Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

PwB czyli wiele hałasu o nic

czyli TALIA - część 9

„Pożar w Burdelu” (PwB) to warszawski kabaret i teatr polityczno-literacki reagujący na współczesne wydarzenia społeczne i polityczne działający  od września 2012 roku. Inicjatorami powstania zespołu byli we wrześniu 2012, reżyser i dramatopisarz Michał Walczak oraz historyk Maciej Łubieński. Zespół debiutował na deskach Klubu Komediowego Chłodna (Kamienica przy ul. Chłodnej 25 w Warszawie), gdzie rozpoczął wystawianie spektakli – kolejnych odcinków cyklu zatytułowanego zgodnie z nazwą grupy Pożar w burdelu. To spektakl tej formacji „Herosi” był zwycięzcą ubiegłorocznej TALII. Jedną z  twarzy PwB jest Andrzej Konopka - ur. w 1969 r., aktor teatrów Słowackiego w Krakowie, Nowego w Łodzi i Studio w Warszawie. Aktor filmowy i serialowy. Od kilku lat jest filarem tego kabaretu literackiego, gdzie gra Burdeltatę i jest księdzem Markiem w katolickim stand-upie "Duszpasterz hipsterów " na scenie "Dzikiej Strony Wisły". I to właśnie z tym spektaklem zawitał do Tarnowa, gdzie w formule imprezy towarzyszącej dał pokaz swojej artystycznej maestrii w przedostatnim dniu Festiwalu Komedii TALIA. Aliści cała para poszła w przysłowiowy gwizdek, bo widownia tarnowskiego teatru przyjęła rzecz raczej chłodno i z dystansem, acz z wyjątkami. Okazuje się, że beka z Kościoła to za mocne na Tarnów...

   

I to pomimo takiej medialnej reklamy:Jasna twarz polskiego Kościoła zaprasza na odlotowe nabożeństwa, wirtuozerskie kazania i efektowne nawrócenia, czyli pierwszy katolicki stand-up! Duszpasterz hipsterów odsłoni kulisy życia księdza w wielkim mieście, oprowadzi po swoim lofcie i rozwikła zagadkę tajemniczego zakonu Księży Wyklętych. Czy księdzu Markowi uda się utrzymać jedność Kościoła? Czy cud w Legnicy zostanie uznany przez Watykan?

Po tradycyjnym (zarówno dla Kościoła, jak i dla księdza Marka) powitalnym zawstydzeniu wiernych/widzów („Przyszliście na bekę z Kościoła?”, „Kiedy ostatnio byłeś u spowiedzi?”), ksiądz zaprasza do swojego „katoloftu”. Po duchową poradę wpadają tam rozmaici ludzie, między innymi poszukujący swojego miejsca między sztuką a komercyjną rozrywką aktor Andrzej Konopka, którego do występów scenicznych pchnęło m.in. słuchanie kazań wygłaszanych w rodzinnych Wyśmierzycach w powiecie białobrzeskim. W one man show „Duszpasterz Hipsterów i Księża Wyklęci” jako twarz i gwiazda Kościoła hipstersko-reformowanego doskonale naśladując kościelną emfazę, miesza, jak to w kazaniach, odniesienia do aktualnych wydarzeń i bardziej lub mniej zabawne i oryginalne komentarze dotyczące mentalności czy światopoglądu „wiernych”, tu – „elit z Wilanowa” z… jednoosobowym teatrem akcji. Bowiem w „Duszpasterzu Hipsterów i Księżach Wyklętych” ksiądz Marek otrzymuje od papieża tajną misję. Niczym Indiana Jones albo bohater powieści Dana Browna musi rozwikłać zagadkę zakonu Księży Wyklętych, zgromadzić rozrzucone po świecie i Legnicy cztery cudowne hostie. Inaczej Kościół zginie.

Pożar w Burdelu dobił niedawno do 30 premier, stworzył własne miejsce w Warszawie, wykreował własne gwiazdy. Twórcy uznali, że nadszedł czas, by każda z nich dostała własny show. A wśród premier m.in. program Dr. Janusza Faka, psychoterapeuty Warszawy (Oskar Hamerski), oraz koncert zespołu Żelazne Waginy, no i „katolicki stand-upu” Andrzeja Konopki, czyli księdza Marka, Duszpasterza Hipsterów.

Zespół wydał album z piosenkami z dziewiątego spektaklu "Gorączka powstańczej nocy" w 2014 roku i od 27 odcinka systematycznie wydaje albumy ze spektakli. Od października 2015 ma swoją siedzibę na Pradze, ale występuje także w różnych teatrach warszawskich i poza stolicą. Zespół prezentuje spektrum postaw politycznych w Polsce.  Członkowie zespołu prowadzą także programy artystyczne: Duszpasterz hipsterów i księża wyklęci, Żelazne Waginy, Miastoterapia, Baśnie z dna Wisły, Solarium. W 2016 roku artyści włączyli się w program rewitalizacji Placu Hallera wraz z radą i zarządem dzielnicy Praga-Północ w Warszawie, organizując Festiwal Magii i Ściemy oraz urodziny Dzikiej Strony Wisły.

 

Warszawa zakochała się w teatralno-kabaretowej trupie “Pożaru w burdelu”. Zachwalają ich zgodnie Marcin Meller i Ilona Klejnowska, na ich występach bywają najważniejsi krytycy teatralni i profesorowie Akademii Teatralnej, a bilety na kolejne odcinki rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. – Nawiązują do najlepszych tradycji kabaretu literackiego. To współczesny Zielony Balonik – ocenia krytyk teatralny Wiesław Kowalski.

“Są wulgarni. Nieprzyzwoici. Opowiadają niesmaczne dowcipy. Obrażają publiczność. I na dodatek nie umieją tekstu. Kto? Artyści ze spektaklu ‘Pożar w burdelu’ – pisał w październiku 2012 roku w portalu Gazeta.pl krytyk teatralny Roman Pawłowski. Były to dopiero początki istnienia tej formacji, założonej przez Michała Walczaka i Macieja Łubieńskiego i związanej z Klubem Komediowym Chłodna.

Ryszard Zaprzałka

 Zdjęcia - Paweł Topolski (Tarnow.pl)

Duszpasterz Hipsterów

reż. Michał Walczak, Dzika Strona Wisły w Warszawie

występuje - Andrzej Konopka