Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Talia na dachu

czyli komedia omyłek

Jak wiele innych nieprzewidzianych wydarzeń w 2020 roku, także inny przebieg będzie miał XXIV Festiwal Komedii TALIA. Organizatorzy zrezygnowali z zapraszania zespołów teatralnych z całego kraju a w to miejsce pojawią się tylko i wyłącznie własne spektakle Solskiego. Nie będzie także jury a nagrodę przyznają w tym roku widzowie, będzie jednak uroczysty finał i „Niespodzianka” z Warszawy.Podczas dzisiejszej konferencji prasowej (środa 30 wrzesień) dyrektor artystyczna Matylda Baczyńska przedstawiła 4 premierowe tytuły nowego sezonu 2020/2021. Z kolei dyrektor naczelny Rafał Balawejder zapowiedział tegoroczny Festiwal Komedii Talia, który w zmienionej formule odbędzie się od 5 do 29 listopada. Opowiedział także o projekcie "Tarnów A.D. MMXX - ver. 2.020" w ramach programu Kultura w sieci. Przysłuchując się dzisiejszej  konferencji na dachu teatru, można było odnieść wrażenie, że znajdujemy się w jakimś matrixie, że rozmowa tyczy imprezy, której tak naprawdę nie będzie...  I tylko pieniądze będące w grze są prawdziwe.

Czytaj więcej...

Tomasz A. Żak: Kultura albo śmierć

Moje, trwające od lat oczekiwanie - dywaguje znany reżyser i publicysta, twórca Teatru Nie Teraz, że ludzie definiujący się, jako prawica, jako patrioci, w końcu zrozumieją istotę kultury i sztuki w kreacji narodowego interesu Ojczyzny, czasami może wyglądać na obsesję. Nie jest nią jednak i to na pewno. Tak jak szaleństwem nie jest - tu odwołam się do skojarzeń najprostszych - oczekiwanie, że rządzący zapewnią ludziom możliwość pracy i godziwej płacy we własnym kraju czy prowadzić będą taką politykę międzynarodową, która uchroni państwo przed wojną, a już na pewno przed wojną, którą mielibyśmy przegrać.

Czytaj więcej...

TARNÓW I OKOLICE: MAYDAY

czyli
OTWARCIE SEZONU W TARNOWSKIM TEATRZE

67. Sezon artystyczny w Tarnowskim Teatrze im. Ludwika Solskiego - relacjonuje Katarzyna Cetera, rozpoczął się 12 września br. Tego dnia odbyła się premiera słynnej farsy pt. MAYDAY (RUN FOR YOUR WIFE) napisanej przez brytyjskiego mistrza farsy, Raya Conneya. Scenariusz ten, w przekładzie Elżbiety Woźniak, zaadaptował na tarnowską scenę Tadeusz łomnicki, krakowski aktor i reżyser od ćwierć wieku związany z Teatrem Ludowym. On też wyreżyserował ten „spektakl otwarcia”.

Czytaj więcej...

Jutro premiera...

Najnowszej produkcji tarnowskiego teatru –  farsy „Mayday”, otwierająca nowy 67 sezon artystyczny, a pierwszy nowej dyrektor artystycznej Matyldy Baczyńskiej. Ten komediowy hit wszech czasów autorstwa Raya Cooneya, jaki jutro 12 września o godz. 19 zobaczymy na deskach Solskiego, był już wystawiany  25 lat temu, w 1995 r. w reżyserii Wojciecha Pokory i cieszył się ogromnym powodzeniem.  Mój Boże, jak ten czas leci - toż przecież pracowałem przy tym spektaklu i mam nawet w swoim archiwum jego program z podziękowaniem i autografem mistrza Pokory! Najnowszy spektakl reżyseruje Tadeusz Łomnicki, twórca między innymi "Aktu równoległego" nagrodzonego Grand Prix na ubiegłorocznym Festiwalu Komedii Talia (ciekawe, czy tegoroczny się odbędzie?).  W spektaklu na scenie zobaczymy: Matyldę Baczyńską, Monikę Wentę, Macieja Babicza, Aleksandra Fiałka, Piotra Hudziaka, Filipa Kowalczyka, Jerzego Pala i Kamila Urbana. A dlaczego taki tytuł? Mayday - odpowiada dyr. Rafał Balawejderbo ten sezon ma być poświęcony pamięci Edwarda Żentary, a on miał pomysł na tę premierę, niestety jemu się nie udało, a my postanowiliśmy wspomnieć jego osobę w ten sposób. To farsa grywana na całym świecie od Londynu po Tokio. I chyba dobrze się stało, że w tak trudnych dla artystów, i nie tylko, czasach - na przekór ograniczeniom epidemiologicznym, tarnowski teatr proponuje swoim widzom taką śmiechoterapię...  Ps. Wkrótce recenzja naszej teatralnej korespondentki Katarzyny Cetery.

Czytaj więcej...