Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Mała Talia z remontem w tle

Te dwa tematy zdominowały ostatnią (wtorek, 30 maj 2017) konferencję prasową w tarnowskim teatrze, zwołaną tym razem na teatralnym podwórku, której niebanalną scenografię stanowił mocno zdewastowany budynek teatralnego zaplecza i "plenerowy" skład dekoracji. Budynek mieszczący pracownie teatralne /stolarnię, malarnię, kostiumerię i magazyny zbudowano w 1972 roku, tuż po objęciu dyrekcji Solskiego przez Ryszarda Smożewskiego. Adaptowano go z typowego projektu budynku mieszkalnego z wielkiej płyty i przez lata zapominano o nim podczas kolejnych modernizacji głownego budynku teatru. Czas zatrzymał sie tam na latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku /maszyny, urządzenia, technologie/ i teraz po tym skansenie można tylko oprowadzać wycieczki. O cakowitej degrengoladzie tego miejsca najlepiej świadczy fakt, że kiedyś na zapleczu pracowało ponad 30 osób /stolarze, tapicerzy, szewcy, butaforzy, krawcy, perukarze, modniarki, elektrycy, akustycy - teraz zostało tam jeno...4! I teraz w ten rozpadający się interes postnowiono wpompować około sześciu milionów złotych, gruntownie go przebudowywując. Połowę tej kwoty teatr uzyskał w formie dofinansowania, o pozostałą część zwróci się do miasta. Inwestycja ma się rozpocząć w czasie wakacji, a prace zakończą się prawdopodobnie jesienią przyszłego roku. Generalny remont zaplecza mocno skomplikuje bieżącą pracę teatru, czego doświadczy m.in. właśnie rozpoczynająca się Mała Talia. To po raz dziewiąty tarnowski teatr jest gospodarzem Festiwalu Spektakli dla Dzieci „Mała Talia”. Impreza rozpoczyna się 1 czerwca premierą bajki „Lato muminków”, na podstawie Tove Jansson w reżyserii Barbary Wiśniewskiej. Najmłodsza widownia obejrzy nie tylko spektakle ale weźmie też udział w warsztatach i grze miejskiej. Na niektóre wydarzenia teatr zaprasza dzieci wspólnie z rodzicami.

Muminki (szw. Mumintroll, fiń. Muumi) – fikcyjne istoty o antropomorficznej budowie ciała (nieco podobne do hipopotamów, ale dwunożne), zamieszkujące pewną dolinę gdzieś w Finlandii, bohaterowie cyklu dziewięciu książek i dwudziestu dwóch komiksów fińskiej (piszącej po szwedzku) pisarki Tove Jansson, oraz pięćdziesięciu dwóch komiksów brata Tove Larsa Janssona. Są one odmianą trolli[1]. Pierwsza książka o Muminkach, Małe trolle i duża powódź, została opublikowana przez Tove Jansson w 1945 (pierwsza wersja powstała już zimą 1939 roku), a pierwszy komiks Mumintrollet och jordens undergång zaczął ukazywać się w częściach w 1947 roku w fińsko-szwedzkiej lewicowej gazecie Ny tid.

Wszystkie książki o Muminkach odniosły sukces: zostały przełożone na ponad trzydzieści języków. Muminki doczekały się też swojej wersji teatralnej, filmowej (między innymi serial zrealizowany w Polsce w Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for), radiowej, telewizyjnej i komiksowej. Świat, w którym żyją Muminki, pełen jest rozmaitych stworzeń – żyją w nim Paszczaki, Hatifnatowie, Mimble – każde z nich ma swój punkt widzenia na świat, swój charakter i temperament.

W Tampere, trzecim co do wielkości fińskim mieście, mieści się Muzeum „Dolina Muminków”. Natomiast w Naantali, miejscowości położonej niedaleko Turku, powstał park rozrywki "Dolina Muminków".

Tegoroczna, dziewiąta edycja Festiwalu Spektakli dla Dzieci „Mała Talia” koncentruje się na premierze bajki „Lato muminków”, na podstawie Tove Jansson, skupia się także wokół miasta Tarnowa. Festiwal jest dedykowany różnym grupom wiekowym, rozpoczynając od kilkumiesięcznych pociech i ich mam.

- Dzień Dziecka, 1 czerwca, to oficjalne rozpoczęcie Festiwalu, z premierą spektaklu „Lato Muminków" w roli głównej. Cieszymy się że po raz kolejny możemy zaprosić zarówno tych najmłodszych jak  i dorosłych widzów, na to szczególne wydarzenie, którego początki sięgają 2009 roku - mówi Rafał Balawejder, dyrektor naczelny tarnowskiego teatru.

