Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Muzyka znad pięknego modrego Dunaju.

Popołudnie ze Strauss Ensemble

W ostatnią niedzielę, 28 czerwca o godz. 16 odbył się w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej pierwszy w tym roku koncert z udziałem publiczności. Przed ograniczoną rygorami polityczno-sanitarnymi ilością widzów (limit 150 miejsc, wiadomo:pandemia) wystąpił znakomity baryton Jakub Milewski oraz doskonale dysponowany tego popołudnia zespół Strauss Ensemble. Działająca w zlokalizowanym na Pogórzu Ciężkowickim urokliwym dworku mistrza Ignacego Jana Paderewskiego - światowej sławy pianisty i kompozytora, wielkiego patrioty i polityka, w jedynej tak zachowanej na świecie posiadłości, to kolejna po teatrze i BWA instytucja przywracająca normalność w tarnowskiej  kulturze.

A w programie niedzielnego koncertu znalazły się znane na całym świecie „wiedeńskie przeboje” takie, jak: polki, walce, galopy Johanna oraz Edwarda Straussów, pieśni neapolitańskie, nastrojowe arie operetkowe m.in. z „Księżniczki Czardasza” Imre Kálmána oraz „Wesołej wdówki” Franza Lehára. Publiczność usłyszała także najbardziej znane fragmenty z broadwayowskich musicali, takich jak „Człowiek z La Manchy” czy „Południowy Pacyfik”.
Zaś przed kąśnieńską publicznością wystąpili: Jakub Milewski – baryton, Ludmiła Worobec-Witek – skrzypce, Maciej Jaroń – skrzypce, Agnieszka Wolska-Ścipniak – flet, Jacek Hodur – wiolonczela, Krzysztof Sokołowski – kontrabas, Dariusz Kozieł – klarnet, Bogusław Olczyk – perkusja, Artur Jaroń – fortepian, szef artystyczny.

Jakub Milewski – z wykształcenia śpiewak operowy, z zamiłowania kompozytor i dyrygent, a także producent projektów muzycznych. Kieruje artystycznie Mazowieckim Teatrem Muzycznym im. Jana Kiepury w Warszawie. Jest również pomysłodawcą i Dyrektorem Artystycznym Festiwalu Muzycznego „Ostrołęckie Operalia”. Pracował m.in. nad spektaklami operowymi, takimi jak„Sen nocy letniej” B. Brittena i „Straszny Dwór“ S. Moniuszki (Teatr Wielki – Opera Narodowa) oraz „Wesele Figara” – rola tytułowa (Polska Opera Królewska). Był stypendystą w Conservatorio Statale di Musica G. Rossini w Pesaro (Włochy). Uczestniczył w Masterclass wybitnych śpiewaków m.in. Evghenii Dundekovej i Jose Carrerasa. Jest autorem muzyki m.in. do koncertu „Kantata Przemienienia”, a także piosenki promującej film „Zerwany kłos”. W 2017 roku na zakopiańskich Krzeptówkach odbyła się premiera dzieła z jego muzyką i librettem Jerzego Binkowskiego – Kantaty „Totus Tuus – CałyM Twój…” w 20. rocznicę wizyty Jana Pawła II na Podhalu.

Ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie na wydziale wokalno-aktorskim (klasa prof. Roberta Cieśli). Koncertował w wielu miastach Polski, Szwecji, Finlandii, Hiszpanii, Niemiec i Norwegii, a także w Chinach i Stanach Zjednoczonych.
Jest autorem muzyki m.in. do koncertu „Kantata Przemienienia”, a także piosenki promującej film „Zerwany kłos”. W 2017 roku na zakopiańskich Krzeptówkach odbyła się premiera dzieła z jego muzyką i librettem Jerzego Binkowskiego – Kantaty „Totus Tuus – CałyM Twój…” w 20. rocznicę wizyty Jana Pawła II na Podhalu.

Jakub Milewski na swoim koncie ma kilka wydawnictw płytowych, w tym wspomnianą „Kantatę Przemienienia” (CD + DVD) nagraną pod jego dyrekcją, wydaną przez Edycję św. Pawła, a także m.in. „Pieśni Powstania Warszawskiego w nowych aranżacjach Włodzimierza Korcza” (jako solista), wydaną przez warszawską Filharmonię im. R. Traugutta, czy „Śpiewy historyczne” zarejestrowane w Studiu Koncertowym Polskiego Radia i wydane przez Fundację 1863.pl. Jest pomysłodawcą i Dyrektorem Artystycznym Festiwalu Muzycznego „Ostrołęckie Operalia”.

Strauss Ensemble to zespół muzyki wiedeńskiej działający od 1999 roku. Tworzą go w większości muzycy Filharmonii Świętokrzyskiej. Od początku istnienia Strauss Ensemble cieszy się popularnością i uznaniem krytyki. Repertuar zespołu jest bardzo bogaty i zróżnicowany. Składa się na niego kilkaset utworów, w tym muzyka Straussów, walce, polki, galopy, marsze, czardasze, fokstroty, muzyka popularna, filmowa i taneczna.


 W związku z bieżącą sytuacją epidemiczną wejście na koncert było możliwe wyłącznie po wcześniejszym złożeniu obowiązkowego pisemnego oświadczenia, że uczestnik, według swojej najlepszej wiedzy, nie jest osobą zakażoną wirusem Sars-CoV-2 oraz nie przebywa na kwarantannie lub pod nadzorem epidemiologicznym.

Ryszard Zaprzałka
Zdjęcia:  Kornelia Cygan.