Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Kogo obchodzi kultura?

Do teatru chodzi garstka – nie więcej niż pięć procent – społeczeństwa. Twórcy i widzowie nie blokują ministerstw ani ulic w centrum Warszawy, nie palą opon na ulicach. Protesty, które podejmują ludzie kultury (ci „kulturalni”, ale także i ci, którzy będą bardziej zdesperowani niż powściągliwi), nie budzą ogólnokrajowych emocji. To twórcy – nie górnicy, rolnicy czy pielęgniarki. Co da nagłośnienie ich protestów? O wiele bardziej skuteczne medialnie będzie wyśmianie jednego – mniej czy bardziej fortunnego – gestu prezydenta kraju czy tzw. gównoburza (excusez le mot), którą da się wzbudzić wokół jedno- czy dwuzdaniowej wypowiedzi któregoś z ministrów. Protesty ludzi kulturalnych nie obchodzą większości i żyją krótko - pisze Katarzyna Cetera.

Czytaj więcej...

WSZYSTKIE DZIECI SĄ NASZE

Astronomiczne lato jeszcze się na dobrą sprawę nie zaczęło. 1 czerwca to jednak taki dzień, który w Tarnowie zawsze, od dzieciństwa, kojarzył mi się z rozpoczęciem lata. Tego dnia zazwyczaj inaugurowano otwarcie sezonu „basenowego” – w czasach, gdy o aquaparkach nie mogliśmy nawet marzyć, wydarzenie to miało swoją wagę. Przed nami były ostatnie szkolne rzuty na taśmę – czyli poprawianie ocen. Przede wszystkim jest to jednak święto dzieci – i koniec. Od dawna, od zawsze. I na zawsze - rezonuje nasza stała recenzentka Katarzyna Cetera. W Tarnowie przygotowano z tej okazji wiele atrakcji. Pogoda dopisała, zatem imprezy plenerowe cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Czytaj więcej...

Aplauz

Zakończyła się piąta edycja Artystycznego Przeglądu Lawiny Animuszu Uczucia Zdolności, czyli APLAUZu. Na festiwalu swoje zdolności pokazało blisko stu uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych pochodzących z południowo-wschodniej Polski. Młodzi artyści prezentowali się w trzech dziedzinach: plastycznej, fotograficznej i wokalnej. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce we wtorek 13 czerwca w tarnowskim teatrze. Miło nam, że w tej niełatwej artystycznej konfrontacji znaczący sukces odniosła uczennica I klasy IV Liceum Ogólnokształcącego w Mościcach Aleksandra Pisz, zajmując III miejsce w kategorii wokalnej. Ola to niezwykle kreatywna, uzdolniona wokalnie i aktorsko adeptka Teatru Nie Teraz, zwycięzczyni wielu konkursów recytatorskich, ubiegłoroczna laureatka prestiżowego "Tytułu Prymusa Tarnowa 2016", wieńczącego jej edukację w Gimnazjum Nr 4. Swoją edukację udanie łączy z przygodą teatralną w pełni profesjonalnym teatrze prowadzonym przez reżysera i pisarza Tomasza A. Żaka, a który swoją siedzibę ma /jeszcze!/ właśnie w Gimnazjum Nr 4, jednej z najlepszych szkół w Tarnowie. Aktualnie nasza Ola gra w "Wyklętych" i "Balladzie o Wołyniu", spektaklach z którymi TNT wędruje po całej Polsce.    

Czytaj więcej...

„Dzienniki gwiazdowe” – sen szalony jak rzeczywistość

„Proszę nie wchodzić bez pukania (…) nie szarpać, nie krzyczeć, nie budzić… Nie odpowiadam na pytania…” – to przewodni motyw muzyczny najnowszego spektaklu  Teatru Groteska w Krakowie pt. Dzienniki Gwiazdowe.. Ja w kosmosie ludzkości, jej spraw, grzechów i grzeszków, banału, kompromitacji i odwiecznego pytania: kim jestem? Jak pisze nasza nowa współpracowniczka - witamy na pokładzie - Ewa Tomasik-Adamczak, aktorka Teatru Nie Teraz, spektakl mądry, ironia skłaniająca do przemyśleń, nieprzechodząca w pusty sarkazm czy prześmiewnictwo, o wartkiej akcji i wspaniałych efektach świetlnych oraz akustycznych – to niewątpliwie zasługa reżysera, Adolfa Weltscheka oraz pracy całej ekipy: aktorów po mistrzowsku wcielających się w liczne postaci oraz pracowników technicznych. Wyjątkowo przyjemnie znosić taki „ciężar istnienia”.

Czytaj więcej...