W „Lecie Muminków” główni bohaterowie przenoszą się z objętej powodzią Doliny Muminków do przepływającego obok teatru. Jak napisała Tove Jansson, twórczyni sympatycznych postaci: - Teatr jest najważniejszą rzeczą na świecie, gdyż tam pokazuje się ludziom, jakimi mogliby być, jakimi pragnęliby być, choć nie mają na to odwagi, i jakimi są.

Gdy emocje po premierowych zmaganiach nieco opadną, do głosu dojdą wolontariusze, którzy przeprowadzą dla dzieci grę miejską „Bajkowy Tarnów”. Za udział w tej zabawie każdy uczestnik otrzyma teatralną niespodziankę.

Stowarzyszenie Tuptusie zaprezentuje z kolei spektakl historyczny „4,5,6... Widzą cię!", inspirowany wydarzeniami, które miały miejsce w Tarnowie w latach czterdziestych, pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku.

W czerwcu, w międzynarodowej obsadzie, wystawione zostanie przedstawienie dla najmłodszych, inspirowane norweską legendą „Wyspa ptaków”. Rodzice ptaków, mama i tata, trafiają na małą bezludną wyspę w Norwegi. Czy zdołają zbudować dom i wychować dziecko, uniknąć niebezpieczeństw, które im grożą, okaże się 2 czerwca.

W programie tegorocznej „Małej Talii” znajduje się także szereg zajęć i warsztatów o różnorodnej tematyce.

3 czerwca, Dorota Bałuszyńska-Srebro, zajmująca się twórczością literacką dla dzieci i młodzieży, autorka m.in. książki „Ostatni rycerz”, której akcja rozgrywa się w Tarnowie, poprowadzi „Warsztaty reżyserskie. Legenda w teatrze", dla nauczycieli, wychowawców, działaczy i twórców kultury.

Nastęnego dnia odbędą się, dla młodzieży od 14 roku życia, warsztaty aktorskie „Zakosztuj Teatru" z Matyldą Baczyńską, aktorką Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie.

Z kolei, Mariusz Szaforz poprowadzi zajęcia „Bawmy się w teatr” dla dzieci w wieku  od 8 do 12 lat. Podczas zajęć powstaną scenki dialogowe i improwizacje teatralne. - Efektom tej twórczej pracy w grupach przyglądać się będą mogli rodzice, których serdecznie zapraszam na pół godziny przed zakończeniem naszej zabawy – zachęca Mariusz Szaforz.

Organizatorzy proponują także interesujące zajęcia dla najmłodszych. W ramach projektu MAMMOVO „Teatralna strefa dziecka” rodzice wraz z dziećmi będą mogli zetknąć się z fascynującymi zabawami dotykowymi, pobawić się muzyką, zrelaksować przy bajkoterapii. - Będą to działania łączące elementy zajęć i zabaw ruchowych, teatralnych, plastycznych. Dla rodzica będzie to szansa na poznanie nowych form wspólnego spędzania czasu, umocnienie więzi z dzieckiem oraz poszerzenie horyzontów całej rodziny, poprzez otwarcie się na odkrywanie i przeżywanie kultury i sztuki w nieszablonowy sposób – rekomenduje projekt Iwona Wróbel-Przebięda, pedagog, założycielka Stowarzyszenia „Mamy Tarnów”.

- W pierwszy weekend festiwalu proponujemy także grę miejską „Baśniowy Tarnów” przygotowaną z myślą o dzieciach w wieku przedszkolnym i szkolnym. Dla tych, którzy zmierzą się z zadaniami dotyczącymi znanych bajek, przygotowaliśmy upominki. Do wspólnej zabawy, połączonej ze spacerem po centrum Tarnowa, zachęcamy rodziny a także grupy składające się z dzieciaków i pełnoletniego opiekuna - mówi Karolina Białas, z Działu Promocji i Organizacji Widowni Solskiego.

Trwają zapisy na festiwalowe warsztaty. Polecamy "Warsztaty reżyserskie. Legenda w teatrze" dla osób dorosłych, w szczególności dla opiekunów grup teatralnych. Odbędą się one 3 czerwca, a poprowadzi je Dorota Bałuszyńska – Srebro zajmująca się twórczością literacką dla dzieci i młodzieży, autorka m. in. książki „Ostatni rycerz”, której akcja rozgrywa się w Tarnowie.

Po raz pierwszy, w programie Małej Talii, znalazła się propozycja dla mam i niemowlaków, zawierająca elementy plastyki sensorycznej, muzykę i aktywności poruszające wszystkie zmysły. Zajęcia z Iwoną Wróbel - Przebiędą, pedagog, założycielką Stowarzyszenia "Mamy Tarnów” będą miały miejsce 6 i 7 czerwca.

