Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Wokalne laury nastolatek z Lisiej Góry

Przed tygodniem, w piątek 19 maja 2017 r., w zabytkowym spichlerzu w Ryglicach odbyła się kolejna edycja regionalnego konkursu piosenki religijnej "Chrześcijaninem być". Zwieńczeniem tegorocznych Ryglickich Dni Muzyki Chrześcijańskiej był niedzielny koncert finałowy laureatów w miejscowym kościele parafialnym, podczas którego wręczono dyplomy i nagrody dla zwycięzców konkursu. Licznie uczestnicząca w wydarzeniu publiczność wysłuchała najlepiej zaśpiewanych utworów. To znaczące dla lokalnej spoeczności wydarzenie zostało zorganizowane przez Ośrodek Kultury w Ryglicach oraz ryglickie Duszpasterstwo Młodzieży. Spośród blisko trzydziestu wykonawców najwyższą lokatę /I miejsce/ w kategorii zespołów młodzieżowych zdobył Kwartet Wokalny ZG i SP z Lisiej Góry zdobywając także GRAND PRIX całego Festiwalu. Utalentowane nastolatki z lisiogorskiego gimnazjum to dziewczeta klas 2 i 3. Alicja Merchut, Agnieszka Żołądź, Kinga Dochnal i Magdalena Radoń. Podczas konkursu wykonały dwa utwory: "W cieniu Twoich rąk" i " Zbudowani na Chrystusie". Z kolei inna lisiogórzanka Oliwia Miś, uczennica 4 klasy miejscowej szkoły, w kategorii dziecięcych solistów wyśpiewała I miejsce. Młodziutka wokalistka wykonała dwie pieśni: „Ave Maria Jasnogórska” oraz „Zostań z nami”. Aliści to nie jedyny sukces niezwykle utalentowanej Oliwi Miś. Otóż, W dniu 27 kwietnia 2017 roku, w sali widowiskowej Domu Kultury w Tuchowie, odbył się Pogorzanski Festiwal Piosenki o „Koronę Jej Wysokości Brzanki”. Jury w składzie: Justyna Panfilewicz, Ireneusz Wójcikowski, Michał Hajduk, oceniając uczestników w 4 kategoriach wiekowych - I miejsce przyznało naszej Oliwce. Z kolei do XV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki KUMAK zgłosiło się 201 wykonawców, z których po przesłuchaniu nadesłanych nagrań zakwalifikowano do koncertu finałowego 69 wokalistów i zespoły wokalne. I w tym doborowym towarzystwie w najmłodszej kategorii wiekowej - od 6 do 10 lat wyróżnienie zdobyła lisogórska gwiazdeczka Oliwia Miś!. Gratulując, warto dodać, że Oliwka jest siostrą znanego tancerza Adriana Misia /specjalizacja - taniec towarzyski/.

Czytaj więcej...

Wiatrak - Pierwsza pocztówka z Fatimy

Jest w nas taka pokusa, aby powiedzieć, że 100 lat temu wszystko wyglądało inaczej - pisze znany tarnowski twórca Tomasz A. Żak, wszystko było inne. Jeżeli takie założenie uznamy za słuszne, to wówczas łatwo się zdystansować do ludzi sprzed wieku. Od tego na przykład, co jedli, jak się ubierali, ale również od tego, jak się modlili. Ale to nieprawda, że kiedyś świat był inny – to my tylko zmieniamy dekoracje, aby przypadkiem nie musieć pamiętać, gdzie nasze miejsce w kosmosie, w Bożym planie. Mawia się: „Człowiek się mija, góry zostają”. Teraz, kiedy myślę o Fatimie, to zaczynam od gór.

Czytaj więcej...

