Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Idą zmiany w Instytucie Teatralnym!

Czy polska kultura zostanie wyrwana z łap barbarzyńców?

Nie dajmy się zwieść kanikule - dywaguje twórca Teatru Nie Teraz Tomasz A. Żak, znany rezyser i ceniony publicysta To wcale nie jest okres nic niedziania się. Właśnie Biuro Prasowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiedziało, że w najbliższym czasie ogłosi konkurs na stanowisko dyrektora Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. Kadencja obecnego dyrektora, pani Doroty Buchwald, upływa z końcem tego roku. Pozostaje mieć nadzieję, że tym razem finałem nie będzie to, co zdarzyło się w roku ubiegłym w efekcie konkursu dyrektorskiego w Narodowym Teatrze Starym w Krakowie. Tym bardziej, że Instytut może mieć i ma ogromny wpływ na teatr w Polsce i zdaje się być kluczową instytucją państwową dla uwolnienia Melpomeny z łap barbarzyńców. Kilka miesięcy temu wyraziłem opinię, że o takie właśnie zmiany w działaniach „dobrej zmiany” powinniśmy się wręcz modlić, bo „100-lecie odzyskania Niepodległości aż się prosi, aby ktoś (cała dywizja Ktosiów) w interesie Polski wyczyścił tę kulturalną stajnię Augiasza”. W kontekście wyborów samorządowych przypominałem, że najważniejszą bronią „totalnej opozycji” jest kultura, a przede wszystkim teatr. I oczywistym jest, że „lewica, wraz ze swymi zagranicznymi sponsorami i sojusznikami nie odpuści, a jej ewentualne zwycięstwo samorządowe, a w perspektywie parlamentarne, to ostateczny wyrok na Polskę i na naszą kulturę”.

Czytaj więcej...

„Wiatr od Wschodu”

Onegdaj,  w piątek i sobotę, 6 – 7 lipca  tarnowskim rynkiem zawładnęły teatry uliczne z Chile, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Izraela, Korei Południowej i Ukrainy. A wszystko to działo się w ramach  31. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych. „Ulica” to jedno z najstarszych w tej części Europy wydarzeń, poświęconych światowemu teatrowi plenerowemu. Festiwal, organizowany przez Teatr KTO z Krakowa, odbywa się od 1988 roku, a rok temu po raz pierwszy gościł także w Tarnowie. Każdej edycji festiwalu towarzyszy przesłanie. W tym roku to hasło „Wiatr od Wschodu”, bo celem organizatorów jest pokazanie teatrów ulicznych i plenerowych, tworzących swoje spektakle na Wschód od Europy. Sądząc po frekwencji, to był prawdziwie rodzinny weekend – kolorowy i roztańczony, integrujący i edukujący. Brawa dla organizatorów!

Czytaj więcej...

OSOBLIWE DZIADY I ROK PRAW KOBIET

Czyli „Heroiny” w Teatrze Solskiego

„Ciemno wszędzie, głucho wszędzie,
Co to będzie, co to będzie?”
 Dziady, Cz. II Autor: Adam Mickiewicz

„Heroiny” są ostatnią premierą w tarnowskim teatrze przed wakacjami - posumowuje tarnowska poetka i nasza stała wspólpracowniczka Justyna Babiarz. To ostatnia sztuka przedstawiana w sezonie, którego hasło przewodnie – Kobiety o kobietach – zostało w zeszłym roku wyznaczone jako tematyczny kierunek przez dyrektora artystycznego Teatru im. L. Solskiego – Marcina Hycnara. Prapremiera spektaklu odbyła się 17 czerwca 2018 r. Miałam przyjemność obejrzeć inscenizację w trakcie Zdearzeń, w piątek 22 czerwca. Chętnych na spotkanie z naszymi narodowymi bohaterkami w ich nowych odsłonach nie brakowało. Dzięki temu Mała Sala pękała w szwach. Niniejsze przedstawienie, spektakl muzyczny i tragikomedia w jednym, zostało stworzona z okazji stulecia nadania w naszym kraju kobietom praw wyborczych. Ponadto powstało ono dla tarnowskiego teatru na podsumowanie sezonu 2017/2018 i faktycznie okazało się być mocnym jego akcentem.

Czytaj więcej...

„Koniec świata” w Opolu

To kolejny artystyczny przystanek znanego i docenianego w całej Polsce, jeno nie u siebie w Tarnowie, Teatru Nie Teraz. Graliśmy tam, w auli Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego, w niedzielę 27 maja, przy wypełnionej sali i z owacją na stojąco. Podobnie było także 14 czerwca w Świdniku /Lublina i dzień później w Radomiu oraz 18 i 19 czerwca we Wrocławiu, gdzie prezentowaliśmy zbliżającą się do setki odsłon, „Balladę o Wołyniu”. A już we wtorek 3 lipca wyjeżdżamy z tym spektaklem do Konina, Bytomia i Częstochowy. W kończącym się sezonie graliśmy jeszcze nasze spektakle w Tuchowie, Krakowie, Warszawie, Tarnowie, w Wołowie i Lubiążu na Dolnym ŚląskuZaś nowy sezon rozpoczniemy  „Wyklętymi” 26 sierpnia  na zamku w Gołubiu, skąd pojedziemy do Gdańska, gdzie 28 sierpnia zagramy Teatrze Wybrzeże ten jakże ważny spektakl na obchodach 100-lecia odzyskania niepodległości /w rocznicę śmierci Inki/.  Dobrym przykładem udanego sezonu TNT była recenzja „Końca świata” pióra Wacława  Grzybowskiego na opolskim portalu: szkołanawigatorów.pl - „ O wierze, pierwszych krokach i ostatnich ludziach, czyli Tomasza Antoniego Żaka „Koniec świata. Dramat, który nie ma końca" w realizacji Teatru Nie Teraz  z Tarnowa – opowieść doskonała.”

Czytaj więcej...

 sukienki midi