Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

‘Patris corde”- Ojcowskim sercem

Czy biskup dzisiaj to tragiczny bohater romantyczny...

To hasło posługi nowego, 14. w historii diecezji tarnowskiej, biskupa pomocniczego ks. Artura Ważnego. Mianowany 12 grudnia br. przez papieża Franciszka, sakrę biskupią przyjął w sobotę 30 stycznia w kościele w Mościcach, gdzie przez wiele lat posługiwał jako wikariusz a  później proboszcz. 55 letni biskup nominat to jeden z najbardziej cenionych i lubianych kapłanów w diecezji tarnowskiej, szczególnie wśród młodych, a także tych odrzuconych i wykluczonych, ludzi po przejściach i z przeszłością. Uroczystej  liturgii przewodniczył abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, a głównym konsekratorem był biskup tarnowski Andrzej Jeż. Współkonsekratorami byli nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio i abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski. Uczestniczyło w niej 16 arcybiskupów i biskupów oraz wielu księży i osób konsekrowanych. Byli obecni rodzice nowego biskupa i rodzeństwo wraz z rodzinami, a także liczni przedstawiciele władz, uczelni i instytucji oraz wierni. Niestety, uroczystość próbowali zakłócić lewicowi bojówkarze spod znaku LGBT, których skutecznie zablokowała policja i kościelne służby porządkowe. Szkoda, że o Tarnowie znów zrobiło się głośno w takich właśnie okolicznościach. Mościckie uroczystości transmitowała bowiem m.in. telewizja Trwam, Synaj.tv, radio RDN oraz relacjonowali liczni dziennikarze z mediów lokalnych i ogólnopolskich.    

Biskup Artur pochodzi z Łączek Kucharskich pod Mielcem. Gdy miał kilkanaście lat, jego rodzina przeprowadziła się do Ropczyc. W tamtejszym liceum Artur Ważny zdał maturę, a następnie wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1991 roku z rąk biskupa Józefa Życińskiego. Jego pierwszą parafią była Bazylika Matki Bożej Bolesnej w Limanowej, skąd po czterech latach otrzymał nominację na wikariusza mościckiej parafii.

W Tarnowie ks. Artur Ważny dał się poznać przede wszystkim jako organizator duszpasterstwa akademickiego „Tratwa”, które działa przy kościele św. Józefa, nieopodal dawnej Kapłanówki. Przez lata jeździł z młodzieżą z misją ewangelizacyjną na Przystanki Woodstock. Z duszpasterstwa akademickiego wrócił do Mościc, tym razem już jako proboszcz. Funkcję tę pełnił w latach 2007‒2014, potem wrócił do pracy w kurii jako dyrektor do spraw nowej ewangelizacji.

Nowy biskup to ceniony rekolekcjonista, jest egzorcystą i ojcem duchownym kapłanów diecezji tarnowskiej. Był także diecezjalnym duszpasterzem młodzieży, proboszczem, dyrektorem Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji i Szkoły Nowej Ewangelizacji. Dla wielu jest przewodnikiem duchowym. Ci, którzy go znają mówią, że to człowiek dialogu.

Biskup Ważny pomagał w powstaniu Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych na cmentarzu w Mościcach a także Alegorii, która jest miejscem dialogu, formacji i misji. Ponadto prowadzi rekolekcje dla kobiet, które dokonały aborcji, organizował największe rekolekcje w diecezji, czyli Forum Formacyjne.

Ponadto był duszpasterzem akademickim, zorganizował i prowadził pierwsze duszpasterstwo związków niesakramentalnych w diecezji tarnowskiej. Zainicjował w diecezji także ruch Mężczyzn św. Józefa.

Mszy św. w kościele parafialnym NMP Królowej Polski w Tarnowie-Mościcach przewodniczył abp Marek Jędraszewski. Razem z nim modlili się bp Andrzej Jeż, nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, abp Henryk Nowacki, abp Stanisław Budzik i bp Adam Bab z Lublina, bp Jan Piotrowski, bp Marian Florczyk i bp Andrzej Kaleta z Kielc, bp Jan Wątroba z Rzeszowa, bp Piotr Greger z Bielska-Białej, bp Grzegorz Suchodolski z Siedlec, bp Jan Zając z Krakowa oraz biskupi pomocniczy z Tarnowa Wiesław Lechowicz, Stanisław Salaterski i Leszek Leszkiewicz.

Po odczytania bulli nominacyjnej papieża Franciszka, biskup tarnowski Andrzej Jeż wygłosił homilię. Duchowny mówił, że księża biskupi nie mają dzisiaj ,,dobrej prasy”. Z różnych komunikatorów wyłania się obraz ludzi przypominających, bez popadania w megalomanię, ,bohaterów romantycznych’ w stylu bajronowskim czy mickiewiczowskim. Osamotnienie, niezrozumienie przez innych, tragizm odrzucania w sytuacji obrony nieakceptowanych przez świat idei. Czy rzeczywiście biskup jest dzisiaj osamotnionym, niezrozumiałym, niemal tragicznym bohaterem romantycznym? Nie. Odpowiedź zawsze będzie negatywna, gdy spojrzymy na jego osobę okiem Boga i okiem człowieka w Jezusie Chrystusie” – mówił bp Jeż.

