Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

"Był Sobie Blues" w Amfiteatrze

Piosenki reggae na bluesową nutę rozpoczęły tegoroczne letnie spotkania z bluesem “Był Sobie Blues”. Przed tygodniem, w piątkowy wieczór 31 lipca w Amfiteatrze Letnim wspólnie muzykowali Andrzej Krzywy i Wojtek Klich. Ten mający już piętnastoletnią tradycję cykl koncertów plenerowych zorganizowanych według pomysłu charyzmatycznego tarnowskiego muzyka Wojtka Klicha na stałe wpisał się w wakacyjne kalendarium kulturalne miasta. Tegoroczna  edycja obejmie trzy koncerty. W pierwszym, zatytułowanym “Reggae piosnki na bluesową nutę”, zaprezentował się wokalista zespołu De Mono, Andrzej Krzywy. W drugim, także piątkowym (7.08.20.) wystąpiła Natalia Przybysz, a w ostatnim - piątek 14 sierpnia wystąpi Wojtek Cugowski.

- Z Andrzejem Krzywym wspólne muzykowanie to wspaniała przygoda pełna uśmiechu i fajnych dźwięków w tkliwej krainie wrażliwości. Niewiele osób wie, że Andrzej nagrywał płyty reggae z zespołem Daab i mocno funkcjonował w nurcie rastafariańskim - mówi Wojtek Klich.

Andrzej Zbigniew Krzywy urodził się 5 marca 1964 r.  na warszawskim Mokotowie. Ukończył naukę w Technikum Energetycznym im. Synów Pułku w Warszawie. Tytuł jego pracy dyplomowej brzmiał „Trasy przelotów ptaków na świecie”. Będąc nastolatkiem, był ulicznym grajkiem i występował na weselach.

W latach 1984–1987 gitarzysta i wokalista zespołu Daab grającym reggae, z którym wydał dwa albumy studyjne: Daab (1986) i Ludzkie uczucia (1987). Po  odejściu z Daab ,od 1987 wokalista zespołu rockowego De Mono, z którym wydał 13 płyt: Kochać inaczej (1989), Oh Yeah! (1990), Stop (1992), Abrasax (1994), Paparazzi (1997), Play (1999), De Luxe (2001), Siedem dni (2006), No Stress (2010), Spiekota (2012), Symfonicznie (2014), XXX (2017) i Reset (2020). Również artysta solowy, wydał album pt. Premiera (1996).

W 2016 nakładem wydawnictwa Edipresse Polska ukazała się książka pt. „Na krzywy ryj”, będąca wywiadem-rzeką przeprowadzonym z Krzywym przez Kubę Frołowa.

Drugiemu koncertowi z cyklu "Był Sobie Blues" towarzyszyć będzie aktualne o tej porze roku, choć na pozór niezbyt muzyczne hasło “Pomidor”. Gościem specjalnym tego wydarzenia będzie Natalia Przybysz.

 Wojtek Klich: “(…) Z Natalią Przybysz pogramy trochę zielonych piosnek, które (szczególnie latem Nam się wspólnie podobają) i krwistych jak pomidor riffów, które często te piosnki rodzą (…)”.

Natalia Maria Przybysz (ur.1 września 1983 w Warszawie), znana również jako N’Talia i Natu –  piosenkarka i autorka tekstów, znana przede wszystkim z występów w zespole Sistars, którego była współzałożycielką. Od 2006 prowadzi solową działalność artystyczną. Członkini Akademii Fonograficznej. Jest absolwentką 21 Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Jerzego Grotowskiego w Warszawie i Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. im. Emila Młynarskiego w klasie wiolonczeli.

Natalia Przybysz rozpoczęła karierę muzyczną w 2001, zakładając  wraz z siostrą Pauliną Przybysz zespół Sistars. Po rozpadzie zespołu zaczęła tworzyć solo. Wydała dwa albumy pod pseudonimem Natu – „Maupka Comes Home” z 2008, roku oraz „Gram duszy” z 2010 roku. Na obu albumach pozostała wierna „czarnym” gatunkom – hip-hopowi, soulowi i r&b.  Estetyczny zwrot w jej karierze przyniósł projekt koncertowy „Kozmic Blues”, będący hołdem dla Janis Joplin i okrzyknięty jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych w 2012 roku w Polsce.

