Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Z kluczem wiolinowym w herbie

Niewątpliwą dumą Tarnowa jest Starówka, urokliwe uliczki, renesansowe kamienice i ceglane świątynie, ale w mieście pod Górą św. Marcina pojawiają się też nowoczesne budynki - ze stali i szkła, o futurystycznych kształtach albo nietypowych elewacjach. Przy ulicy Lippóczy'ego stanął właśnie kolejny - sali koncertowej przy Zespole Szkół Muzycznych. Jest na niej 238 stałych miejsc siedzących z możliwością dostawienia do 268. Scena ma organy piszczałkowe i fortepian, może pomieścić całą orkiestrę. Razem z salą powstało zaplecze dydaktyczne z salą gimnastyczno – baletową czy salami ćwiczeniowymi z fortepianami. Obok jest też boisko sportowe. Inwestycja pochłonęła ponad 22 miliony złotych. Dodatkowo, około czterech milionów kosztowało wyposażenie obiektu. W ostatnią sobotę, 11 lipca, odbyła się oficjalna inauguracja działalności nowej sali koncertowej, którą uświetnił występ Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej udostępniony także online. Wśród znakomitych gości zaproszonych na uroczystość dostrzec można było m.in. sędziwego kompozytora i pedagoga maestro Romana Zubka, jednego z założycieli i długoletniego dyrektora Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie. 

W programie koncertu znalazły się utwory m.in. Antonio Vivaldiego, Jana Sebastiana Bacha i Edvarda Griega. Tarnowskiej Orkiestrze Kameralnej na scenie towarzyszył Paweł Wajrak skrzypek, solista i kameralista, koncertmistrz Orkiestry Filharmonii Krakowskiej, współtwórca kwintetu smyczkowego PiazzoForte Ensamble oraz New Tango Bridge, a także Ewelina Panocha - solistka, akompaniatorka i pedagog, laureatka wielu konkursów pianistycznych.

Tarnowska Orkiestra Kameralna powstała w 1991 roku i od tego czasu regularnie koncertuje, wykonując muzykę polskiego, europejskiego i światowego dziedzictwa. Podstawą repertuaru grupy są utwory pisane na orkiestry smyczkowe. Zespół prezentuje również dzieła symfoniczne, oratoryjne, wykonuje muzykę współczesną, filmową i jazzową.  Od sierpnia 2011 r. kierownictwo artystyczne w TOK sprawuje Paweł Wajrak.

  

Nowa sala będzie też wykorzystywana do organizowania konferencji – mówi Jolanta Światłowska, dyr. Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie. – Sala ma akustykę zmienną poprzez zamontowane kotary akustyczne, więc będzie możliwość prezentacji różnego rodzaju muzyki. Jest również sprzęt audiowizualny, który umożliwia organizowanie tu sympozjów, konferencji. Jest studio nagrań, mamy też organy, które mają ponad półtora tysiąca piszczałek. Nie mieliśmy dotąd organów piszczałkowych, a mamy prężnie działającą klasę organów, wielu laureatów konkursów, więc uczniowie będą mogli na co dzień ćwiczyć i koncertować.

 – Uczniowie kształcą się po to, żeby prezentować swoje umiejętności na scenie i teraz będą już mieć tę scenę właściwą i wszystkie koncerty będziemy mogli tu realizować. Do tej pory musieliśmy wynajmować sale. Nie mieliśmy też sali, w której moglibyśmy połączyć muzykę ze słowem i ruchem scenicznym – dodaje dyrektor szkoły.

Gdyby nie obowiązujące od połowy marca zawieszenie zajęć szkolnych, uczniowie Zespołu Szkól Muzycznych w Tarnowie mogliby się wreszcie cieszyć z nowiutkiej sali koncertowej, sali gimnastyczno-baletowej i nowych pracowni. Teraz budowa dobiegła końca i Tarnów wzbogacił się o najnowocześniejszy obiekt edukacyjny w mieście. To będzie niewątpliwie dodatkowy atut placówki podczas rekrutacji na nowy rok szkolny.

Gmach sali koncertowej z zapleczem zwraca uwagę niebanalnym wyglądem. Zamontowano w niej organy, które z powodu pandemii i zamknięcia granic czekają jeszcze na strojenie przez przedstawicieli firmy Skrabl ze Słowenii. Na pianistów czeka też nowy fortepian koncertowy.

Sala koncertowa to najważniejsza część nowoczesnego kompleksu, w skład którego wchodzi również budynek dydaktyczny, mieszczący trzy sale instrumentalne z nowymi fortepianami, dwie  sale lekcyjne ze sprzętem audio i wideo, fonotekę, dwie sale rytmiczne, a przede wszystkim salę gimnastyczno-baletową, o której szkoła również marzyła od lat.

Na terenie kompleksu znajduje się ponadto boisko sportowe z zamontowanymi przez szkołę urządzeniami do piłki ręcznej, siatkówki i koszykówki oraz  plac zabaw dla najmłodszych uczniów.

W placówce działają Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia i Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia, które zapewniają pełną realizację programu szkoły ogólnokształcącej, połączonej z kształceniem muzycznym.
Z kolei w Szkole Muzycznej I (cykl 6 lub 4-letni) i Szkole Muzycznej II stopnia (szkoła 6-letnia) realizowane jest w godzinach popołudniowych wyłącznie kształcenie muzyczne. Nauka w ZSM jest bezpłatna.

- Kształcimy na wielu instrumentach, w zakresie śpiewu solowego, specjalności jazzowych – wylicza dyr. Światłowska. Szkoła prowadzi klasy: fortepianu, skrzypiec, altówki, wiolonczeli, gitary, akordeonu, perkusji, fletu, klarnetu, trąbki, puzonu, waltorni, instrumentalistyki jazzowej, wokalistyki i wokalistyki jazzowej.

Sala koncertowa jest długo wyczekiwana przez uczniów i nauczycieli. Umożliwi szeroką działalność koncertową. Nasi uczniowie kształcą się i przygotowują  przede wszystkim do tego, by występować na scenie i w końcu będą ją mieć – cieszy się Jolanta Światłowska, dyrektor ZSM.

R.Z.
Zdjęcia - Paweł Topolski (www.tarnow.pl)