Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

TARNÓW I OKOLICE: TALIA 2021

CZYLI ĆWIERĆWIECZE KOMEDII W TARNOWIE 

Już w najbliższy piątek - zapowiada nasza specjalna korespondentka Katarzyna Cetera, rozpocznie się w Tarnowie jubileuszowa XXV edycja Festiwalu Komedii TALIA. Apetyty rosną - zwłaszcza że ubiegłoroczna, pandemiczna edycja zorganizowana została tak, jakby jej nie było. TALIA w tym roku ma potrwać od 17 do 25 września, obejmować osiem pokazów konkursowych i dwa spektakle towarzyszące. W programie ma się znaleźć także koncert oraz wystawa fotografii dokumentującej wszystkie edycje festiwalu.

Czytaj więcej...

PO SĄSIEDZKU: SPOTKANIE SZTUK PONOWNIE W RZESZOWIE

czyli
 TRANS/MISJE – TRÓJMORZE

Przez dwa kolejne weekendy, pomiędzy 20-29 sierpnia w Rzeszowie odbywać się będzie - zapowiada nasza specjalna korespondentka Katarzyna Cetera, Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE. Do udziału w wydarzeniu zaproszono instytucje kultury i artystów z 12 państw zrzeszonych w gospodarczo-politycznej inicjatywie Trójmorza. W programie Festiwalu znalazły się spektakle, koncerty, wystawy i spotkania z artystami, stanowiąc niewątpliwie ciekawą propozycję na spędzenie wakacji w mieście. Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie już po raz czwarty umożliwia mieszkańcom miasta i gościom zapoznanie się z dorobkiem kulturowym innych państw, tym razem przedstawicieli Polski, Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier.

Czytaj więcej...

"STRAMER"

czyli uwikłani w historię i...wpuszczeni w maliny
 
To tytuł wydanej w 2019 roku powieści Mikołaja Łozińskiego, która  właśnie została przeniesiona na scenę. Saga tarnowskiej rodziny żydowskiej, przed wojną mieszkająca przy ul. Goldhammera 20 zainspirowała Marcina Hycnara, który ze swoimi studentami IV roku warszawskiej Akademii Teatralnej przygotował spektakl dyplomowy na jej podstawie. Przedstawienie zostało zrealizowane z dużym rozmachem. Gra w nim aż 24 osoby. Dodatkowym atutem jest muzyka prezentowana na żywo i bardzo bogata inscenizacja. Reżyser jako rodowity tarnowianin (grał w "Tuptusiach", dyrektorował w Solskim), liczy że w ten sposób zostanie wypromowane w świecie sztuki jego rodzinne miasto. – Myślę, że nieczęsto zdarza się, by opowieść o naszym mieście funkcjonowała na afiszu jakiegoś innego teatru w kraju. Myślę, że warto ten fakt podkreślać, że Tarnów ma w sobie coś z „genius loci” – zauważa.– Nie ukrywam, że moim marzeniem byłaby prezentacja spektaklu w Tarnowie – myślę, że nie można takiej okazji zmarnować, spróbuję na własną rękę „polobbować” w tej sprawie – konkluduje. Jak na razie zaproszenia ze strony tarnowskiego teatru i włodarzy miasta brak...  
 

PO SĄSIEDZKU: HIOB 51

czyli
PREMIERA W RZESZOWIE

Nie tak dawno, bo 29 maja 2021 r, w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie - sprawozdaje nasza teatralna recenzentka Katarzyna Cetera, odbyła się premiera najnowszego spektaklu w reżyserii Jana Nowary. HIOB’51. Dzieło traktuje o losach Łukasza Cieplińskiego – Żołnierza Wyklętego, bohatera Podkarpacia. Przybliża postać, opowiada jego życiu, młodości, wojennym bohaterstwie, niezłomności i śmierci. Przedstawienie opowiada nie tylko o losach Łukasza Cieplińskiego i jego podkomendnych, ale także wszystkich Polaków - całego „wyklętego” pokolenia, które podjęło nierówną walkę z bolszewizmem. Pierwotnie zamierzano przygotować premierę sztuki na 1 marca 2021 r – dokładnie w 70. rocznicę zamordowania członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość na czele z Łukaszem Cieplińskim. Niestety – pandemiczne warunki pokrzyżowały wszystkie podobne zamiary, spektakl mógł się odbyć w pierwszym możliwym terminie, czyli 29 maja.

Czytaj więcej...