Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Jednodniowy Festiwal

Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku) na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie (tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square ) jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej. Wkrótce jazz dotarł do Europy, gdzie działali wybitny skrzypek jazzowy Stephane Grapelli i gitarzysta Django Reinhardt. Jazzem inspirowali się kompozytorzy "poważni" - Gershwin, którego utwory z jazzowej opery "Porgy and Bess" również funkcjonują jako standardy, z najsławniejszym "Summertime" na czele. Jazz dotarł do Tarnowa tak naprawdę 13 lat temu, kiedy to zorganizowano pierwszy festiwal jazzowy - było to w 2007 roku... Dziś, w piątek 17 lipca 2020 roku, odbyła się kolejna edycja Festiwalu Jazzowy Rynek, aczkolwiek mocno kadłubkowa, ograniczona jeno do jednego koncertu  w amfiteatralnym plenerze, poprzedzona Paradą Nowoorleańską na trasie Plac Sobieskiego - Amfiteatr Letni.

Jazz charakteryzuje się rytmem synkopowanym w metrum parzystym, a także dużą dowolnością interpretacyjną i aranżacyjną oraz tendencją do improwizacji. Ma to związek z faktem, że pierwszymi twórcami tego gatunku byli przeważnie nieznający nut potomkowie niewolników. Według niektórych muzykologów jazz jest raczej formą interpretacji niż stylem muzycznym.

     

Z przyczyn obiektywnych, piszą współorganizatorzy imprezy z Tarnowskiego Centrum Kultury, tegoroczna impreza miała nieco skromniejszy wymiar, niż zwykle. Ogranicza się tylko do jednego koncertu, ale nikt, kto wziął w nim udział nie powinien tego żałować. Organizatorzy przewidzieli bowiem moc muzycznych atrakcji, od parady nowoorleańskiej począwszy. Parada wyruszyła z Placu Sobieskiego w Tarnowie. Barwny, roztańczony i głośny korowód przeszła do Amfiteatru Letniego, gdzie wystąpiły aż cztery jazzowe formacje. Wieczór otworzył Gospodarz imprezy, zespół Leliwa Jazz Band, następnie na scenie zobaczyć można było również lokalnych artystów z zespołu Old Boys Band. W dalszej części koncertu wystąpili RG Dixie Five oraz gwiazda wieczoru Jazz Band Ball Orchestra.

Festiwal Jazzowy Rynek organizowany jest przez Tarnowskie Towarzystwo Jazzu Tradycyjnego „Leliwa”. Partnerem wydarzenia jest United Europe Jazz Festival.

Program imprezy:
17 lipca (piątek), godz. 18.00  I  Amfiteatr Letni
godz. 17.30 Parada nowoorleańska / Plac Sobieskiego
Leliwa Jazz Band
Old Boys Band
RB Dixie Five
Jazz Band Ball Orchestra

Leliwa Jazz Band
Zespół założony przez bandżystę zespół Leliwa Jazz Band powstał w 1978 roku i działa przy Tarnowskim Centrum Kultury. Nazwa zespołu pochodzi od herbu „Leliwa” przynależnego założycielom miasta Tarnowa. Początkowa nazwa Ragtime Capella podkreślała preferowanie ragtime, lecz z czasem repertuar rozszerzono o standardy jazzu lat 20 i 30. Aranżacje utworów nawiązują do najlepszych tradycji tego gatunku - jazzu nowoorleańskiego, szczególnie zespołów Hot Five i Hot Seven Louisa Armstronga.
Jest laureatem m.in. nagrody „Złota Tarka 2005” zdobytej na XXXV Old Jazz Meeting w Iławie. Wyróżniony nagrodą „Uskrzydlony - 2005” za wkład w promocję miasta Tarnowa. Doroczne ankiety miesięcznika Jazz Forum pn. Jazz Top klasyfikują tarnowian w połowie pierwszej dziesiątki zespołów tradycyjnych.
Zespół LJB corocznie bierze udział w wielu festiwalach w kraju i za granicą. W 2006 roku zespołowi przypadł zaszczyt reprezentować polski jazz tradycyjny na Euro Jazz Festival - Rueil-Malmaisone pod Paryżem. Zaproszony do udziału w 44 International Dixieland Festival Drezden 2014. Jest gospodarzem dorocznego festiwalu „Jazzowy Rynek” w Tarnowie. Leliwa Jazz Band regularnie występuje w jazz-klubie Bombay Music w Tarnowie prowadzonym przez braci Partyków.

