Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Aktorskie transfery

Niejako na gwiazdkę, wszak Święta tuż, tuż - tarnowski teatr po raz pierwszy od wielu lat znacząco powiększył się artystycznie. Otóż, do zespołu Teatru dołączyła piątka nowych aktorów. Katarzyna Pośpiech, którą najmłodsi widzowie poznali dzięki roli Małej Mi w spektaklu „Lato Muminków” w reżyserii Barbary Wiśniewskiej oraz Ewa Jakubowicz, wcielająca się w rolę Shirley w czarnej komedii „Porachunki z katem” w reżyserii Marcina Hycnara. A także Fabian Kocięcki, Filip Kowalczyk i Stefan Krzysztofiak, których, obok Katarzyny Pośpiech, będzie można zobaczyć na naszej scenie już niebawem, w spektaklu „Poskromienie złośnicy” w reżyserii Anny Gryszkówny. Jak podają teatralne źródła obecnie zespół artystyczny Solskiego będzie liczył 19 osób. Ciekawe, że teraz udało się to, co było niemożliwe przez kilka ostatnich sezonów. Wszak dyrektor naczelny ten sam (zmieniali się tylko szefowie artystyczni), tzw. decydenci polityczno-administracyjni tacy sami, więc może jednak ingerencja sił nadprzyrodzonych sprawiła, że nastąpiło jakby nowe otwarcie... Zagadką tylko pozostaje, co sprawiło, że solidnie wyedukowani, młodzi i zdolni aktorzy zdecydowali się na pracę w prowincjonalnym teatrze, skazując się na zawodową stagnację i środowiskową marginalizację. Najlepszym przykładem tak zmarnowanego w Tarnowie talentu jest aktorka Matylda Baczyńska  - mloda i piękna, świetnie się zapowiadająca, wschodząca gwiazda Solskiego, która już dawno powinna ewakuować się z naszego galicyjskiego miasteczka. Chyba, że liczyła na cud i on się właśnie dokonuje poprzez obecność Marcina Hycnara, nowego kierownika artystycznego sceny przy ul. Mickiewicza. Oby tym razem się udało. Wszystkim!

Katarzyna Pośpiech

Absolwentka Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Jej role dyplomowe to Małgorzata w „Mistrzu i Małgorzacie” (reż. W. Raźniak) oraz Matka w spektaklu „Humanka/She” (reż. J. Papis/A. Strzelecki).

Współpracuje z Teatrem Narodowym w Warszawie („Dziady” reż. E. Nekrošius), Teatrem Nowym w Poznaniu („Miłość Fedry” reż. T. Cyz) oraz Bałtyckim Teatrem Dramatycznym w Koszalinie („Edyp cię kocha” reż. C. Iber). Wystąpiła w spektaklu Teatru Telewizji „Biały dmuchawiec” w reżyserii Agaty Dyczko.

Na tarnowskiej scenie zadebiutowała rolą Małej Mi w spektaklu „Lato Muminków” w reż. Barbary Wiśniewskiej.

Ewa Jakubowicz

Absolwentka Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Za rolę Agłai Jepanczyn w „Szkicach z Dostojewskiego” w reż. Mai Komorowskiej oraz Służącej w "Tonacji Blue" w reż. Marcina Hycnara otrzymała wyróżnienie aktorskie na 32. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Była również finalistką XVII Konkursu Pamiętajmy o Osieckiej. Jest laureatką przyznawanej przez ZASP Nagrody im. Andrzeja Nardellego za najlepszy debiut aktorski w sezonie 2016/2017 za rolę Julii w spektaklu „Romeo i Julia” w reż. Marcina Hycnara w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Współpracowała z Teatrem Studio, Teatrem Wielkim, Teatrem Trzyrzecze, Teatrem Ochoty oraz z Teatrem Warsawy.

Na tarnowskiej scenie zadebiutowała rolą Shirley w spektaklu „Porachunki z katem” w reż. Marcina Hycnara.

Stefan Krzysztofiak

Absolwent Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (2016 r.). W 2015 otrzymał Nagrodę im J. Machulskiego na 33 Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi za role w spektaklach dyplomowych „Sześć portretów z mewą w tle" w reżyserii Andrzeja Domalika oraz „Poza rzeczywistością" reżyserii Wiesława Komasy.
 Gra gościnnie w Teatrze im C.K. Norwida w Jelniej Górze („Szalone nożyczki" reż. M. Sosnowski, „Ania z zielonego wzgórza" reż. A. Ozga), Teatrze Capitol w Warszawie („Alladyn" reż. T. Gawron) oraz Teatrze Narodowym w Warszawie („Kordian" reż. J. Englert).

Fabian Kocięcki

Absolwent Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (2013 r.). W czasie studiów kształcił się pod okiem takich artystów jak Anna Seniuk, Krzysztof Majchrzak, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Wojciech Pszoniak, Zbigniew Zamachowski, Jan Englert, Marcin Hycnar, Marcin Perchuć, Leszek Bzdyl. Aktor jest laureatem Nagrody im. Jana Machulskiego na XXX Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi przyznawanej dla największej indywidualności Festiwalu.

W 2014 roku nawiązał współpracę z Teatrem Polskim Arnolda Szyfmana w Warszawie, a dwa lata później ze stołecznym Teatrem Narodowym im. Wojciecha Bogusławskiego. Współpraca z obiema instytucjami trwa do dziś. Pracuje również jako aktor filmowy i dubbingowy. Jego warunki oraz umiejętności pozwalają mu mierzyć się z rolami charakterystycznymi jak i dramatycznymi. W ostatnim roku wziął udział w rosyjskiej produkcji, w reżyserii Andreya Malyukova. Premiera filmu planowana jest na jesień 2017 roku.

Filip Kowalczyk

Absolwent Wydziału Aktorskiego PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie filia we Wrocławiu. Jego role dyplomowe to Piotr Wierchowieński w "Biesach" w reżyserii Karoliny Kirsz, Konstanty Trieplew w "Mewie" w reżyserii Grzegorza Wojdona i Orlando w spektaklu "Orlando" w reżyserii Weroniki Szczawińskiej. Na ekranie zadebiutował w wieku 13 lat w filmie "Statyści" w reżyserii Michała Kwiecińskiego. Pojawił się również w serialach "Oficerowie" i "Trzeci oficer" oraz w epizodycznej roli w filmie "Miasto 44". Jest również aktorem dubbingowym.

Za Tarnowskim Teatrze – Ryszard Zaprzałka
Fot. Paweł Topolski