Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

„Wiara jest busolą życia ludzkiego”

To słowa Arcybiskupa Jerzego Ablewicza, którego rok właśnie obchodzimy

I pod takim też hasłem Klub Inteligencji Katolickiej w Tarnowie organizuje kolejny 34 Tydzień Kultury Chrześcijańskiej, który potrwa od 13 do 20 października. Tematyka spotkań w ramach Tygodnia będzie dotyczyła m.in. postaci abp. Jerzego Ablewicza, mjr. Henryka Sucharskiego, bohaterów II wojny światowej, a także Stanisława Moniuszki z racji trwającego Roku Moniuszkowskiego w Polsce –  podkreśla Elżbieta Zięba z zarządu KIKj.  Niedzielną inaugurację tarnowskich Dni, poprzedziła w sobotę, 12 października, warszawska uroczystość na Zamku Królewskim, podczas której wręczono katolickie Noble czyli Nagrody Totus Tuus za rok 2019. Tradycyjnie przyznano je w czterech kategoriach: promocja godności człowieka, kultury chrześcijańskiej, nauczania św. Jana Pawła II oraz medialnej im. bp. Jana Chrapka. A otrzymali je:  Charytatywne Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Chorym „Misericordia”z Lublina, dyrygent i śpiewak Piotr Pałka,  Naczelna Redakcja Programów Katolickich PR, Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej "Promyczek"z Nowego Sącza, oraz Nagrodę Specjalną - ks. Michał Heller z Tarnowa.

Tydzień Kultury Chrześcijańskiej rozpoczyna się w niedzielę o godz. 18.00 Mszą św. w kościele pw. św. Maksymiliana w Tarnowie. Eucharystii będzie przewodniczył bp Leszek Leszkiewicz. O 19.00 odbędzie się koncert Chłopięcego Chóru Katedralnego Pueri Cantores Tarnovienses.

Natomiast w poniedziałek  o 17.00 w Muzeum Diecezjalnym zostanie otwarta wystawa poświęcona abp. Jerzemu Ablewiczowi, a o 18.00 w sali KIK-u będzie można zobaczyć film 'Papież z Białych Mórz'. Będzie także spotkanie z reżyserką Bogusławą Stanowską – Cichoń.

Statuetki w kształcie anioła wzbijającego się do lotu otrzymały podczas sobotniej Gali osoby i instytucje, które w szczególny sposób przyczyniają się do promocji nauczania Jana Pawła II lub przez swoją działalność realizują wezwanie papieża do obrony godności człowieka.

W trakcie uroczystości, która odbyła się na Zamku Królewskim, przyznano m.in. Specjalną Nagrodę Totus Tuus za rok 2019. Wręczono ją ks. prof. Michałowi Hellerowi - światowej sławy profesorowi nauk teologicznych, który specjalizuje się w filozofii przyrody, fizyce, kosmologii relatywistycznej oraz relacji nauka - wiara. Ks. Michał Heller jest również pierwszym i do tej pory jedynym polskim laureatem Nagrody Templetona, a także pomysłodawcą i dyrektorem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie. Jest także kawalerem Orderu Orła Białego.

- To nagroda ważna z dwóch powodów. Po pierwsze związana jest z Janem Pawłem II, z którym dzięki współpracy z Watykańskim Obserwatorium Astronomicznym i Papieską Akademią Nauk mogłem przez wiele lat się spotykać. Dawniej wiele razy słyszałem, że szkoda księży, by zajmowali się naukami świeckimi. Ale od kiedy spotkania letnie z Janem Pawłem w Castel Gandolfo stały się bardziej znane, te głosy umilkły. Ale cieszę się również, że Kapituła dostrzegła ideę teologii nauki. Dziś jesteśmy świadkami kryzysu chrześcijaństwa i jego marginalizacji. To proces który ma głębokie korzenie. Teologia musi odżywiać się aktualnym obrazem świata, oddychać nim - podkreślił ks. prof. Michał Haller, odbierając statuetkę.

I tylko żal, że kolejny Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Tarnowie od wielu lat ważny projekt promujący wartości chrześcijańskie w kulturze, w tym roku jeszcze nie zaistniał w powszechnej świadomości i odbiorze społecznym,  pomimo, że właśnie się zaczyna!. Na wskutek ewidentnych zaniedbań organizatorów, program tegorocznej edycji Dni jest w ogóle  nie obecny w przestrzeni medialnej. Informacji o nim na próżno szukać tak w mediach papierowych /vide: najnowszy Gość Niedzielny!/, jak i elektronicznych, głównie portali społecznościowych, bo to one są obecnie podstawowym źródłem wiadomości o tym, co się dzieje w mieście i regionie. Szczególnie dla młodzieży, wśród których wcale nie mała jest grupa młodych, świadomie poszukujących swej tożsamości chrześcijan, a to na nich głównie winno zależeć organizatorom i promotorom, tudzież protektorom tej wartościowej, acz w tym roku wyjątkowo skromnej /program/, niszowej imprezy. To kolejny grzech zaniechania Tarnowskiego Kościoła. Zamiast szeroko otworzyć drzwi Chrystusowi, zamyka się Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w katakumbach... . Pora najwyższa przewietrzyć tarnowski KIK, wstać z kanapy i tchnąć w ten skostniały klub seniora ducha młodego kościoła, do czego tak nawołuje papież Franciszek

Zaprzałka Ryszard  (na podstawie materiaów organizatorów)