Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

CZY PRZEZ TĘ PRZEPAŚĆ MOŻNA PRZERZUCIĆ MOST

czyli TaLIA - część 8

Zakończyły się wczoraj zmagania konkursowe, które od ubiegłego piątku dane nam było obserwować na tarnowskiej scenie - podsumowuje Katarzyna Cetera. Gala finałowa w niedzielę, zaś dziś wieczorem jako wydarzenie towarzyszące zaprezentuje się lider formacji znanej tarnowskiej publiczności jako laureat grand prix oraz nagrody publiczności ubiegłorocznej, jubileuszowej Talii. Wystąpi przed nami Ojciec Założyciel grupy Pożar w Burdelu, Burdel-Tata, Duszpasterz Hipsterów, czyli Andrzej Konopka. Wczoraj zobaczyliśmy ostatni spektakl konkursowy tegorocznej edycji Festiwalu Komedii TALIA: ZAPOLSKA SUPERSTAR (czyli jak przegrywać, żeby wygrać) w reżyserii Anety Groszyńskiej – wspominanego wczoraj na tych łamach – Teatru Dramatycznego im.  J. Szaniawskiego w Wałbrzychu.

Obejrzeliśmy przedstawienie reprezentujące nurt szeroko pokazywany w Polsce - a rzadko na tarnowskich deskach – który na własny użytek nazywam preudobiograficznym. Wystarczy wspomnieć FACTORY 2 czy PERSONĘ - TRYPTYK/MARYLIN Krystiana Lupy, BRONIEWSKIEGO Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego z Teatru Wybrzeże, a nawet KARSKIEGO HISTORIA NIEPRAWDZIWA w reżyserii Julii Mark – to tylko kilka spektakli reprezentujących ten nurt. O sukcesie ZAPOLSKIEJ SUPERSTAR niech świadczy fakt, że przedstawienie zostało zakwalifikowane do finału 22. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

   

Aneta Groszyńska – chyba zainspirowana sukcesem swojego teatralnego, wałbrzyskiego "dziecka” zapowiedziała, że kolejne plany artystyczne wałbrzyskiego zespołu dotyczą postaci Henryka Sienkiewicza – premiera zapowiadana jest jeszcze w tym sezonie. Nasza publiczność również przyjęła spektakl ciepło, były brawa i owacje na stojąco.

 

Okazałp się, że Gabriela Zapolska jest postacią tak różnorodną i skomplikowaną, że odtwarzają ją trzy aktorki, każda ukazuje inną twarz artystki i kontrowersyjnej pisarki, skandalistki, której biografię znamy zazwyczaj szalenie pobieżnie, ze szkoły. Nie mamy świadomości, że jej dramaty stanowią kanon scenariuszy teatralnych świata, nie domyślamy się, że ta stanowcza, buntownicza kobieta przeżyła zawód miłosny, załamanie nerwowe i próbę samobójczą. Jest jednak wiele elementów, które pozwalają spojrzeć na Zapolską poza czasem i przestrzenią, bez zbędnej koturnowości i zadęcia. Kiedy można ja „odrzeć z konwencji”, pokazać jej współczesną, „bosą” wersję (albo w glanach czy szpilkach).

Czy mam Państwu wzorem André Antoine’a w brawurowym wykonaniu Piotra Mokrzyckiego powiedzieć, że to jest dobry spektakl?  - pytał w swojej recenzji z premiery przedstawienie w Wałbrzychu Henryk Mazurkiewicz - Tak, proszę Państwa, ZAPOLSKA SUPERSTAR w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu jest dobrym spektaklem. Kiedy podczas premiery przerywano go oklaskami, byłem jednym z pierwszych, którzy zaczynali uderzać w dłonie. Bo się bawiłem i, co najważniejsze, wcale się tego nie wstydziłem. Ostatnio samo to już można uznać za zwycięstwo.

Klaskałam i ja. I też uważam, że całkiem to niezły spektakl – głównie dlatego, że opiera się na odkrywaniu Zapolskiej z jej listów i osobistych notatek. Mam nadzieję, że zdołamy zdjąć koturny teatralnym postaciom również w tarnowskim teatrze – czego sobie, Państwu i Marcinowi Hycnarowi serdecznie życzymy.

Katarzyna Cetera

Zdjęcia - Paweł Topolski (tarnow.pl)

ZAPOLSKA SUPERSTAR (czyli jak przegrywać, żeby wygrać)

reżyseria: Aneta Groszyńska
tekst i dramaturgia: Jan Czapliński
scenografia i kostiumy: Tomasz Walesiak
muzyka: Marcin Liweń
choreografia: Katarzyna Zielonka
inspicjent: Iwona Skiba

Obsada:
Sara Celler-Jezierska,
Irena Sierakowska
Joanna Łaganowska,
Rafał Kosowski,
Piotr Mokrzycki,
Filip Perkowski

Premiera 16 października 2015r.
Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu