Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Tarnów i okolice: CO NAS PORUSZA

czyli
SCENA OTWARTA – część druga

Relacja Katarzyna Cetery

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca SCENA OTWARTA odbywa się w tym roku już po raz dziewiąty. Hasło, które przyświeca obecnej edycji brzmi: ”Spełnienie. Triumf i klęska” ma skłaniać do refleksji nad naszymi indywidualnymi decyzjami i tym, jakie konsekwencje one wywołują. Możliwość zrealizowania indywidualnych pragnień zawsze jest sukcesem. Ich spełnienie wynika z podejmowanych wyborów lub emocji. Decyzje prowadzące do sukcesu niejednokrotnie jednak owocują tragedią. Co zawodzi? Brak racjonalności i dystansu czy zaślepiające emocje i pycha?

Piątkowy wieczór festiwalowy upłynął nam pod znakiem inauguracji festiwalu SCENA OTWARTA. Artyści baletowi Narodowego Teatru Morawsko-Śląskiego z Czech przedstawili spektakl – a może raczej tryptyk złożony z trzech tanecznych etiud - zatytułowany ALL THAT JAZZ, ROCK, BLUES. Przedstawienie okazało się rzeczywiście porywającą fuzją trzech różnorodnych stylów choreograficznych, muzycznych i dramaturgicznych – jak zapewniali organizatorzy. Poszczególne części dzieła przygotowali znakomici choreografowie: Itzik Galili, Johan Inger i Regina Hofmanová. Porwano nas, zabrano w różne epoki i miejsca począwszy od egzotycznej Kuby, przez amerykańskie dzielnice i charakterystyczny głos Toma Waitsa, aż po argentyńskie ulice i tango Astora Piazzolli.

Wszystko w tym spektaklu porywało: i muzyka, i humor, i sprawność taneczna czeskich artystów. Nic zatem  dziwnego, że tarnowska publiczność – zgromadzona nadzwyczaj licznie – zgotowała gościom z Koszyc owacje na stojąco. Po spektaklu odbyło się – jak zwykle – spotkanie artystów z tarnowską publicznością.

W Sobotę  Centrum Sztuki Mościce opanowała uzdolniona tanecznie młodzież i tarnowscy seniorzy. Choć spektakl finałowy projektu międzypokoleniowego zatytułowanego SPOTKANIE. O TYM CO NAS PORUSZA, trwało jedynie dwadzieścia minut, to pokaz trzeba było powtórzyć – cieszył się bowiem ogromnym zainteresowaniem licznie zgromadzonej publiczności.

Myślą przewodnią projektu była chęć zintegrowania młodych tarnowian zainteresowanych tańcem, a także idea nawiązania dialogu i współpracy między młodzieżą licealną a senioramijako odpowiedź na brak naturalnej przestrzeni do kontaktów wielopokoleniowych w mieście. Projekt był realizowany w Centrum Sztuki Mościce od maja do października 2019 roku. Zdobyta wiedza i umiejętności, którą nabyli uczestnicy spotkań, wykładów i warsztatów organizowanych w ramach tego projektu, zostały wykorzystane do przygotowania spektaklu, który zaprezentowano w ramach IX Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca Scena Otwarta.

     

Już jutro w ramach SCENY OTWARTEJ zobaczymy kolejnych gości naszej tanecznej imprezy. Białostocki Teatr Lalek zaprezentuje nam cykl „fantazji zoologicznych” nazwany „Karnawałem zwierząt” – który z czasem stał się najbardziej rozpoznawalnym utworem Saint-Saënsa.

Każda z miniatur „Karnawału zwierząt” ukazuje inne zwierzę: osły, żółwie, słonie, łabędzie… Są one jednak tylko pretekstem do pokazania ludzkich słabości, wartości i relacji. Spektakl inspirowany dziełem Charles Camille’a Saint-Saënsa pozwoli młodym widzom zachwycić się muzyką, a w tańcu i zabawie odkryć cały wachlarz zachowań i emocji, którymi kieruje się człowiek – twierdzą organizatorzy.

Czekają nas również weekendowe atrakcje taneczne: w najbliższą sobotę wystąpi stały gość SCENY OTWARTEJ – Kielecki Teatr Tańca, który zaprezentuje przedstawienie złożone z dwóch miniatur – DREWNIANY KSIĄŻĘ, do którego choreografię opracowała Elżbieta Pańtak i CUDOWNEGO MANDARYNA w którym zajął się Grzegorz Pańtak.

Lubelski Teatr Tańca przedstawi w niedzielę dzieło zatytułowane STALKING PARADISE. Jest to spektakl opracowany pod kierunkiem norwesko-estońskiej pary choreografów Külli Roosna i Kenneth Flak, w którym tancerze Lubelskiego Teatru Tańca oraz Pracowni Fizycznej z Łodzi wspólnie poszukują odpowiedzi na pytania o wiarę. W co wierzymy? Dlaczego wierzymy w to, co robimy? Dlaczego tak trudno jest pogodzić ze sobą różne przekonania?

Mościcka SCENA OTWARTA serdecznie zaprasza – będzie co podziwiać, będzie się czym zachwycać.

Katarzyna Cetera
Zdjęcia - Paweł Topolski/Artur Gawle (www.tarnow.pl)