Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

NA COŚ JEDNAK #CZEKAMY

czyli
TEATR W CZASACH ZARAZY

W 2015 roku, kiedy teatr publiczny w Polsce świętował 250-lecie istnienia - pisze Katarzyna Cetera, narodził się także pomysł świętowania Dnia Teatru Publicznego. W majową akcję biletu za grosze, której pomysłodawcą jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zaangażowało się wówczas ponad sto teatrów publicznych. To było jedno z najważniejszych wydarzeń w ramach obchodów tej, okrągłej przecież, rocznicy istnienia teatru publicznego w Polsce - cieszyło się dużym zainteresowaniem. Na widowniach zasiadło wówczas blisko 50 tysięcy widzów – wśród nich byli także ci, którzy do teatru zaglądają rzadko lub wcale. Ten entuzjazm udało się utrzymać w kolejnych latach. Co roku, mniej więcej o tej porze, mówiliśmy, że w teatrze (i nie tylko w teatrze) grosze grają rolę. Było to hasło Dnia Teatru Publicznego i akcji bilet do teatru za grosze. W tym roku święto teatru publicznego zostało zaplanowane na sobotę 16 maja i w całości przeniesione do Internetu - nie spotkamy dziś "groszowych spektakli" na żywo. Po raz pierwszy przed teatrem nie zobaczymy ogromnej kolejki czekających na zakup biletu za grosze. Nie będzie tłumów przy kasie i na widowni – mamy jednak nadzieję, że pojawią się inne – nie tylko symboliczne - gesty. Tegoroczna, szósta już edycja tego święta Dzień Teatru Publicznego 2020 oznaczona jest hasłem #czekamy:


Chcemy, abyście Państwo zobaczyli, że jesteśmy, ciągle działamy, ale przede wszystkim, że #CZEKAMY - na widzów i na to, że będzie lepiej. To słowo, spotykane od 16 maja przez cały kolejny tydzień na zdjęciach, udostępnianych nagraniach wideo, w informacjach i komunikatach, ma przypominać o charakterze tegorocznego święta – czytamy na stronach Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

Mimo że tego dnia nie zostanie zagrany na żywo żaden spektakl, to ponad sto teatrów z 38 polskich miast przez cały tydzień będzie przypominać o sobie i świętować razem z widzami. Świętowaniu towarzyszyć będą także bardziej symboliczne działania online, związane z samą oprawą tegorocznego Dnia Teatru Publicznego - materiały archiwalne i wspomnienia poprzednich edycji, filmy oraz zdjęcia odsłaniające obecne życie teatrów.

Miejsc i sposobów na znalezienie informacji o „świątecznych” propozycjach teatrów jest kilka. Pierwszy to oczywiście strony internetowe i kanały w mediach społecznościowych wybranych, ulubionych teatrów. Drugi - to strona www.e-teatr.pl i wątek "Dzień Teatru Publicznego 2020", w którym gromadzone są wszystkie aktywności teatrów w ramach obchodów, a na stronie głównej znajduje się także uaktualniany na bieżąco "repertuar online". Kolejny sposób to Wydarzenie poświęcone DTP2020 na Facebooku, pod którym teatry same zamieszczają informacje o zbliżających się wydarzeniach oraz strona www.dzienteatrupublicznego.pl.

Tarrnowski Teatr im Ludwika Solskiego w Dniu Teatru Publicznego z okazji Dnia Teatru Publicznego w Polsce, 16 maja planował zagrać BALLADYNĘ w ramach akcji "Bilety za grosze". Zaproponował nam jednak niespodziankę:
Na domowych scenach, balkonach, ogródkach i w teatralnych garderobach wystąpili dla Was: Matylda Baczyńska, Marta Dylewska, Dominika Markuszewska, Ewa Sąsiadek, Monika Wenta, Aleksander Fiałek, Maciej Babicz, Fabian Kocięcki, Filip Kowalczyk, Stefan Krzysztofiak, Ireneusz Pastuszak, Tomasz Piasecki, Kamil Urban i Tomasz Wiśniewski. Pamiętajcie, że #Jesteśmy #CZEKAMY #Tęsknimy #Zagramy #Spotkamysię – przeczytaliśmy na fanpejdżu oraz stronach internetowych tarnowskiego teatru.
Oto link do filmiku:
https://youtu.be/WqO3FwwRZ6Y

Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie – dodajmy: jedyny teatr publiczny w naszym regionie - zaproponował także nie lada rarytas: udostępniono nam spektakl na podstawie tekstu Adama Mickiewicza. GRAŻYNA w reżyserii Radosława Rychcika. Przedstawienie miało swoją premierę 23 maja 2015 roku, a dziś chyba nie można by go było obejrzeć na żywo – jest to zatem niebywała okazja. Przedstawienie zdobyło III miejsce w Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "KLASYKA ŻYWA": Radosław Rychcik otrzymał nagrodę w dziedzinie reżyserii.
Link do przedstawienia:
https://youtu.be/WqO3FwwRZ6Y

Rzeszowska scena – Teatr im. Wandy Siemaszkowej – zamiast „odgrzewanych (choć spektakularnych) kotletów, zaproponowała swoim wiernym widzom koncert piosenki aktorskiej „live” w wykonaniu Trzech Rzeszowskich Tenorów. NIE CAŁUJ MNIE PIEWSZA – to program złożony z najpiękniejszych piosenki o miłości, jakie przez lata można było usłyszeć z ust męskich bohaterów w tym teatrze. Okazało się, że utwory te wybrzmią ponownie – tym razem z pustej, stęsknionej Aktorów i Publiczności Dużej Sceny. W takim repertuarze wystąpią Michał Chołka Mateusz Mikoś i – znany i pamiętany w Tarnowie - Robert Żurek z akompaniamentem Tomasza Jachyma. Koncert poprowadzi kolejny w tym składzie „były” tarnowianin od lat święcący tryumfy na rzeszowskich deskach: Marek Kępiński.
Nagranie będzie udostępnione w wersji „na żywo” a później dostępne do północy pod tym linkiem:
https://youtu.be/sL-eDsgdPsw

Niechaj to będzie dzień inny niż zwykle. Spędźmy go może bez kolejek, bez widzów w salach teatralnych, ale razem – nawet w sieci! W tym roku, starając się zapewnić choćby namiastkę intymnego kontaktu ze sztuką teatru i międzyludzką interakcję, większość teatrów w Polsce proponuje różnorodne formy swojej aktywności. W sieci można zobaczyć koncerty, nagrania spektakli, czytania performatywne. Zasiądźmy więc przed ekranami naszych komputerów i… i świętujmy!

Katarzyna Cetera