Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Habemus...mamy biskupa!

To pierwszy biskup, z którym znamy się ponad 20 lat...

Dzisiaj, 12 grudnia 2020 r., w samo południe w tarnowskim Wyższym Seminarium Duchownym biskup tarnowski Andrzej Jeż ogłosił, że papież Franciszek mianował ks. Artura Ważnego, ojca duchownego kapłanów diecezji tarnowskiej biskupem pomocniczym tejże diecezji. Przydzielił nowemu biskupowi także stolicę tytularną, którą jest Mazaca.  Biskup nominat jest czternastym w historii diecezji tarnowskiej. Trudno doprawdy byłoby wskazać lepszego kandydata na biskupa w dzisiejszych apokaliptycznych czasach.  Bp. Artur, to poza rozlicznymi funkcjami i zaszczytami, przede wszystkim charyzmatyczny duszpasterz młodzieży i wzięty kaznodzieja. Nasz znajomość jest tak stara, jak  trwający aktualnie Festiwal Filmowy VITAE VALOR, który razem z Jerzym Świtkiem organizowaliśmy. To wspólne działania w duszpasterstwie akademickim TRATWA, którego był sternikiem. To błogosławiony czas peregrynacji po diecezji tarnowskiej kopii ikony Chrystusa Przemienionego w nowosądeckiej fary. To okres, kiedy ks. Artur był duszpasterzem Teatru Nie Teraz, którego ówczesną siedzibę w Mościcach święcił i błogosławił...  Gratulując, prośmy Najwyższego aby nam nowy biskup nie..zbiskupiał!  Pozostał ewangelicznie prosty, był świadkiem i pasterzem.

Po ogłoszeniu tego komunikatu biskup Andrzej Jeż wręczył biskupowi nominatowi Arturowi krzyż pektoralny, który biskup Andrzej otrzymał od Ojca Świętego Benedykta XVI, na którym jest poranek wielkanocny.
- Z jednej strony noszony przez biskupa krzyż wskazuje wiernym uobecnienie zbawczych tajemnic w osobie biskupa, który głosi Słowo Boże, czy sprawuje sakramenty czy otacza miłością pasterską wiernych. Jednocześnie ten krzyż spoczywa na sercu biskupa, i daje świadomość, że w każdej sekundzie życia Chrystus jest jego wsparciem, umocnieniem. Życzę, by biskup nominat odczuwał obecność Jezusa na swoim sercu, i odczuwał jego obecność w ludzie Bożym, bo w nim także bije serce Chrystusa – życzył bp Andrzej nominatowi.

– Dziś chcę podziękować za wiarę, którą otrzymałem we wspólnocie Kościoła – mówił biskup nominat.

– Podziękować za umacnianie i rozwijanie przez rodziców, rodzeństwo, kapłanów, których spotykałem, księży biskupów i wspólnoty, które było mi dane pracować, one też mnie karmiły wiarą nadzieją i miłością. Dziś nie rozumiem, ale wiemy, że wiara rozumie wtedy, kiedy zaczyna się poruszać. Zaczyna widzieć, kiedy wchodzi w przestrzeń otwieraną przez Słowo Boże, przez nauczanie Kościoła. Ufam, że razem z wami będę coraz bardziej rozumiał o co chodzi w tym, co Pan Bóg wymyślił. Dziś pokornie proszę o modlitwę i chcę podziękować za zaufanie. Do zobaczenia na drogach wiary.

- Ufam, że razem z wami będę coraz więcej rozumiał z tego, co Bóg wymyślił w moim życiu. Dziś pokornie proszę o modlitwę - mówi biskup nominat Artur Ważny.

Ksiądz Artur Ważny w pierwszych słowach po ogłoszeniu nominacji wspominał czas, kiedy przed 35 laty pojawił się po raz pierwszy w murach tarnowskiego seminarium. Kiedy z innymi alumnami pierwszego roku spotkał się z biskupem Ablewiczem, ten powiedział: „Przyprowadziła was tutaj wiara. Bez niej wszystko co zaczynacie, nie ma sensu”.

- Dziś dzieją się rzeczy, których nie rozumiem. Wiem jednak, że wiara uczy się, rozumie, kiedy zaczyna się poruszać. Wtedy zaczyna widzieć, kiedy wchodzi w przestrzeń otwieraną przez Boże słowo, przez nauczanie Kościoła. Ufam, że razem z wami będę coraz więcej rozumiał z tego, co Bóg wymyślił w moim życiu. Dziś pokornie proszę o modlitwę i chcę podziękować za zaufanie: Bogu, Ojcu Świętemu, księdzu biskupowi Andrzejowi. Do zobaczenia na drogach wiary! - mówił tuż po ogłoszeniu wyboru biskup nominat Artur Ważny.

– Pozdrawiam wszystkich słuchaczy diecezjalnego radia. Muszę się pochwalić, że kiedyś czynnie włączałem się w jego pracę. Był taki program „Na strychu” dla młodzieży i czynnie w nim uczestniczyłem i to było piękne doświadczenie. Pozdrawiam wszystkich radiosłuchaczy i proszę o modlitwę.

Ks. Artur Ważny urodził się 12 października 1966 r. w Rzeszowie. Pochodzi z parafii Przemienienia Pańskiego w Ropczycach (obecna diecezja rzeszowska). W latach 1985-1991 odbywał formację filozoficzno-teologiczną w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1991 r. w Tarnowie.

W latach 1991-1995 pracował jako wikariusz w parafii Matki Bożej Bolesnej w Limanowej. W latach 1995-1999 był wikariuszem parafii NMP Królowej Polski w Tarnowie-Mościcach. Podjął też studia specjalistyczne na Uniwersytecie Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w zakresie teologii pastoralnej.

W 1998 r. został dyrektorem diecezjalnego biura duszpasterstwa młodzieżowego. W 1998 r. został duszpasterzem akademickim w Tarnowie, a w 2003 r. diecezjalnym duszpasterzem akademickim.

W latach 2007-2014 był proboszczem parafii NMP Królowej Polski w Tarnowie-Mościcach. W latach 2014-2019 był dyrektorem diecezjalnego biura nowej ewangelizacji.

Od 2019 r. jest ojcem duchownym kapłanów diecezji tarnowskiej.

Osobę Księdza Biskupa Nominata polecamy w serdecznej modlitwie Trójjedynemu Bogu przez orędownictwo Bożej Rodzicielki oraz świętych i błogosławionych diecezji tarnowskiej.

Korzystałem z serwisów www.gosctarnowski.pl oraz www.rdn.pl

Ryszard Zaprzałka