschodu”

Onegdaj,  w piątek i sobotę, 6 – 7 lipca  tarnowskim rynkiem zawładnęły teatry uliczne z Chile, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Izraela, Korei Południowej i Ukrainy. A wszystko to działo się w ramach  31. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych. „Ulica” to jedno z najstarszych w tej części Europy wydarzeń, poświęconych światowemu teatrowi plenerowemu. Festiwal, organizowany przez Teatr KTO z Krakowa, odbywa się od 1988 roku, a rok temu po raz pierwszy gościł także w Tarnowie. Każdej edycji festiwalu towarzyszy przesłanie. W tym roku to hasło „Wiatr od Wschodu”, bo celem organizatorów jest pokazanie teatrów ulicznych i plenerowych, tworzących swoje spektakle na Wschód od Europy. Sądząc po frekwencji, to był prawdziwie rodzinny weekend – kolorowy i roztańczony, integrujący i edukujący. Brawa dla organizatorów!

Piątkowe spotkanie z teatrami ulicznymi rozpoczęło się na rynku o 18., 45. minutowym spektaklem Mr Tartuffo Przeciąganie liny”, który łączył żonglerkę, sztukę balansowania, magicznej iluzji i komedii. Pokazywany na całym świecie niezwykły występ mówi o granicach, jakie sobie codziennie narzucamy i o możliwościach ich przekraczania, jeśli uzyskamy pomoc innych ludzi. Mr Tartuffo jest żonglerem, mistrzem jazdy na monocyklu, sztukmistrzem, ekscentrycznym komikiem i ekstrawertycznym artystą. Jego pierwszym doświadczeniem była artystyczna podróż przez Amerykę Południową wraz z cyrkiem „Royal Dunbar”.

O 19. miał miejsce półgodzinny pokaz iluzji, przygotowany przez artystów z Wielkiej Brytanii i Korei Południowej, zatytułowane „Zadymiony klub jazzowy”. Jego reżyser, JAY zajmuje się magią od czternastego roku życia. Podczas swojej kariery występował także w kabarecie, na statkach wycieczkowych, pracował w korporacji oraz uczestniczył w festiwalach sztuki ulicy. To młody człowiek, który łączy klasyczną iluzję z wielką elegancją, błyskotliwością i prawdziwą sztuką estrady, dzięki czemu przenosi publiczność do nostalgicznych czasów teatru rewiowego.

Piątkowy wieczór zakończył się występem francusko – belgijskiej Orchestre International du Vetex. To grupa kilkunastu muzyków z Flandrii, Walonii i Północnej Francji. Od momentu założenia orkiestry w roku 2004 zagrała ona ponad 800 koncertów, od imprez dla lokalnych społeczności do wielkich festiwali.

 

W sobotę na rynku odbyły się cztery spektakle, przygotowane przez teatry z Francji, Korei Południowej, Ukrainy i Izraela. Francuzy zaprosili na mobilne, burleskowe przedstawienie, w którym zespół Company Albedo użyje 2,5-metrowych kukieł, o szyjach wyciąganych w górę do trzech metrów wysokości. Czterej inspektorzy ubrani w gumowce, płaszcze przeciwdeszczowe i dwuogniskowe okulary wtopią się w tłum, będą śledzić przechodniów, ścigać ich i obserwować. La Compagnie Albedo to teatr uliczny założony w 1994 roku. Podróżując dookoła świata, grupa uczestniczyła w najważniejszych wydarzeniach teatralnych i zaprezentowała ponad dwa tysiące przedstawień w około sześćdziesięciu krajach. Od początku swego istnienia zespół był zainteresowany tworzeniem surrealistycznych postaci, działających w przestrzeni publicznej i wywierających wpływ na miejsce, czas i relacje między ludźmi.

 

„Interakcja” to pokaz teatru tańca z Korei Południowej, a „The Happy Hour Show” przygotowali artyści z Izraela. Moriya Ya-Ya Ventura, Gal Baz Rothfeld są od sześciu lat parą zarówno na scenie, jak i poza nią. Od momentu ukończenia szkoły cyrkowej Carampa w 2014 roku, stale podróżują i występują w wielu krajach świata.