Biskup Andrzej Jeż podkreślił na początku Eucharystii, że diecezja tarnowska po raz siódmy w obecnym wieku przeżywa radość święceń biskupich nowego biskupa pomocniczego.

- Dzisiaj ta świątynia, w której przez lata jako wikariusz, a później jako proboszcz posługiwał biskup nominat Artur, staje się początkiem jego biskupiej drogi jako 14. w historii biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej. Wyrażam głęboką radość, że w tym wydarzeniu jednoczymy się jako wspólnota diecezjalna, mimo ograniczeń związanych z pandemią - mówił bp Jeż.

O wyświęcenie ks. Artura Ważnego na biskupa poprosił ks. prał. Adam Nita, proboszcz parafii katedralnej. Następnie bp Stanisław Salaterski odczytał bullę papieża Franciszka wydaną na Lateranie 12 grudnia 2020 roku. Papież podkreślił, że ks. Ważny został wybrany na biskupa ze względu na jego różnorodną posługę duszpasterską w Kościele diecezjalnym.

Homilię wygłosił bp Andrzej Jeż. Przypomniał, że niebieski kolor na tarczy herbowej biskupa nominata mówi o jego związku z rodzinnymi Ropczycami. Z kolei gest nałożenia rąk, praktykowany w Kościele od początku, jest znakiem zakorzenienia biskupa w Kościele, włączenia go w długi łańcuch pokoleń pasterzy począwszy od apostołów.

Otwarta księga Ewangelii nad głową i ramionami biskupa jest jak dwuspadowy dach. - Biskup jest chroniony przez ponad czasowy dach słowa Bożego. Przez wierne głoszenie Ewangelii tworzy bezpieczny dach dla wiernych w Kościele. Serce biskupa musi wypełniać Ewangelia, sam ją musi czytać i rozważać, żeby głosić ją innym bez fałszowania i naciągania. Otwarta księga Ewangelii nad głową biskupa oznacza także to, że biskup musi nieraz dać głowę za Ewangelię. Historia zna wielu takich świadków wierności Ewangelii - tłumaczył bp Jeż.

Czy biskup jest dzisiaj artefaktem z przeszłości ze względu na swój ubiór, sutannę, piuskę, pastorał? - Czym może ująć, zachwycić obecne i przyszłe pokolenia, nie posiadając wielkich środków medialnych i finansowych, bez koneksji politycznych, które mu się wmawia, nękany przez różne ideologie. Paradoksalnie to dzięki tym brakom może wiele, ponieważ żyje w Tym, który go umacnia, ponieważ głosi miłość Chrystusa. Jeżeli będzie wierny Bogu, wówczas ludzie zawsze będą otwarci na jego posługę - mówił bp Jeż, zaznaczając, że biskup Artur ma bogate doświadczenie duszpasterskie, które będzie mu służyło w podejmowanych zadaniach.

- Przyjęcie pierścienia na serdeczny palec oznacza wierność Kościołowi, Bożej Oblubienicy. Jednak po euforii pierwszych dni po święceniach przyjdą jednak szare dni pracy duszpasterskiej, dni niezrozumienia, wchodzenia w ludzkie problemy, brak naturalnych i nadprzyrodzonych relacji w rodzinie diecezjalnej, niewłaściwie odczytywane intencje, ogrom trudnych spraw, brak wsparcia ze strony innych, do tego własne problemy związane z sypiącym się zdrowiem. Może się wówczas pojawić pokusa zdejmowania pierścienia, czyli wejścia w chłodne relacje z wiernymi, podejmowanie zadań duszpasterskich w sposób jedynie urzędniczy. Ale przecież tak nie można! Biskup zbawia się z powierzonym mu ludem. Boskup nominat Artur wielokrotnie ukazywał miłość pasterską wobec zagrożonych duchowo, na polu nowej ewangelizacji. Nie będzie mu więc obce poszukiwanie owiec zagubionych. Od dzisiaj twoje serce będzie biło dla Kościoła. Życzymy ci, by ludzie czuli twą miłość zjednoczoną z miłością Boga. Niech twoje serce będzie emanacją pasterskiej miłości Chrystusa do Jego owczarni - mówił bp Jeż.

Po homilii nastąpiły główne obrzędy święceń. Konsekratorami byli bp Andrzej Jeż, abp Salvatore Pennacchio i abp Stanisław Budzik. Podczas modlitwy święceń nad głową bp. Artura została otwarta księga Ewangelii. Obrzędami uzupełniającymi były przekazanie księgi Ewangelii, namaszczenie głowy, nałożenie pierścienia i mitry oraz przekazanie pastorału. 