Boże światło

Rok 1917 był dla Europy straszny – trwała pierwsza wojna światowa, w Rosji wybuchła rewolucja bolszewicka, a masoni zupełnie jawnie zapowiadali, że przejmą władzę. Szczególnie aktywni byli w Portugalii, gdzie zapowiedzieli wyniszczenie katolicyzmu w ciągu dwóch pokoleń. I właśnie wtedy w maleńkiej portugalskiej wiosce Aljustrel, należącej do parafii fatimskiej trójka dzieci zobaczyła Maryję. 13 maja 1917 r. pasące owce i kozy Łucja dos Santos (lat 10) oraz jej kuzyni Franciszek Manto (lat 9) i jego siostra Hiacynta (lat 7) w dolinie Cova da Iria nad dębem korkowym, mierzącym nieco ponad metr wysokości zobaczyli „bardzo piękną Panią”, która oznajmiła dzieciom, że przychodzi z nieba i prosi, aby odmawiały codziennie różaniec, ofiarowując go za grzeszników, jak również, by przez sześć miesięcy przychodziły do doliny 13 dnia każdego miesiąca. Objawienia miały miejsce na małym skrawku ziemi należącym do rodziców Łucji, nazywanym Cova da Iria, i znajdującym się dwa i pół kilometra od Fatimy na drodze do Leirii. Matka Boża powierzyła trójce pastuszków trzy tajemnice. Pierwsza zawierała wizję piekła, druga – zapowiedź kolejnej wojny, jeśli ludzie się nie nawrócą oraz żądanie poświęcenia Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi jako warunek pokoju. Trzeciej tajemnicy dzieci nie mogły zdradzić nikomu. Objawienia trwały do 13 października 1917 r., kiedy zostały zakończone słynnym „cudem Słońca”. Przez następne lata kult maryjny w Fatimie stale się rozwijał, ale trzecia tajemnica pomimo licznych spekulacji na temat jej treści pozostawała nieznana. Aż do jubileuszowego 2000 r. kiedy to za sprawą papieża Świętego Jana Pawła II, który 36 lat temu, dokładnie w godzinie objawień fatimskich o 17.19 stał się ofiarą zamachu, została ujawniona. Obecnie Fatima uważana jest za jedno z najważniejszych centrów kultu Maryjnego w świecie katolickim. Rocznie przyjeżdża tam około 4 mln pielgrzymów. Dokładnie w stulecie tamtych objawień, w sobotę 13 maja 2017 r. w obecności około miliona pielgrzymów z całego świata, papież Franciszek podczas specjalnej Mszy św. odprawionej w tamtejszym sanktuarium Matki Bożej Różańcowej dwoje spośród trojga młodych wizjonerów, Hiacyntę i Franciszka Marto ogłosił świętymi. Stali się oni najmłodszymi świętymi Kościoła katolickiego, którzy nie są męczennikami. Obecnie trwa proces beatyfikacyjny trzeciej wizjonerki, Łucji dos Santos.

Czytaj więcej...

Majówka

To dla katolików nabożeństwo odprawiane w maju ku czci Matki Bożej, podczas którego odmawia się lub odśpiewuje Litanię Loretańską oraz modlitwę Pod Twoją Obronę. W niektórych regionach Polski (Dolny Śląsk, wschód Polski) nabożeństwa te odbywają się również w czerwcu (do trzeciej niedzieli czerwca) oraz we wrześniu (pierwszy tydzień września – ma to związek z nowiem Księżyca). „Maj - dla wielu najpiękniejszy miesiąc roku - to w Kościele okres szczególnej czci Matki Bożej. Szczególnie w Polsce gromadzimy się wieczorami w kościołach, przy grotach, kapliczkach i figurach przydrożnych. Pierwsze nabożeństwa majowe zaczęto odprawiać w Polsce w połowie XIX wieku w Płocku, Toruniu, Nowym Sączu i Krakowie, a od 1852 r. - uroczyście w kościele Świętego Krzyża w Warszawie. Po 30 latach stało się ono bardzo popularne i znane w całym kraju.” - czytamy w comiesięcznym biuletynie KIK. „Rodowód tych nabożeństw jest jednak znacznie wcześniejszy niż się powszechnie uważa. Gromadzenie się i śpiewanie pieśni na cześć Matki Bożej było znane już na Wschodzie w V wieku. W Kościele zachodnim w I tysiącleciu maj jako miesiąc Maryi święcono raczej sporadycznie. Dopiero na przełomie XIII i XIV w. powstała myśl, aby ten miesiąc poświęcić Maryi. Pierwszym, który rzucił tę myśl, był król hiszpański Alfons X (+1284). (...) W roku 1549 ukazała się w Niemczech książeczka pod tytułem: Maj duchowy, gdzie po raz pierwszy maj został nazwany miesiącem Maryi.

Czytaj więcej...