Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

GALA FINAŁOWA

czyli Talia – dzień 10

Po dziesięciu festiwalowych dniach - podsumowuje nasza specjalna teatralna korespondentka Katarzyna Cetera, doczekaliśmy się gali finałowej. Uświetnił ją Artur Andrus z zespołem, było zatem miło, inteligentnie – ale bardzo śmiesznie. Dotychczas gale finałowe Talii uświetniały wyszukane spektakle w gwiazdorskich obsadach, wydaje mi się jednak, że koncert z elementami stand-upu w wykonaniu charyzmatycznego, porywającego tłumy wykonawcy był pomysłem co najmniej równie trafionym, jak dobór spektakli festiwalowych.

Zanim jednak do koncertu finałowego doszło usłyszeliśmy werdykt jurorów XXI Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia. Grand Prix, czyli 15 tysięcy złotych oraz Statuetkę Talii przyznano twórcom i wykonawcom wałbrzyskiego spektaklu ZAPOLSKA SUPERSTAR (CZYLI JAK PRZEGRYWAĆ, ŻEBY WYGRAĆ) w reżyserii Agnieszki Groszyńskiej.  Dyrektor artystyczny, znany tarnowskiej publiczności. Maciej Podstawny nie dojechał do Tarnowa po odbior nagrody. Prezydent Roman Ciepiela zobowiązał się w związku z tym do wręczenia jej podczas gościnnego występu zespołu Tarnowskiego Teatru w Wałbrzychu.

 

Nagrodę publiczności zdobył mój faworyt – DO DNA, który otrzymał także od jurorów nagrodę zespołową w wysokości 5 tysięcy złotych. Nagrodę odbierała Weronika Kowalska, która otrzymała również nagrodę ZASPu „Ale Aktor!” za „najciekawszą kreację komediową XXI Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia”. W konkursie publiczności studencki spektakl wyprzedził zarówno tarnowskie „PORACHUNKI” Z KATEM jak i wałbrzyskiego laureata Grand Prix.

Jurorów w tym roku mieliśmy utytułowanych i zasłużonych. Przewodniczył tak zacnemu gronu Wojciech Malajkat, rektor warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, a wspomagali go dyrektor Teatru Ludowego i świetna reżyserka Małgorzata Bogajewska, znana aktorka teatralna, telewizyjna, radiowa i filmowa Maria Pakulnis oraz Leszek Mądzik – profesor sztuk plastycznych, założyciel Sceny Plastycznej KUL-u, reżyser, fotograf, scenograf i malarz.

Jury przyznało również trzy równorzędne nagrody aktorskie – po 2 tysiące złotych. Otrzymał je tarnowski aktor Aleksander Fiałek, (w przedstawieniu PORACHUNKI Z KATEM w reżyserii Marcina Hycnara całkiem przyzwoicie zagrał rolę Syda), Katarzyna Węglicka (w DRUGIM SPEKTAKLU Anny Karasińskiej z Teatru Polskiego w Poznaniu była rzeczywiście najlepsza) oraz Oriana Soika, aktorka Teatru Polskiego w Bielsku-Białej (to ona zagrała tytułową bohaterki w spektaklu HUMANKA w reżyserii Agaty Puszcz).

Dowodem na to, że duch w narodzie nie ginie niech będzie wyróżnienie aktorskie przyznane studentowi Akademii Teatralnej, Maciejowi Babiczowi za rolę tajemniczego i demonicznego Mooney’a zagraną w PORACHUNKACH Z KATEM. Postać zbudowana jest tak brawurowo i tak dojrzale zagrana, że każdemu studentowi takich efektów pracy życzę.

Naszej Dyrekcji gratuluję tegorocznego sukcesu, jednak życzę również trochę więcej wyobraźni podczas – jednak - uroczystej (a nie karykaturalnej, jak od kilku lat obserwujemy) chwili wręczenia nagród. Może dałoby się zdjąć krawaty i założyć muchy? Może dałoby się ceremonię pozbawić corocznego chaosu, wzajemnej nieporadności scenicznej, zasłaniania sobie wręczających i dostęp do mikrofonu, a także niemożności poradzenia sobie z ogromem bukietów i przedmiotów. Taką galę przecież można również wyreżyserować i ucywilizować  – skoro ucywilizowaliśmy już formułę festiwalu a i na poziom artystyczny prezentowanych spektakli w tym roku nie można narzekać…

Kolejny, XXII Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia 2018 już za rok. Organizatorzy już zapowiedzieli,że odbędzie się on w dniach od 20 do 30 września 2018 roku. Cóż – poczekamy.

XXI Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia 2017
dla Czytelników Tarnowskiego Kuriera Kulturalnego
relacjonowała

Katarzyna Cetera

Zdjęcia - Artur Gawle (Tarnow.pl)