Gratulacje z okazji przyjęcia sakry złożył bp. Ważnemu prezydent Andrzej Duda. List odczytał jego kapelan ks. prał. Zbigniew Kras. W przemówieniu nuncjusz apostolski w Polsce przypomniał, że przekazując 8 grudnia bp. Ważnemu decyzję Ojca Świętego, czuł się jak anioł. - Zwiastowałem ci decyzję papieża i czekałem na twoją odpowiedź. Ten dzień był także związany z ogłoszeniem Roku św. Józefa. Życzę, byś był biskupem na wzór św. Józefa, któremu zawierzyłeś swoją posługę biskupią - mówił nuncjusz.

- Głoś prawdę Chrystusa z miłością, ale też w porę i nie w porę, z ojcowskim sercem, z nadzieją i siłą, którą obdarzą cię Maryja i św. Józef. Czyń to zapatrzony w św. Stanisława Biskupa i Męczennika, wywodzącego się z tarnowskiej ziemi. Bądź sługą i zwiastunem Chrystusowego zwycięstwa - mówił pod adresem bp. Ważnego abp Jędraszewski.

 

W przemówieniu na zakończenie Eucharystii bp Ważny przypomniał wszystkich, których spotkał na swojej 30-letniej kapłańskiej drodze - biskupów, księży, siostry zakonne i wiernych świeckich. W szczególny sposób przywołał tych, których spotkał jako wikariusz i proboszcz, duszpasterz młodzieży, studentów, małżeństw i rodzin, i egzorcysta. - Wszystkich was przytulam i błogosławię! - mówił bp Ważny.

A oto szczegółowy życiorys nowego  biskupa:

Ks. Artur Ważny urodził się 12 października 1966 r. w Rzeszowie.
Pochodzi z parafii Przemienienia Pańskiego w Ropczycach (obecnie diecezja rzeszowska).

W latach 1985-1991 odbywał formację filozoficzno-teologiczną w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Świecenia kapłańskie przyjął 25 maja 1991 r. w Tarnowie.

W latach 1991-1995 pracował jako wikariusz w parafii Matki Bożej Bolesnej w Limanowej. W latach 1995-1999 był wikariuszem parafii NMP Królowej Polski w Tarnowie-Mościcach.

Ukończył też studia doktoranckie na Uniwersytecie Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w zakresie teologii pastoralnej, kierunek teologia rodziny.

W 1998 r. został dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży kurii diecezjalnej w Tarnowie. W 1998 r. został duszpasterzem akademickim w Tarnowie i założycielem Duszpasterstwa Akademickiego ‘Tratwa’, a w 2003 r. diecezjalnym duszpasterzem akademickim.

Współorganizator Festiwalu Filmowego ‘Vitae Valor’ oraz Przeglądu Filmów Norweskich. Wieloletni współprowadzący audycję dla młodzieży ‘Na strychu’ w diecezjalnym Radiu Dobra Nowina.

W latach 2007-2014 był proboszczem parafii NMP Królowej Polski w Tarnowie-Mościcach.

Od 2010 roku pełni posługę diecezjalnego egzorcysty.

W latach 2014-2019 był dyrektorem Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji kurii diecezjalnej w Tarnowie.

Był także diecezjalnym koordynatorem ruchu Odnowy w Duchu Świętym oraz kursów ‘Alpha’. Wieloletni organizator Forum Formacyjnego w Tarnowie.

Od 2019 r. jest ojcem duchownym kapłanów diecezji tarnowskiej.

Współzałożyciel i pierwszy duszpasterz wspólnoty małżeństw niepłodnych w Krakowie. Zorganizował i prowadził pierwsze duszpasterstwo związków niesakramentalnych w diecezji tarnowskiej. Współzałożyciel Komitetu Budowy Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych w Tarnowie, przekształconego następnie w Fundację. Prowadzi rekolekcje dla rodziców po stracie dziecka. Współorganizator pierwszych w diecezji tarnowskiej rekolekcji ‘Uzdrowienie po aborcji’, w ramach Winnicy Racheli.

Zaangażowany w ruch Domowego Kościoła oraz Spotkań Małżeńskich, a także alphowych Kursów Małżeńskich.
Zainicjował w diecezji ruch Mężczyzn św. Józefa.

Współzałożyciel i wieloletni duszpasterz Szkoły Nowej Ewangelizacji św. Józefa w ramach SESA Polska.

Powołał Ośrodek Dialogu, Formacji i Misji ‘Alegoria’ w Tarnowie. Inicjator i duszpasterz kilku organizacji: Stowarzyszenie Akademickie ‘Tratwa’, Stowarzyszenie Szkoła Nowej Ewangelizacji św. Józefa, Stowarzyszenie ‘Kanon’, Stowarzyszenie ‘Abraham i Sara’, Fundacja ‘Alegoria’, Fundacja ‘OPES139’.

 

   

Źródło: Gosc.pl, RDN, telewizja Trwam, internet i fb (także zdjęcia)
Ryszard Zaprzałka