Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

TARNÓW I OKOLICE: MONK i CON AFFETTO

czyli
CENTRUM SZTUKI MOŚCICE TEŻ WRACA DO GRY

W ubiegły czwartek na scenie – choć lepiej chyba będzie powiedzieć: na tarasie – Centrum Sztuki Mościce wystąpiły dwie tarnowskie formacje muzyczne - kwartet smyczkowy Con Affetto oraz zespół wokalny MONK. Wydarzenie - relacjonuje  Katarzyna Cetera, odbyło się w ramach letniego cyklu Muzyczne Tarasy, w tym roku o miesiąc później niż zwykle. Oba zespoły stanęły obok siebie po raz kolejny: wydarzenie określano jak „bitwę” czy „walkę” na struny (także głosowe). Ale jakaż to walka, kiedy wokół słychać tylko miłość!

W programie koncertu, który z powodzeniem można by zatytułować MUZYKA SREBRNEGO EKRANU, znalazły się najpiękniejsze tematy kina polskiego i światowego, szlagiery musicalowe i serialowe i… tanga - w fenomenalnym wykonaniu „naszych” tarnowskich artystów. Obie formacje w podobnym składzie i repertuarze występowały już razem, także przed mościcką publicznością: wspólny koncert zatytułowany STRINGS uświetnił w ubiegłym roku andrzejkowy wieczór w Centrum Sztuki Mościce. Tym razem symboliczna „muzyczna walka”, która w momencie zjednoczenia sił, daje szansę uzyskania ciekawego efektu muzyczno–socjologicznego odbyła się na tarasie gościnnego Centrum Sztuki Mościce w środku lata.

Tamten, jesienny koncert zapowiadano szumnie: Brzmienie, które rodzi się poprzez drżenie strun – czyli pozytywne wibracje. Program wieczoru zestawiać będzie typowe dla zespołów brzmienia, aby w momencie połączenia sił dokonać niezwykłej fuzji naturalnego brzmienia ludzkiego głosu w zestawieniu z siłą smyczków. Struny głosowe postawią kontrę strunom instrumentów… Ten letni potęgowała wrażeni i odczucia słuchaczy, a przecież odbył się w pełnym reżimie sanitarnym: maseczki, oświadczenia, dezynfekcja...

Była także „wisienka na torcie” – i niespodzianka dla licznie zgromadzonych słuchaczy: piosenka Lady Gagi i Bradley’a Coopera, znana z filmu NARODZINY GWIAZDY w wykonaniu… liderów obu formacji, którzy są… małżeństwem. To za ich sprawą na tym tarasie zrobiło się, ciepło, klimatycznie, kameralnie, rodzinnie – prawie jak w domu. Klimat starego kina, polskich seriali, urok muzyki a przede wszystkim wzruszający kontakt z „żywymi” Artystami – to wszystko powoduje, że oklaski na stojąco były chyba jak najbardziej zasłużone. Tak miło jest wrócić do Centrum Sztuki Mościce! Tak miło było nareszcie ich oklaskiwać!

Kolejna odsłona Muzycznych Tarasów odbędzie się  już w ostatni czwartek sierpnia. Wystąpi przed nami formacja MUSIC WAY – a oczywiście Centrum Sztuki Mościce gorąco na ten koncert zaprasza.

Katarzyna Cetera
Zdjęcia - Przemysław Sroka (www.csm.tarnow.pl)

Zespół wokalny MONK to nietypowa formacja muzyczna. Nie używają instrumentów, ale ich dźwięki genialnie imitują głosami. Swoją twórczość określają jako współczesną jazzowo – popową muzykę a capella. Formacja działa już ćwierć wieku – od początku w Tarnowie. Muzycy brali udział i zdobywali nagrody na wielu festiwalach i przeglądach, zarówno w kraju jak i poza jego granicami. Najważniejsze wydarzenia muzyczne w historii zespołu to występ podczas wielkiej gali jazzowej w Teatrze Wielkim w Łodzi, podczas wręczenia corocznych nagród, zwanych „Jazzowymi Oscarami” – Grand Prix Jazz Melomani. W roku 2016 formacja została uhonorowana „Dukatem tarnowskim” przyznawanym przez Prezydenta Miasta Tarnowa osobom i instytucjom zasłużonym dla miasta.

Con Affetto to typowy kwartet instrumentalny: smyczkowy zespół stworzony przez KOBIETY, które wyrażają siebie…MUZYKĄ. Artystki rozpoczęły wspólną muzyczną podróż piętnaście lat temu i – jak same oświadczają - pozostają w nieustannym przekonaniu, że muzykę najpiękniej tworzy się wtedy, kiedy jest ona… wspólną pasją. Nazwa zespołu „Con affetto” z włoskiego oznacza „z uczuciem”, ponieważ to właśnie emocje są główną siłą napędową każdej zagranej wspólnie nuty. Zespół tworzą cztery wyjątkowe osobowości, które doskonalą swoje muzyczne plany i marzenia w przyjaźni i z wielkim zaangażowaniem. Zespół nieustannie rozwija swoje muzyczne zainteresowania systematycznie uczestnicząc w nagraniach płyt, projektach orkiestrowych, teatralnych oraz koncertach zespołów polskiej sceny rozrywkowej. Zespół koncertuje w wielu ciekawych i prestiżowych miejscach, ma na koncie premierowe nagrania dyskografii współczesnego amerykańskiego kompozytora polskiego pochodzenia – tarnowianina – Henryka Derusa, a wiosną 2015 roku wziął udział w produkcji filmowej holenderskiej reżyserki Mieke Bal. Rok 2019 zespół rozpoczął podróżą koncertową do Chińskiej Republiki Ludowej, gdzie promował polską muzykę i kulturę.