Skład zespołu:
Stanisław Stańczyk – trąbka
Józef Partyka – puzon
Kazimierz Partyka – saksofon altowy, saksofon tenorowy
Kazimierz Król - klarnet
Roman Bartnicki - perkusja, suzafon
Roman Starzec - kontrabas, tarka
Edward Wnęk - banjo, aranżacje

  

Old Boys Band
Zespół powstał w 2008 roku z inicjatywy weterana tarnowskiego jazzu puzonisty Romualda Słowika. W jego skład wchodzą byli nauczyciele i absolwenci szkół muzycznych. Specjalnością Old Boys Bandu jest radosny jazz w stylu dixieland oraz swing. Często sięgają po utwory mało znane lub zapomniane.
Zespół występuje na festiwalu jazzowym w Czchowie, Jazz-owym Rynku w Tarnowie, w klubie Bombay Music oraz na imprezach okolicznościowych. Ciesząc się uznaniem i gorącym przyjęciem publiczności. W latach 2013 i 2014 zespół był finalistą festiwalu Jazz Meeting Złota Tarka w Iławie.

Skład zespołu:
Grażyna Scheffler - wokal
Romuald Słowik - lider zespołu, puzon, wokal
Jacek Piskozub - saksofon altowy i sopranowy
Marian Urban - trąbka
Antoni Guśtak - piano
Władysław Strejczek - banjo, gitara
Ryszard Kolbusz - gitara basowa
Tytus Jakubowski - perkusja

     

RB Dixie Five
Zespół założony przez multiinstrumentalistę Romana Bartnickiego. Wykonuje muzykę w typowym dla Nowego Orleanu i jego parad ulicznych w składzie instrumentalnym. Na repertuar zespołu duży wpływ wywarła twórczość m.in. L. Armstronga, K.Ory, K. Oliviera. Muzycy RB Dixie Five są absolwentami klasycznych szkół muzycznych i wydziałów jazzowych. Zespół jest laureatem prestiżowego, międzynarodowego festiwalu jazzu tradycyjnego Old Jazz Meeting Złota Tarka 2015.

Skład zespołu
Roman Bartnicki - suzafon
Janusz Witko - klarnet, saksofon
Robert Szczerba - puzon
Dominik Mietła - trąbka
Wiktor Zydroń – banjo

  

Jazz Band Ball Orchestra
Jazz Band Ball Orchestra to fenomen na skalę polską i światową. Trudno znaleźć zespół, który byłby aktywny przez ponad pół wieku i wciąż cieszył się niesłabnącym powodzeniem fanów – od kilku dekad JBBO zdobywa pierwsze miejsce w kategorii „jazz tradycyjny” w ankiecie czytelników pisma Jazz Forum. Jazz Band Ball został utworzony w 1962 przez krakowskiego trębacza Jana Kudyka. Grupa zadebiutowała na Konkursie Amatorskich Zespołów Jazzowych Polski Południowej i od razu zdobyła I nagrodę, w następnym roku JBBO zwyciężyła w konkursie festiwalu Jazz Nad Odrą. Wkrótce zaczęła występować w Polsce (Jazz Jamboree) i za granicą, m.in. w Czechosłowacji, NRD, Austrii. W latach 70. i 80. koncertowała na festiwalach w Hadze, Oberhausen oraz wielokrotnie na Dixieland Jazz Jubilee w Sacramento, gdzie powstał nawet fan club zespołu. Początkowo JBBO wykonywała muzykę dixielandową. Z upływem czasu styl zespołu ewoluował – dziś ich muzyka jest syntezą jazzu nowoorleańskiego, swingu z elementami bebopu, bluesa, polskiego folkloru i latino. Duży udział w tych zmianach mieli nowi członkowie zespołu pozyskani w latach 80. 90., szczególnie Wojciech Groborz, znakomity pianista i aranżer oraz perkusista Wojciech Jamioł. JBBO współpracowała z wieloma wybitnymi muzykami (m.in. Wallacem Davenportem, Kennym Ballem, Chrisem Barberem) oraz wokalistkami z Polski, Europy i USA (m.in. Angi Domdey, Silvią Droste, Janice Harrington i Jean Shy):
Michał Bylica - trąbka, wokal

Sklad zespołu
Jarosław Kaczmarczyk - klarnet, saksofon tenorowy, wokal
Marek Michalak - puzon, wokal
Wojciech Groborz - fortepian
Tolek Lisiecki - kontrabas
Wiesła Jamioł - perkusja

R.Z.

Zdjęcia - Dorota Filip (www.tarnowskieinfo.pl)