Ostatnią sobotnią propozycją był spektakl Kijowskiego Teatru Ulicznego „Highlights” - „Korowód Tańca”. Spektakl trwający godzinę, stworzył niepowtarzalną karnawałową atmosferę, w której dominowała muzyka flamenco, rock & roll, pop dance, a nawet ukraińska hołubka.

 

Tegoroczne spektakle nawiązywały do istotnej w kulturze Wschodu obrzędowości i jej wpływu na język teatru, a także do zderzenia ulicznych dwóch odmiennych sposobów myślenia o teatrze – europejskiego i azjatyckiego. W programie tegorocznej edycji Festiwalu Teatrów Ulicznych znalazły się również  prezentacje teatru familijnego, adresowanego do dzieci i do rodziców oraz warsztaty, pokazujące techniki teatru wschodniego i spotkania, poświęcone tematowi teatru azjatyckiego.


Poniżej szczegółowy afisz tej imprezy:

Piątek 06.07

godz. 18.00 – Rynek

Mr Tartuffo (Chile)

Przeciąganie liny (45 minut)

Autor i wykonawca: Robert Richard Pincheira

 
godz. 19.00 – Rynek

The Charming JAY (Wielka Brytania/Korea Południowa)

Smoky Jazz Club (Zadymiony klub jazzowy) (30 minut)

Scenariusz i reżyseria: JAY. P

Wykonawca: JISOO PARK

godz. 20.00 – Rynek

Orchestre International du Vetex (Francja/Belgia)

Fifavela Fever (90 minut)

Kompozytor: Thomas Morzewski

Wykonawcy: Dries Degrande (suzafon ), Jacob Willem (saksofon barytonowy ), Pieter Dubois (puzon), Tomas Bulcaen (puzon ), Benoit Blanc (puzon), Annelies Remaut  (perkusja), Dimitri Simoen (perkusja), Lye Bruneel (perkusja), Laurent Dionet (saksofon ), Matthieu Gassie (saksofon ), Jean-Baptiste Lison ( saksofon), Thomas Morzewski (trąbka ), Matthieu Levecque (trąbkat), Loes Coolen (trąbka), Jan Cuvelier (trąbka)


 

Sobota 07.07

godz. 18.00 – Rynek

Compagnie Albedo (Francja)

Les Bigbrôzeurs (Wielcy Bracia Big Brothers) (ok. 30 minut)

Reżyseria i projekty: Stephane Clement

Wykonawcy: Stephane Clement, Fabrice Duval, Florence Leire, Francoise Boccadifoco
 

godz. 18.30 – Rynek

The Seed Dance Project Group (Korea Południowa)

Interakcja (15 minut)

Autor i wykonawca Kwang Min Kim & Kyung Hwa Hong
 

godz. 19.00 – Rynek

Duo Looky (Izrael)

The Happy Hour Show (35 minut)
 

godz. 20.00 – Rynek

Kijowski Teatr Uliczny „Highlights” (Ukraina)

Korowód tańca (60 minut)

Scenariusz (na podstawie inscenizacji Anatolija Pietrowa) i reżyseria: Oleksandr Svietlakov

Wykonawcy: Veronika Veremenko, Inna Hryschenko, Anatoliy Marempolskyi, Oleksandr Svetlakov, Oleksandr Svetlakov jr, Anna Svetlakova, Ivan Krchenko, Irina Svetlakova, Alicia Kabala, Kateryna Svetlakova

6-7 lipca godz. 16.00 – 18.00 Kijowski Teatr Uliczny „Highlights” (Ukraina)

Korowód tańca (60 minut)

Scenariusz (na podstawie inscenizacji Anatolija Pietrowa) i reżyseria: Oleksandr Svietlakov

Wykonawcy: Veronika Veremenko, Inna Hryschenko, Anatoliy Marempolskyi, Oleksandr Svetlakov, Oleksandr Svetlakov jr, Anna Svetlakova, Ivan Krchenko, Irina Svetlakova, Alicia Kabala, Kateryna Svetlakova

6-7 lipca godz. 16.00 – 18.00

ART STÓŁ warsztaty dla dzieci, Fundacja Kultury i Sztuki – „i Kropka”, Rynek

Przygotował – Ryszard Zaprzałka
Zdjęcia – Artur Gawle (www.tarnow.pl )