Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Tarnów i okolice: ANNA GERMAN - NIEZAPOMNIANA

czyli
DZIEŃ KOBIET W CENTRUM SZTUKI MOŚCICE

Koncert piosenek z repertuaru Anny German - w nowych, ciekawych aranżacjach Beniamina Baczewskiego - relacjonuje Katarzyna Cetera, zaprezentowała mieszkańcom Tarnowa w sobotę Joanna Nawrot, jedna z czołowych interpretatorek twórczości Białego Anioła Piosenki, znana zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Koncert, który odbył się w sobotę, 7 marca – w przeddzień Dnia Kobiet - zgromadził licznych wielbicieli twórczości Anny German; tych, którzy znają i pamiętają i tych, którzy pokochali ją dopiero kilka lat temu.

Anna German, polska piosenkarka, kompozytorka i aktorka, do niedawna była w Polsce niemal zupełnie zapomniana. Odkrył ją na nowo rosyjski serial biograficzny, emitowany również w Polsce, który powstał we współpracy z Ukrainą, Polską i Chorwacją, zrealizowany w 2012 z okazji 30. rocznicy jej śmierci – ale chyba nie na długo. W Rosji pamięć o Annie German i jej twórczości żywa jest do dziś. Dobrze się chyba stało, że do hołdu poświęconego pamięci niezwykłej artystki dołączyliśmy także my, oczywiście pod kierunkiem niezwykłej utalentowanej młodej pieśniarki, której głos przypomina barwę sopranu tzw. lirico-spinto, którym obdarzona była Anna German.

Joanna Nawrot – bo o niej mowa - jest zwyciężczynią Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu im. Anny German z 2017 roku. Jej piosenki od kilku lat towarzyszą artystce, która jest ponadto jest laureatką wielu konkursów wokalnych i pieśniarskich. Otrzymała nagrodę Człowiek Roku 2016 w kategorii debiut organizowanym przez dziennik "Echo Dnia" oraz wyróżnienie w kategorii Kultura. W 2018 była nominowana do tytułu „osobowość roku” w kategorii Kultura. Artystka została laureatką pierwszego miejsca Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Anny German w 2017. W 2018 otrzymała nagrodę specjalną w VII Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Mławie oraz wyróżnienie za wykonanie arii Piotra Czajkowskiego. W latach 2017-2018 występowała w Piwnicy pod Baranami w Krakowie. Gościła na scenach Filharmonii Brzeskiej na Białorusi, Filharmonii Warmińsko- Mazurskiej w Olsztynie, Teatrze Polskim w Warszawie. Uczestniczyła w Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym im. Jana Kiepury w Krynicy Zdroju. W 2018 roku występowała na deskach Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Jest finalistką V Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Anna German 2018 w Warszawie. Uczestniczka Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej Winterreise w Moskwie. W koncertach i recitalach solowych występuje nie tylko w Polsce - również w Niemczech, Włoszech i Białorusi.

Joanna Nawrot występuje w kraju i za granicą z repertuarem klasycznym operowo/operetkowym oraz z programem złożonym z piosenek Anny German. Współpracuje z wieloma solistami, dyrygentami, artystami z kraju i ze świata, którzy są zawodowymi, wybitnymi muzykami

W Centrum Sztuki Mościce Joanna Nawrot wystąpiła wraz z zespołem Baltic Quasideon Group w składzie wybitnych i uznanych artystów z Trójmiasta, oraz z towarzyszeniem Orkiestry Arte Symfoniko pod dyrekcją Mieczysława Smydy.

Starannie wyszukany i przygotowany repertuar oraz wybór programu, w którym znajdują się największe przeboje jak i kompozycje mniej znane, przeniosły tarnowską publiczność w niepowtarzalny klimat. Koncert stał się okazją do spotkania się z charyzmatycznymi artystami a skontrastowany liryzm i nostalgia piosenek z repertuaru Anny German z przebojami w iście greckim i włoskim klimacie stały się dla tarnowian źródłem niepowtarzalnych emocji. Usłyszeliśmy utwory Anny german w języku polskim, rosyjskim i włoskim. Przerwy umilały nam niezwykłe jazzowe aranżacje znanych przebojów w wykonaniu kwartetu Baltic Quasideon Group.

Koncert piosenek Anny German okazał się idealną okazją, aby spędzić wieczór pełen radości, wzruszeń i pozytywnych emocji. Usłyszeliśmy takie hity jak Człowieczy los, Tańczące Eurydyki, Cyganerię, Greckie wino, Wróć do Sorrento i wiele innych przebojów Anny German. Koncert przeplatany był anegdotami i opowieściami z życia Anny German, jej podróży i tras koncertowych. Joanna Nawrot jest bowiem zaprzyjaźniona z jedynym rosyjskim biografem Anny German Iwanem Iliczowem i posiada szeroką wiedzę na temat życia i twórczości Anny German.

Katarzyna Cetera
Zdjęcia - Przemysław Sroka (CSM)