Rok później „Kozmic Blues” został zwieńczony albumem pod tym samym tytułem. W 2014 roku, już pod własnym imieniem i nazwiskiem Natalia Przybysz wydała autorską, bluesową płytę „Prąd”, z którego pochodzą największe hity wokalistki, takie jak „Miód” czy „Nazywam się Niebo”. Album zyskał status Złotej Płyty, a artystce przyniósł nowe rzesze fanów oraz dwa Fryderyki.

W 2016 roku Natalia Przybysz stała się ikoną ruchu na rzecz praw kobiet w Polsce, udzielając kontrowersyjnego wywiadu dla „Wysokich Obcasów”, w którym przełamała tabu mówienia o aborcji. Zdecydowała się na intymne wyznanie, by dodać odwagi innym kobietom. Popularna piosenkarka, matka dwójki dzieci, przyznała się do dokonania aborcji w jednej z zagranicznych klinik. Co więcej, mówiła też o ogromnej uldze, jaką odczuła, co ściągnęło na nią falę  krytyki i ogromnego hejtu.

 W 2017 roku pojawił się kolejny album artystki zatytułowany „Światło Nocne”. W 2019 roku na sklepowe półki trafiła jej kolejna płyta "Jak Malować Ogień". Koncerty Natalii Przybysz cieszą się bardzo dużą popularnością. Artystka przekazuje swojej publiczności cały wachlarz emocji.

Ostatniemu koncertowi przyświeca tytuł “Bluesiki znane, czyste i przesterowane”. Gwiazdą wieczoru będzie Wojtek Cugowski.

Wojtek Klich: “(…) Z Wojtkiem Cugowski którejś to letniej nocy chodziliśmy przykryci kocami z gitarami w ręku mrucząc w rytmie ogniska. Na tarnowskim koncercie w Amfiteatrze pogramy trochę owych piosnek z przytupem w rytmach młodzieżowych. (…)”.

Wojciech Cugowski (ur. 11 lipca 1976 w Lublinie) – polski muzyk, gitarzysta i wokalista grup Bracia oraz Cugowscy.  Syn Krzysztofa Cugowskiego. W latach 1991–1995 był wokalistą grupy Tipsy Train. Śpiewał również w zespole Alligators w latach 1995–1999.  W 1997 roku zagrał pierwszy akustyczny koncert ze swoim bratem Piotrem – były to początki założonego przez nich zespołu Bracia, którego działalność datuje się od 2001 roku.

W 2003 roku pismo Gitara i Bas przyznało mu nagrodę w kategorii „Nadzieja roku” (otrzymał ją jako Wojtek Cugowski z zespołem). 9 czerwca 2007 roku wraz ze swoim zespołem Bracia wygrał festiwal organizowany w Sopocie TOPtrendy oraz zajął drugie miejsce w opolskim konkursie Premier.  W 2004 roku zagrał epizodyczną rolę w filmie Atrakcyjny pozna panią… Brał udział w programie telewizyjnym Bar V: V.I.P.

Jako muzyk sesyjny występował i nagrywał z licznymi artystami sceny lubelskiej, m.in. z Jolką Sip (CD „A poza tym…” wydana w 2012 r.), Markiem Dyjakiem (CD „W samą porę”) oraz Lubelską Federacją Bardów (CD „Imperium”).

Korzysta z wysokiej klasy gitar amerykańskiej firmy Music Man model Music Man Luke III HH które sygnuje jeden z najlepszych gitarzystów na świecie Steve Lukather  grający na co dzień w legendarnej grupie TOTO.

