Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Bravo Maestro 2019

Mekką tarnowskich melomanów staje się latem Kąśna Dolna, gdzie znajduje się jedyna na świecie zachowana w całości dworska rezydencja wybitnego polskiego męża stanu i patrioty, światowej sławy kompozytora i pianisty Ignacego Jana Paderewskiego. Co sprawia, że w wiosenno - letnie miesiące Kąśna Dolna się staje się takim miejscem? Wydaje się, że na jego niezwykłość składają się przede wszystkim wyjątkowo malownicze jej położenie wśród gór i lasów Pogórza Ciężkowickiego oraz atrakcyjność programowa, ale także niepowtarzalna atmosfera muzycznego święta połączonego z wiejskim letniskiem. I jeszcze jedno,  panuje tam niespotykana nigdzie indziej kameralna cisza i niezwykły, twórczy spokój. To prawdziwie Polski Dom, w którym, jak mawiał Paderewski, jest obecny duch polski... Co roku w  lipcu i sierpniu odbywają się tam, mające swoją stalą publiczność, kameralne koncerty muzyki klasycznej, w których biorą udział zarówno znani i uznani prawdziwi maestro, jak i młodzi startujący dopiero do wielkich karier muzycy. Nobilitującą muzycznie tradycją stały się już występy w Kąśnej Dolnej uzdolnionej muzycznie młodzieży, dla której koncert w dworku mistrza I. J. Paderewskiego jest nagrodą w innych konkursach, np. Tygodniu Talentów. Nie inaczej jest i w tym sezonie przygotowanym przez tarnowskie Centrum Paderewskiego, którego  dominantą, rozpoznawalną szeroko w muzycznym świecie jest Festiwal Muzyki Kameralnej „Bravo Maestro”.  Ta znacząca impreza rozpoczyna się już jutro we czwartek 22  i potrwa trzy dni  do soboty 24 sierpnia, gromadząc znakomite grono wykonawców i melomanów. Festiwalowi towarzyszy wystawa prac cenionego tarnowskiego malarza i pedagoga Romana Fleszara „Przestrzenie równoległe”.  A festiwalowe koncerty poprowadzi  Regina Gowarzewska.

Festiwal odbywa się od 1996 roku, a wymyślili go niegdyś światowej sławy skrzypek Wadim Brodski, przez pierwsze edycje dyrektor artystyczny imprezy, i Anna Knapik – wieloletnia dyrektor Centrum Paderewskiego Tarnów - Kąśna Dolna, zmarła przedwcześnie wiece prezydent Tarnowa, charyzmatyczna twórczyni muzycznej potęgi Kąśnej.

Na festiwalowej scenie występowali dotychczas wybitni artyści o światowej sławie m.in.: Wanda Wiłkomirska, Krzysztof Jabłoński, Janusz Olejniczak, Konstanty Andrzej Kulka, Stefan Kamasa, Andrzej Bauer, Waldemar Malicki, Andrzej Ratusiński, Robert Kabara, Vadim Brodski, Marek Moś, Lech Bałaban, Alexander Gebert, Adam Klocek, Rafał Kwiatkowski, Tomasz Strahl, Krzysztof Jakowicz oraz światowej sławy jazzmani: Michał Urbaniak, Leszek Możdżer, Adam Makowicz i Henryk Miśkiewicz.

Jedyna w swoim rodzaju atmosfera uroczej posiadłości oraz sympatia artystów stanowią o charakterze festiwalu. Podczas pobytu w Kąśnej tworzą oni wspólnie unikatowe i niepowtarzalne interpretacje najwspanialszych dzieł muzyki kameralnej.

Przez ponad dwadzieścia lat odbywał się w cyklu dwuletnim – naprzemiennie z Festiwalem Mistrzowskie Wieczory w Kąśnej. Od 2018 roku wydarzenie ma miejsce co roku – tradycyjnie w ostatnie wakacyjne dni sierpnia.

Inaugurująca tegoroczny Festiwal „Traviata” Verdiego w wykonaniu najlepszych solistów operowych - móiono poczas konferencji prasowej w Starostwie Powiatowym, przeniesie nas w czasie do XIX-wiecznego Paryża i odsłoni historię miłości przekraczającej konwenanse epoki. Drugiego wieczoru czeka nas spotkanie z arcydziełami baroku – „Czterema porami roku” Vivaldiego oraz III Koncertem brandenburskim Bacha w interpretacji znakomitego skrzypka Roberta Kabary i zespołu Silesian Chamber Players. Na zakończenie odbędzie się tradycyjny Maraton Muzyczny, w tym roku w odsłonie wirtuozowskiej, pełen solowych popisów Mistrzów, którzy odsłonią przed publicznością tajniki wykonawstwa najtrudniejszych utworów, a w drugiej części zaprezentują wspólne kreacje muzyczne.

Roman Fleszar

Poniżej szczegółowy afisz imprezy:

22 sierpnia (czwartek), godz. 18.00
Sala Koncertowa Stodoła

TRAVIATA
opera Giuseppe Verdiego w wersji koncertowej

Anna Lichorowicz – sopran
Jadwiga Postrożna – mezzosopran
Jacek Jaskuła – baryton
Adam Zaremba – baryton
Aleksander Zuchowicz – tenor
Mirella Malorny-Konopka – fortepian

23 sierpnia (piątek), godz. 18.00
Sala Koncertowa Stodoła

MISTRZOWSKIE SKRZYPCE
Antonio Vivaldi – Cztery pory roku op. 8
Jan Sebastian Bach – III Koncert brandenburski BWV 1048

Robert Kabara – skrzypce
Silesian Chamber Players

24 sierpnia (sobota), godz. 18.00
Sala Koncertowa Stodoła

MARATON WIRTUOZOWSKI

Joanna Monachowicz – obój
Katarzyna Duda – skrzypce
Mariusz Patyra – skrzypce
Michał Zaborski – altówka
Tomasz Strahl – wiolonczela
Klaudiusz Baran – akordeon
Robert Morawski – fortepian

oraz Łukasz Skubisz – akordeon
laureat Nagrody im. Anny Knapik na Festiwalu Warsztaty z Mistrzami Tydzień Talentów 2019

Przygotował – Ryszard Zaprzałka