Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Historyczny sukces Puellae Orantes

Cztery wyróżnienia, w tym dwa złota, jedno srebro i nagroda specjalna, to dorobek Dziewczęcego Chóru Katedralnego Puellae Orantes w międzynarodowym konkursie chóralnym, który odbył się w lipcu na Tajwanie - jednym z najbardziej prestiżowych festiwali muzycznych w Azji. Większość repertuaru konkursowego prezentowanego przez Puellae Orantes stanowiły utwory polskich kompozytorów skomponowanych lub zaaranżowanych na zamówienie chóru. Wszyscy byli pod wrażeniem występów dziewcząt. Jurorzy nie mogli się nadziwić, że tak mały, 13-osobowy zespół był w stanie wykonać utwór 6-głosowy i brzmieć przy tym jak organy. Rywalizował z potężnymi chórami z Tajwanu, Chin, Południowej Korei, Makao, Filipin, Indonezji i Polski. Powszechny entuzjazm wywołały ich stroje krakowskie i polska muzyka, którą dziewczęta miały okazję zaprezentować. Były tam gwiazdami, sesje zdjęciowe nie miały końca. Śpiewały w 6 językach - tajwańskim, chińskim, angielskim, włoskim, polskim i po łacinie. Za utwór w języku tajwańskim otrzymały nagrodę specjalną, co było dla nich już zupełnym zaskoczeniem. Chór odniósł w Azji niebywały sukces, rozsławiając Polskę i Tarnów, polską muzykę i kulturę, ale ten niekwestionowany Ambasador Tarnowa swój wyjazd musiał sfinansować z własnych pieniędzy...

Międzynarodowy Festiwal Chóralny w Tajpej, organizowany corocznie od 1996 roku jest największą platformą międzynarodowej wymiany kulturalnej w Tajwanie i stał się jednym z najbardziej prestiżowych festiwali muzycznych w Azji. W 2018 roku postanowiono powołać Międzynarodowy Konkurs Chóralny Taipei, którego partnerem jest Ministerstwo Kultury Tajwanu. W tym roku do muzycznej rywalizacji stanęły chóry z Tajwanu, Chin, Korei Południowej, Makao, Filipin i Indonezji. Europę, poza Dziewczęcym Chórem Katedralnym Puellae Orantes z Tarnowa, reprezentował jeszcze tylko chór ze Szczecina. Występy oceniało międzynarodowe jury składające się z kompozytorów, dyrygentów, wokalistów z Filipin, Finlandii, Łotwy, Tajwanu, Wenezueli i Węgier.

Decyzją jury tarnowianki sięgnęły po dwa złote medale w najtrudniejszej kategorii - chórów młodzieżowych i uniwersyteckich. Srebro przypadło dziewczętom za prezentację muzyki sakralnej. Chór otrzymał także nagrodę specjalną za najlepiej wykonany utwór tajwański przez grupę pochodzącą spoza Tajwanu. – Zaskoczyła nas szczególnie ta ostatnia nagroda i to, jak odbierali i postrzegali nas reprezentanci innych chórów. Mieliśmy niebywałą radość z tego, że to ta nasza polskość tak bardzo im się podoba – mówi Aleksandra Topor, kierownik artystyczny chóru. Większość repertuaru konkursowego prezentowanego przez Puellae Orantes stanowiły utwory polskich kompozytorów skomponowanych lub zaaranżowanych na zamówienie chóru. Dziewczęta śpiewały m.in. po polsku, angielsku, chińsku i łacinie. Najbardziej entuzjastycznie przez publiczność odbierane były polskie utwory inspirowane folklorem, prezentowane w specjalnie na ten cel uszytych krakowskich strojach. - Myślę, że ten konkurs będzie dla nas trampoliną do kolejnego rozwoju i otworzy nam drogę do Azji – mówi Aleksandra Topor. Sukces Puellae Orantes jest tym większy, że tarnowski chór reprezentowało tylko trzynaście dziewcząt, które rywalizowały z mieszanymi chórami liczącymi od 35 do nawet 50 osób. Repertuar konkursowy zostanie zaprezentowany 28 września podczas koncertu w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

Dziewczęcy Chór Katedralny „Puellae Orantes” istnieje od 1985 roku przy Bazylice Katedralnej w Tarnowie. Założycielem i dyrygentem chóru jest Ks. Władysław Pachota, za kształcenie wokalne odpowiada Aleksandra Topor, wykonująca również sopranowe partie solowe. Do chóru należą dziewczęta w wieku 10-19 lat z Tarnowa i kilkunastu okolicznych miejscowości. Wysoki poziom artystyczny chóru jest efektem żmudnej, wieloletniej pracy artystycznej i wychowawczej.