Pomysłodawca i główny animator bluesowego festiwalu Wojciech Klich od jakiegoś czasu pokochał wiejskie klimaty. Uprawia warzywa, robi powidła, kosi i... komponuje piosenki

Choć doskonale czuje się w mieście, pokochał też życie na wsi. Bobrowniki Wielkie to miejsce gdzie spędza każdą wolną chwilę. Ma tu drewniany dom po dziadku, różane rabatki, grządki i drzewka owocowe. Ze stojącej obok stodoły uczynił przechowalnię rodzinnych pamiątek. Nie wyklucza, że kiedyś osiądzie tu już na stałe.

Bobrowniki to mała wioska pod Tarnowem. Cisza, spokój, malownicze krajobrazy, szereg domków przy jednej z ulic. Wśród nich drewniana chałupka z białymi oknami, brązowym ogrodzeniem, przystrzyżonym żywopłotem i figurką Maryi obok. To tutaj swoje korzenie zapuszcza Wojciech Klich.

- Uwielbiam tutaj być. Czuję łączność pokoleniową z dziadkiem i tatą. Często siadam na schodach przy domu, plumkam na gitarze i obserwuje to, co dzieje się dookoła. Większość moich piosenek powstaje właśnie tu - opowiada muzyk.

Dom wybudował przed II wojną światową Józef Klich. Jego wnuk, Wojtek, nie przepadał za wyjazdami na wieś, kiedy był jeszcze nastolatkiem. Choć miał tu kuzynów, lepiej czuł się w towarzystwie kumpli z miasta. Dziadek wolał tych wnuków, którzy zostali na roli i pomagali mu w gospodarstwie. A Wojtek? Miał inne plany - chciał iść do technikum.

 Chyba nie ma w Tarnowie ciekawszej i barwniejszej postaci muzycznej jak Wojtek Klich. Jego znak rozpoznawczy oprócz oryginalnego, charyzmatycznego głosu, gitary i bosych stóp. Pisze teksty i komponuje nie tylko na swoje płyty, ale również dla artystów polskiej sceny muzycznej.

Jest chociażby autorem przebojów Anny Wyszkoni „Czy ten pan i pani”, „Na cześć wariata” oraz Małgorzaty Ostrowskiej: „Lipiec ze mną”. Współpracował z Tadeuszem Nalepą, Martyną Jakubowicz, a także z Wojciechem Waglewskim, Robertem Gawlińskim, Markiem Piekarczykiem. Sam był członkiem zespołu ZIYO, organizuje popularne Rockowe O!płateczki i Dżemowe Zaduszki.

Zaproszonym gościom towarzyszą tarnowscy muzycy – Bartek Dworak, Arek Boryczka, Jurek Drobot i Bartek Rojek. Na scenie nie zabraknie także reżysera przedsięwzięcia Wojtka Klicha.

Po koncertach plenerowych w Klubie Stowarzyszenie Przepraszam (Tarnów, Rynek 9) odbywają się Jam Session.
 
Organizatorem wydarzeń jest Tarnowskie Centrum Kultury. Wydarzenia w ramach “Był sobie blues” są realizowane i finansowane z Budżetu Miasta Tarnowa.

Program:
🔹 31.07, g. 20.00 Andrzej Krzywy
 Reggae piosnki na bluesową nutę.
Wystąpią: Andrzej Krzywy, Arek Boryczka, Wojtek Klich
 Bilety: https://bit.ly/andrzejkrzywy

🔹 07.08, g. 20.00 Natalia Przybysz
 "Pomidor"
 Wystąpią: Natalia Przybysz, Wojtek Klich, Arek Boryczka
 Bilety: https://bit.ly/nataliaprzybysz

🔹 14.08, g. 20.00 Wojtek Cugowski
 "Bluesiki znane, czyste i przesterowane"
 Wystąpią: Wojtek Cugowski, Jurek Drobot, Bartek Rojek, Wojtek Klich
 Bilety: https://bit.ly/wcugowski

Po każdym koncercie jam session w Stowarzyszenie "Przepraszam".
🔹 Więcej szczegółów na stronie Tarnowskie Centrum Kultury:
https://www.tck.pl/aktualnosci-byl-sobie-blues,16,1919,byl-…

Na podstawie materiałów organizatorów - Ryszard Zaprzałka
Zdjęcia - Paweł Topolski (www.tarnow.pl)