Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

"Fahrenheit 451"

To już w najbliższy piątek, 7 lipca, przed mieszkańcami naszego miasta wystąpią uczestnicy jubileuszowej edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych "Ulica". Tarnów odwiedzą między innymi artyści z Chile i Francji. Spektakle rozpoczną się o godz. 16:00 na Rynku i Placu Sobieskiego. "Ulica" to festiwal organizowany w Krakowie przez Teatr KTO obchodzący właśnie okrągły jubielusz 40 lecia swojej działalności, którego dyrektorem jest od początku Jerzy Zoń. Przegląd jest jednym z najstarszych tego typu festiwali w Europie Środkowej, odbywa się nieprzerwanie od 1988. Co roku festiwalowi przyświeca jakaś myśl przewodnia. Tym razem będzie to obraz życia ludzi, którym zabroniono czytania książek wykreowany w powieści Raya Bradburego „Fahrenheit 451”. Warto przypomnieć, że jednym z prekursorów tej formy teatru jest działający od 35 lat tarnowski Teatr Nie Teraz, pamiętany z licznych w latach 90-tych ub. wieku tego typu akcji, m.in. na ul. Wałowej. Będzie się działo! Obecnie bardzo aktywnie w te uliczne projekty włącza się znana krakowsko-tarnowska Fundacja "i KROPKA"  ze swoim familijnym spektaklem pt."Ptaki-Dziwaki" i projektem MAŁE SZCZĘŚCIE - warsztatami dla dzieci i młodzieży (szczegóły poniżej).

"Fahrenheit 451"  to wizja przerażającego świata przyszłości, w którym dokonuje się ostateczny cywilizacyjny i kulturowy przełom. To świat, w którym zakazana jest wszelka literatura, sztuka i filozofia, a wszelkie indywidualne, wolne i wyzwolone myślenie, odczuwanie i poznawanie jest eliminowane. Świat, w którym pali się ocalałe jeszcze nieliczne książki, będące realnym i symbolicznym skarbcem ludzkiej wiedzy, mądrości i wolności. To świat „zniewolonych umysłów”, dusz i serc. Większość przedstawień zaproszonych do tegorocznej edycji festiwalu będzie mocnym, wyrazistym ostrzeżeniem przed takim światem, przed zagrożeniami takiej cywilizacji.

Festiwal odbędzie się w czterech miastach: Krakowie, Tarnowie, Alwerni i Oświęcimiu. Widzowie zobaczą w sumie ponad 200 wykonawców, którzy wezmą udział w ponad 80 wydarzeniach artystycznych. Spektakle kierowane są zarówno do widzów dorosłych, jak i do młodszej publiczności.

W Tarnowie sceną dla aktorów stanie się Rynek i Plac Sobieskiego. Tarnowską odsłonę festiwalu rozpocznie spektakl „Les Tonys” w wykonaniu teatru Compagnie Albedo z Francji o godz. 16:00 na Rynku. Zespół to założona w 1994 roku francuska grupa teatralna, która regularnie podróżuje, prezentując swoje spektakle podczas największych wydarzeń teatralnych świata. Liczba jego występów przekroczyła już 2000!

Godzinę później także na Rynku zobaczymy grupę FrutillasConCrema z Chile z przedstawieniem „Petit”. Zespół „Cia.FrutillasConCrema” powstał w 2004 roku w Santiago w Chile. Jego pragnieniem było od początku prezentowanie spektakli na całym świecie, stąd jego hasło przewodnie: „Odyseja dla przyjemności rozśmieszania ludzi”. Zespół wziął udział w ponad stu festiwalach teatralnych w dwudziestu ośmiu krajach Ameryki, Europy i Azji. Lider grupy - Claudio Martinez jest chilijskim artystą, klaunem, błaznem, mimem, żonglerem i linoskoczkiem. Stworzył on liczne spektakle jednoosobowe dla szerokiej publiczności w każdym wieku. Bez trudu pokonuje barierę językową, ponieważ komunikuje się z widzami językiem ciała, humoru i radości bycia razem.

Kolejno przed Ratuszem o godz. 18: 00 wystąpi Teatr Pinezka ze swoja interpretacją „Pana Twardowskiego”. Teatr Przemysława Grządzieli bawi ludzi na ulicach, placach i scenach całego świata od 1980 roku. Jego spektakle to mieszanka wybuchowa klaunady, teatru lalek i improwizacji. Występował na festiwalach teatralnych, m.in.: w Jordanii, Egipcie, Japonii, Tunezji, Chinach, Ekwadorze, Meksyku, USA, Palestynie i prawie wszystkich krajach Europy.

Na zakończenie tarnowskiego popołudnia z teatrami ulicy o godz. 19:00 na Rynku i pl. Sobieskiego widzowie spotkają się z wędrującym spektaklem „Peregrinus” w wykonaniu aktorów teatru KTO.

Teatr KTO powstał w 1977 roku, a swoją działalność zainaugurował spektaklem „Ogród rozkoszy”. Pierwszych dziesięć zamkniętych pokazów obejrzało kilkuset widzów; po ocenzurowaniu ponad rok później – niemal 3 tysiące w Krakowie i różnych miastach Polski. Teatr gościł w blisko 250 miastach w ponad 40 krajach na 5 kontynentach. Podczas ponad 200 zagranicznych podróży Teatr KTO odwiedził Kolumbię, Meksyk, Brazylię, Kostarykę, Tunezję, Iran, USA, Koreę Południową i niemal wszystkie kraje Europy. Brał udział w prestiżowych festiwalach, m.in. w Seulu, Bogocie, Nowym Jorku, Sankt Petersburgu, Berlinie, Wiedniu, Pradze, Tiranie, Edynburgu, Mińsku i Kijowie. Teatr KTO jest organizatorem trzydziestu edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych w Krakowie, a także realizatorem krakowskich projektów artystycznych – Noc Teatrów (11 edycji w latach 2007-2017) i Noc Poezji (5 edycji w latach 2011-2015).

Szanowni Państwo

ZAPRASZAMY NA 30. JUBILEUSZOWY MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL TEATRÓW ULICZNYCH DO KRAKOWA, gdzie gramy codziennie  nasz familijny spektakl pt."Ptaki-Dziwaki"(6,7,8,9 lipca na Placu Szczepańskim)

oraz do Tarnowa, gdzie niektóre festiwalowe spektakle uliczne wystąpią w dniu 7 lipca, a poprzedzi to wydarzenie nasze MAŁE SZCZĘŚCIE - warsztaty dla dzieci i młodzieży.

Ta tarnowska edycja jest początkiem nowego projektu - Festiwalu Teatrów Ulicznych w Tarnowie połączonego z warsztatami, wydarzeniami i animacjami naszej Fundacji w przyszłości już w obszernej , bogatej formule. Teraz skromnie zaczynamy, ale z satysfakcją wielką, że już za kilka dni będzie ciekawie, radośnie i pięknie - takie Male Szczęście na początek lata. I wszystko bezpłatnie! dzięki zaangażowaniu Wydziału Kultury Urzędu Miasta Tarnowa oraz tarnowskiego MPEC-u Partnera Fundacji i Kropka.

Zapraszamy serdecznie !!!

Grażyna Nowak
i
Fundacja i KROPKA

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Źródło: tarnow.pl oraz Fundacja "i KROPKA"