Zespół „Puellae Orantes” jest laureatem 23 konkursów chóralnych.  Trzykrotnie pretendował do Grand Prix konkursów: 52 Concorso Polifonico Internazionale Guido d’Arezzo (Arezzo - Włochy, 2004 r.), 21 International May Choir Competition Prof. Georgi Dimitrov (Warna - Bułgaria, 2011 r.), Concorso Internazionale Corale Città di Rimini (Rimini -Włochy 2013 r.), gdzie zdobył główną nagrodę oraz medal Prezydenta Republiki Włoch. Chór „Puellae Orantes” wygrał dwie kategorie (muzyki sakralnej i chórów młodzieżowych), osiągając 97,6 i 98 pkt. na 100 możliwych oraz główną nagrodę konkursu - Grand Prix, a ks. Władysław Pachota otrzymał nagrodę najlepszego dyrygenta. Jako laureat Grand Prix tarnowski zespół został nagrodzony medalem Prezydenta Republiki Włoch. Ponadto chór „Puellae Orantes” otrzymał nagrody dodatkowe od Ambasady Polskiej i Ambasady Serbskiej.

 

Chór prowadzi szeroką działalność koncertową. Przemierzył tysiące kilometrów, koncertując wielokrotnie w Holandii, Belgii, Włoszech, Austrii, Niemczech, Francji. Występował także w Stanach Zjednoczonych, Słowacji, Węgrzech, Danii i Bułgarii. Wielokrotnie reprezentował Polskę podczas prestiżowych imprez w kraju i za granicą. Jest jedynym polskim zespołem, który został zaproszony do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Chórów Laureatów w Vaison la Romaine, we Francji.

„Puellae Orantes” współpracuje z wybitnymi kompozytorami polskimi: Pawłem Łukaszewskim, Michałem Lorencem, Miłoszem Bembinowem, Marcinem Łukaszewskim, Pawłem Sydorem, Jackiem Sykulskim, Marcelem Chyrzyńskim, Łukaszem Farcinkiewiczem, a także zagranicznymi. Dzięki tej współpracy na zamówienie chóru powstało ok. 100 kompozycji i aranżacji. Dla „Puellae Orantes” komponował również nieżyjący już Marian Sawa. W 2007 roku, utwór „Magnificat” skomponowany dla tarnowskiego zespołu przez Mariana Sawę był wykonywany przez połączone chóry podczas międzynarodowego festiwalu oratoryjnego Musique en Morvan, we Francji. Po raz pierwszy w 32. letniej historii festiwalu jednym z głównych dzieł był utwór polskiego kompozytora.

Chór wydał dziewięć płyt CD i jedną DVD. Trzy z nich były nominowane do najważniejszej nagrody polskiego rynku fonograficznego - FRYDERYK, a jedna otrzymała tę nagrodę. Płyty chóru cieszą się dużym zainteresowaniem, czego dowodem są wyróżnienia Złotych Płyt CD i Platynowej DVD - jedynym tego typu wyróżnieniem w Polsce, przyznanym w kategorii muzyki poważnej. Wydawnictwa cieszą się także doskonałymi recenzjami m.in. BBC Music Magazine. Repertuar sześciu płyt stanowią utwory w całości lub części skomponowane i zaaranżowane specjalnie dla "Puellae Orantes".

Tarnowski chór realizuje wyjątkowe projekty artystyczne zapraszając do współpracy znakomitych wykonawców, m.in.: Orkiestrę Kameralną Miasta Tychy "Aukso", Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia "Amadeus", Orkiestrę Solistów Wiedeńskich, z  którą chór nagrał w 2014 r. album "Szlakiem Straussa" - unikatowe wydawnictwo zawierające dzieła dynastii Straussów w aranżacjach wokalno-instrumentalnych. W 2015 r. chór wykonał koncerty z dwukrotnym laureatem nagrody Grammy - zespołem "The King's Singers", który po raz pierwszy w Polsce wystąpił na scenie z innym zespołem.

Tarnowski zespół dokonał nagrań dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia, telewizji francuskiej France 2 i France 3, radia watykańskiego, holenderskiego, francuskiego.

Przygotował w oparciu o materiały ze strony internetowej zespołu i FB – Ryszard Zaprzałka