W wyniku dwóch procedur konkursowych projekt przebudowy budynków gospodarczych znajdujących się na zapleczu teatru uzyskał ponad trzy miliony złotych. Dwa pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego, a 1,3 mln zł. pochodzi z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promesa 2017”. – To bardzo dobra wiadomość dla teatru. Istniejące zaplecze ma blisko pół wieku i nie było w tym czasie remontowane – mówi Rafał Balawejder, dyrektor tarnowskiego teatru.  Obecny stan budynków technicznych jest nienajlepszy. Dach regularnie przemarza, co powoduje dużą wilgotność powietrza i negatywnie wpływa na kostiumy oraz scenografię. Kilka lat temu doszło do zalania magazynu z kostiumami. Od dawna przygotowywaliśmy ten projekt. Tworzona była koncepcja, projekt budowlany, a teraz w końcu udało się uzyskać dofinansowanie.

W zapleczu znajdzie się sala prób, której do tej pory nie było w teatrze. Zostaną wyremontowane i wyposażone w nowy sprzęt pracownie teatralne: stolarska, plastyczna i krawiecka. Obecny garaż, znajdujący się z tyłu budynku, zostanie wyburzony, a w jego miejscu powstanie nowoczesny magazyn o powierzchni 250 m ², gdzie na dwóch poziomach będą składowane dekoracje ze spektakli. Pojawi się przenośnik taśmowy, ułatwiający szybką zmianę dekoracji. Dla lepszej komunikacji wybudowana zostanie nowa klatka schodowa i zamontowana zostanie winda, z której będą mogły korzystać osoby niepełnosprawne.

Dodatkowo, na istniejącym budynku zaplecza, zostanie dobudowana dodatkowa kondygnacja, gdzie powstanie pięć pokoi gościnnych. Twórcy przebywający w Tarnowie będą mogli zatrzymać się tam w czasie pracy przy spektaklach. Na dachu budynku zostanie zaaranżowany teren zielony. Będzie to pierwsze tego typu miejsce w Tarnowie.

Do budynku zaplecza zostanie dobudowana jeszcze jedna kondygnacja, na której znajdzie się pięć pokoi dla gości, a także klatka schodowa i winda.

Dobudowana część zostanie przykryta innowacyjnym dachem – mówi dyrektor naczelny teatru Rafał Balawejder. – Przy pokojach gościnnych powstanie pierwszy zielony dach. Wydaje mi się, że będzie to pierwszy dach w przestrzeni instytucjonalnej. Chcemy, żeby osoby, które spędzają czas w nieprzyjaznych warunkach, bez światła, mogły korzystać z terenów zielonych, więc ich namiastką będzie ten zielony dach.

Od kilku lat przygotowywaliśmy projekt przebudowy zaplecza. Jeśli nic się nie wydarzy, to niebawem rozpoczną się prace – uzupełnia dyrektor teatru. – Będziemy teraz przygotowywać dokumentację przetargową i w praktyce po tym, jak dostaniemy pieniądze, w ciągu kilku dni ogłosimy przetarg. Potem pozostaje już tylko kwestia rozstrzygnięcia przetargu. Myślę, że w wakacje będzie już tutaj regularny prac budowy – dodaje.


Realizacja projektu umożliwi dostosowanie całego zaplecza technicznego do obowiązujących przepisów budowlanych oraz BHP. Teren zaplecza zostanie na nowo wybrukowany i pojawią się miejsca parkingowe, w tym dla osób niepełnosprawnych. Całość prac budowlanych, wykończeniowych i wyposażenie nowego obiektu potrwa do połowy 2018 roku.

Poniżej historia tego ambitnego projektu:

1972 rok - rozbudowa zaplecza teatralnego

2012 rok – decyzja o modernizacji zaplecza

2013 rok – przygotowanie koncepcji i projektu przebudowy

W 2015 roku - Komisja Kultury podjęła uchwałę popierającą konieczność remontu zaplecza teatru

W 2016 roku – Komisja Rewizyjna przy Radzie Miasta wskazała na konieczność wygospodarowania środków na remont zaplecza

2016 rok – złożenie wniosków o dofinansowanie: do MKiDN oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego

W 2017 roku:

- otrzymaliśmy dofinasowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 1 309 090,93 zł w ramach programu PROMESA Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

- otrzymaliśmy dofinasowanie w wysokości 1 999 999,96 zł w ramach Działania 6.1 Rozwój dziedzictwa kulturowego i naturalnego, Poddziałanie 6.1.3 Rozwój instytucji kultury oraz udostępnianie dziedzictwa kulturowego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Przygotował - Ryszard Zaprzałka

Zdjęcia - teatr.tarnow.pl - fb /Paweł Topolski